Prvi koraki načrtovanja vrta
Dobro zasnovan in premišljeno oblikovan družinski vrt poleg lažjega vzdrževanja in estetskega užitka ponuja tudi vse tiste aktivnosti, ki jih najbolj želite preživljati v vašem vrtu.
Zato je ena prvih zadolžitev pri načrtovanju opredelitev dejavnosti in okvirnih območij vrta.
V svojem vrtu si želim …
Najlažje je, če pripravimo seznam dejavnosti, ki bi jih radi imeli v svojem idealnem vrtu. Želeli bi na primer nekaj ur na teden oskrbovati zelenjavni vrt, vsak dan kakšno uro uživati v večernem soncu in sprostitvi, večino časa pa urejati cvetlične gredice, oblikovati trajno grmičevje in poskrbeti, da bo vaš vrt najlepši v celi soseski. Kasneje bomo na podlagi teh želja opredelili osnovne enote vrta v konceptni skici in ureditvi con.
Ne pozabimo na družinske člane
Morda si naši bližnji preživljanje prostega časa na vrtu predstavljajo precej drugače, kot ste si ga za njih zamislili sami. Zato je najbolje, da se skupaj posvetujete in ustvarite seznam aktivnosti in želja, da bo vrt v veselje tudi njim. Mož bi rad gojil sadno drevje in se ob prostih popoldnevih družil s prijatelji, otroci pa bodo veseli odprtega prostora, radi pa tudi plezajo po drevesih. Kako uskladiti vse te želje, je lahko prava umetnost, vendar pa s premišljeno razmestitvijo območij to ni preveč zahtevna naloga.
Smiselna razdelitev vrta
Ko smo izoblikovali vse želje in predloge za naš vrt, je čas, da si ogledamo načrt parcele. Na skico vrišemo stavbe, označimo strani neba, dovozne poti, dostope do zadnjega dela vrta, približno nagnjenost terena in razmerja ter velikosti posameznih delov. Zdaj se lahko lotimo umeščanja posameznih vrtnih con, ki v končnem načrtu predstavljajo enote vrta. Parcelo razdelimo na predvrt (tega nadalje členimo na dovoz, cvetlični del, pokrito pergolo, poti), hišni vrt pa razčlenimo na teraso s pergolo, zasaditev s trajnimi grmovnicami, zelenico, cvetlične grede, prostor za plezanje ter sadni in zelenjavni del. V tem koraku načrtovanja torej razporedimo dejavnosti (lahko tudi že specifične enote vrta) po prostoru.
Konceptna skica
Preden se lotimo risanja idejne skice, je smiselno prostor še dodatno opisati. V konceptu nakažemo dostope, poti, razmislimo že o uporabi materialov in bolj podrobno razložimo posamezne cone, ki smo jih določili v zgornji razdelitvi. Območje terase s pergolo tako natančneje opišemo in dodamo podatke o lesenih podnicah, velikosti cvetličnih gred in grmičevja, stopnicah, vodnem motivu, dostopu iz bivalnih prostorov in podobno. Te faze načrtovanja vrta lahko izdelamo v zimskih mesecih, ko narava počiva, tako da smo pomladi pripravljeni in lahko začnemo z ureditvijo terena in zasaditvenimi deli.