Neusklajeno z gospodarstvom
Gospodarski minister Radovan Žerjav je predstavil nabor 155 ukrepov za pomoč slovenskemu gospodarstvu. Mikro in mala podjetja lažje do kreditov.
Ljubljana - Minister Radovan Žerjav pričakuje, da bodo spremembe zakonov in podzakonskih aktov ter več strateških dokumentov sprejeti do konca leta: »Soočiti se moramo z zahtevami slovenskega gospodarstva, predvsem s togim trgom dela in pokojninsko reformo.« Med ukrepi je tudi nov zakon o preprečevanju dela na črno.
V Gospodarski zbornici Slovenije, ki jo vodi Samo Hribar Milič, na drugi strani pravijo, da Vlada ni upoštevala priporočil in predlogov gospodarstva, reforme in ukrepi pa niso bilo usklajeni z gospodarstvom. Z ukrepi niso zadovoljni, saj se javna poraba zmanjšuje (kar je bilo priporočilo GZS) predvsem na račun razvoja in novih investicij.
»Investicije so praktično ustavljene, številni gospodarski subjekti, ki sodelujejo z javnim sektorjem, morajo znižati cene za vsaj 15 odstotkov. Ocenjujemo, da bo največje breme varčevanja v javnem sektorju nosilo gospodarstvo skozi dodatno zmanjševanje povpraševanja in pritiske na cene,« pojasnjujejo gospodarstveniki. Opozarjajo še, da kozmetični popravki obstoječe delovno pravne zakonodaje ne bodo dovolj za večjo konkurenčnost.
Minister Žerjav finančnih učinkov predlaganih ukrepov zaenkrat ne pozna, med ukrepi pa je poleg prej naštetega tudi priprava nove industrijske politike, za upravljanje in razvoj avtocestnega križa je Vlada pripravljena izbrati koncesionarja.
»Brez rešitve bančnega sistema in reform tudi preostali ukrepi ne bodo imeli pravega učinka,« pravi Žerjav. Ukrepi so vezani na stabilizacijo bančnega sistema pa tudi na področje kmetijstva, okolja in prostora (poenostavljeno pridobivanje gradbenih dovoljenj). Do konca leta naj bi dokončali devet državnih prostorskih načrtov in državni lokacijski načrt.
Tudi na področju davkov bodo spremembe. Davčni dolžniki bodo javno objavljeni, vendar le tisti, katerih dolg presega pet tisoč evrov in s plačilom zamuja devetdeset dni ali več. Vlada bo upoštevala tudi predlog OZS Vsak račun šteje.
Med ukrepi je tudi priprava finančnih dokumentov, ki je konkretna tudi v številkah. Za univerzitetne inkubatorje bo šlo v prihodnjih dveh letih pol milijona evrov, za podporo lokalnih VEM točk 700 tisoč evrov, za kreditiranje mikro in malih podjetnikov v višini do 25 tisoč evrov je namenjenih deset milijonov evrov, enak znesek bo šel v prihodnjih dveh letih tudi za podporo obnovljivim virom energije s ciljem nižanja stroškov za ogrevanje in učinkovito rabo energije.