Nagrade v prave roke
Nagrada Slavka Gruma na Štajersko, Šeligova nagrada v Ljubljano, nagrada občinstva pa na Primorsko.
Nagrada Slavka Gruma 2008 za najboljše novo izvirno slovensko dramsko besedilo je šla v roke »staremu znancu« Roku Vilčniku, ki je eden najprodornejših slovenskih dramatikov srednje generacije. Rok Vilčnik, ki se kot avtor podpisuje s psevdonimom rokgre, je »stari znanec« Tedna slovenske drame, saj se je pred osmimi leti prvič zavihtel na večno lestvico dosedanjih nagrajencev, ko je takratna žirija za najboljšo prepoznala njegovo dramo To. Njegovo ime smo znova zasledili pred nekaj leti med nominiranci, tokrat pa je žirijo v sestavi Zdravko Duša (predsednik), Branko Jordan, dr. Mateja Pezdirc Bartol, Matjaž Pograjc, Ira Ratej prepričal z besedilom Smeti na Luni.
Otrok in ob njem sanjač, ki je po definiciji seveda tudi sam neke vrste otrok, sta osrednja lika te igre. Mala deklica Vasilka in astronom Lawrence spoznata problematičnost človeških razmerij že ob prvem stiku, saj zaupljiva gesta ob splošno sprejeti interpretaciji, ki ne verjame več v pristnost razmerja in odkritost namena, zbudi zgolj sum o zlorabi. »Zgodba se izteče, če smemo uporabiti ta izraz, »tragično lepo«. Ali celo »žalostno lepo«. Oddaljujoča se Luna kot nekdanji simbol hrepenenja in ljubezni, na kateri so človekovi obiski že pustili svoje prve smeti, postane metafora za umik vsega, kar nosi sled izgubljene avtentike,« je ob nagradi zapisala žirija, nagrajenec pa je za Gorenjski glas še povedal: »Nagrada je referenca na način, da se mi ni potrebno prilagajati, kar se tiče moje usmeritve in tematike pri pisanju. Sicer pa imam srečo, da pišem za televizijo, kar mi prinaša finančno neodvisnost in potem lahko s celim srcem posvečam dramatiki.« Ne gre dvomiti, da bo njegovo besedilo v prihodnje doživelo tudi uprizoritev.
Janez Pipan, direktor Drame SNG Ljubljana, ob kratkih uprizoritvah štirih nominiranih besedil ni razmišljal o morebitnih uprizoritvah v osrednjem slovenskem gledališču, ob Šeligovi nagradi za dramo Romantične duše pa je povedal: »Vesel sem. S to nagrado je predstava pokazala, da so Romantične duše kot popolnoma zapostavljeno Cankarjevo dramsko besedilo vendarle izjemno pomemben in seveda tudi še danes relevanten tekst, na podlagi katerega je nastala očitno zelo prodorna uprizoritev, moderna, v duhu današnjega teatra in hkrati sodobne senzibilitete.«
Gledalci so se najbolj navdušili nad predstavo Duohtar pod mus! Iztoka Mlakarja, ki jo je režiral Vito Taufer: »Predstava je rezultat najinega že skoraj dvajsetletnega sodelovanja v različnih predstavah. Vseskozi sva bila nekje na poti k tem projektu, ki je na videz zelo enostaven, ampak tako kot vse dobre stvari tega ne kaže.« Medtem ko je bil pokrovitelj Šeligove nagrade Mobitel, pa je nagrado občinstva skupaj z Mestno občino Kranj letos že tretjič podelil tudi Gorenjski glas.