Izginil Jarmov trpeči Kristus
Eden izmed kipov z veliko umetniško in kulturno vrednostjo je izginil izpred leške osnovne šole.
Lesce – Osnovna šola F. S. Finžgarja se lahko pohvali z bogato zbirko slik, ilustracij in kipov priznanih slovenskih umetnikov. »Leta 1990 smo začeli zbirati slike slovenskih slikarjev in ilustratorjev. Ko je šola izdala knjigo Enci benci na kamenci, je ilustrator Zvonko Čoh šoli podaril eno od ilustracij. Takrat so bile na hodnikih stare zaprašene diplome, šola je dobila tudi prizidek, stene so bile prazne. Prišlo mi je na misel, kako bi bilo lepo, če bi imeli polno lepih slik. Obiskoval sem slovenske ilustratorje in slikarje, jih prosil, če bi bili pripravljeni šoli podariti kako delo. Šola je to uokvirila in tako smo zbrali dela skoraj vseh slovenskih ilustratorjev in slikarjev,« je povedal Roman Gašperin.
K likovni umetnosti spada tudi kiparstvo, kar je porodilo idejo, da na zunanjih površinah uredijo formo vivo. Po besedah pobudnika kolonije si kot šola niso mogli privoščiti, da bi ustvarjali iz kamna ali marmorja. Zato so izbrali hrast, ki raste v okolici. Slikarski koloniji so se pridružili številni umetniki, med njimi Dragica Čadež, Stane Kolman, Peter Jovanovič... Ustvarjalnega druženja se ni mogel udeležiti Stane Jarm iz Kočevja, je pa šolski formi vivi podaril za njega značilno glavo trpečega Kristusa, ki pa je izginila.
»Ali jo je s podstavka staknil ljubitelj umetnin in jo ima doma v dnevni sobi, ne vem. Kristus vendarle opominja na deset zapovedi – ne kradi – nekako ne gre skupaj. Ali pa je šel kip komu na živce, ker npr. ni bila Sneguljčica? Narejena je velika škoda, tam je sedaj prazen betonski podstavek. Mogoče se kje najde,« je Gašperin izrazil upanje, da se umetnina vrne na prvotno mesto.