Drobnocvetni mleček imenujemo "čipka", saj okrasi tako sončne kot senčne zasaditve. Z rdečo dipladenijo tvorita trpežni par, zato ju upravičeno prištevamo med "jeklene" rastline.

Na pragu spomladanske sezone

"Zakaj vsako pomlad znova sadimo rože? Iz navade, morda iz obveznosti do okolice, v kateri živimo, ali preprosto zato, ker jih imamo radi," sem se leta 2002 spraševala v knjigi Cvetoče zasaditve.

Ko se bo ogrelo, bomo mrzlično pričeli okraševati naše domove. Zakaj ne bi letos upoštevali pravila minimalizma, ki pravi - Manj je več. Na vsak način pa poskrbimo, da bodo preizkušene cvetlice predstavljale osnovo zasaditve.

Trpežne rastline - najbolj iskane!

Katere rožice kljub poplavi obetajočih novosti ostajajo rastlina številka ena tako v svetu kot tudi pri nas? Pelargonije, seveda! Kaj moramo vedeti ob nakupu? Vse pokončne pelargonije in bršljanke s polnjenimi cvetovi dobro uspevajo le na legi, zaščiteni pred padavinami. Razlikujemo bujne in kompaktno rastoče sorte pelargonij. Slednje spoznamo po temnih, nekoliko manjših listih. Bršljanke z enojimi cvetovi uspevajo tudi na najbolj izpostavljenih legah.

Priljubljena zmajeva krila

Begonijo 'Dragon Wing' cenimo zaradi njene vsestranske uporabnosti, saj cveti tako na soncu kot v senci. A ne pozabimo - cvetove pri temperaturi nad 30 stopinj Celzija močno opeče, listi se zvijajo v cigare. Zato rastlino, ki neutrudno razvija rdeče, rožnate ali bele cvetove, sadite v polsenčno lego, po možnosti zaščiteno pred močnim vetrom.

Poznate drobnocvetni mleček?

Če hitimo s sajenjem, se nam Euphorbia hy. 'Diamond Frost' lahko zameri že takoj na začetku sezone. Sicer izjemno trpežna rastlina podobno kot begonija, moljevka, vodenka, okrasna kopriva in vinka ne prenese spomladanskega mraza. Filigranski mleček bomo zato v korita, sklede in na gredice ter grobove sadili šele po ledenih možeh. Nato z njim ne bo nobenih težav, le veliko veselja, saj se ta rastlina lahko prepleta prav z vsemi do sedaj priljubljenimi cvetlicami.

Okrasne trave so visoka moda!

V zadnjih letih se jih je nabralo za cel travnik, zato moramo imeti kar nekaj znanja, da te atraktivne strukturne rastline pravilno umestimo med cvetoče. Ste že odkrili razlike med bodalico, dlakavo, ščetinavo in rdečelistno perjanko? Trave so rastline sonca, a bodalica razvije nežne klase tudi na senčni legi. Dlakava perjanka, ki jo krasi množica svetlih, puhastih klasov, se sredi poletja začne močno prevešati čez rastline, ščetinava perjanka pa raste togo navzgor. Pri nakupu rdečelistne perjanke moramo biti pozorni, da izberemo ustrezno nizko ali visoko sorto. Verjetno ste spoznali, da purpurno biserno proso v cvetličnih koritih napade pršica in da se viseči bambus ob slabi oskrbi hitro spremeni v posušeno seno.

Že veste, s katero rastlino ustvarjamo dolge cvetoče zavese?

V mislih nimam surfinije in viseče petunije, saj z njimi tkemo barvite goste tepihe. Zračne zavese nastajajo le z visečim abutilonom, »javorčkom«, ki ga uradno imenujemo brazilski slezinec Abutilon megapotamicum 'Big Bell'.

Abutilon je tradicionalna posodovka naših babic, le da so pred stoletjem poznali le pokončne sorte. Na Dolenjskem so jih imenovali »kravji zvonček« in »babji lonček«. Lahko smo kar malce ponosni, da mogočnih visečih abutilonov še niso »odkrili« v vrtnarsko močneje razvitih deželah. Bodite pozorni, kako se turisti čudijo in občudujejo tri metre dolge cvetoče poganjke.

Kakšne so letošnje barvne zapovedi?

Podobno kot predlani - zasaditve morajo biti po eni strani nabite z energijo, po drugi pa umirjeno zasanjane. Obeta se oranžno leto, prepleteno z barvo fuksije! Oranžna združuje v sebi silnost rdeče in živahnost rumene ter nas navdaja z veseljem. Venčni listi oranžnih cvetlic že od antike veljajo za zdravilo, s katerim preganjamo potrtost. Kakšna škoda, da je tako malo oranžnih cvetk! Zato toliko bolj cenimo pomarančasto obarvano bolivijsko in gomoljno begonijo, pa milijonske zvončke, lantano, suho rožo, tunbergijo, cigaretko in mimulus.

Zadnji namig - dišeče naj bo!

Že naše stare mame so v skledah gojile rožmarin in lovor. A med sezonsko cvetje so se aromatične rastline dodobra zakoreninile šele v zadnjih letih. Vse sodobne zasaditve dehtijo - zlasti po baziliki. Poznamo številne sejane in s potaknjenci razmnožene sorte. Med slednjimi je najbolj popularna mogočna grmasta bazilika z belimi in vijoličastimi cvetovi. Vredno pa je spoznati tudi lanski novosti - pisanolistno pesto baziliko in cepljeno baziliko, ki po obliki rasti spominja na kroglasto striženi pušpan. Dišijo pa tudi, vsaka po svoje - indijanska meta, pepermint pelargonija in vaniljevka.

Pametni pišejo!

Pred odločitvijo, katere rastline bodo to sezono krasile okolico vaših domov, vzemimo v roke zvezek z zapiski in fotografije lanskega cvetja. Preverimo, kako uspešne so bile zasaditve in ne ponavljajmo napak iz preteklosti!

Novo poglavje – barvita korita z vodno rezervo

O pomenu prostornih korit verjetno ni treba izgubljati besed. Ljubitelji cvetja smo začeli klasična korita menjavati že pred osmimi leti. Novopečenim lastnikom pa priporočam sledeče: rastline vse poletje zalivamo na klasičen način, to je z vrha po zemlji, in ne le skozi tulec v rezervo. Zavedati se moramo, da samo zalivanje skozi tulec ni smiselno, dokler rastline ne prerastejo substrata, saj lasaste koreninice niso sposobne črpati vode iz zaloge.

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / sobota, 29. december 2018 / 19:04

Valantova zapušča dom v Preddvoru

Preddvor – Z mesta direktorice Doma starejših občanov Preddvor naj bi odstopila direktorica Andreja Valant, potegovala pa naj bi se za vodenje doma starejših v Tržiču. Na vprašanje, ali to drži, na...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sreda, 6. avgust 2008 / 07:00

Lahke jedi za poletne dni

Riževa solata s tunino Sestavine: 20 dag riža, 15 dag tunine, 10 dag vloženih šalotk, 2 fileta vložene rdeče paprike, nekaj vloženih šampinjonov, nekaj črnih oliv.

Avtomobilizem / sreda, 6. avgust 2008 / 07:00

Češka drugačnost

Češka Škoda želi z novim Superbom igrati vidnejšo vlogo v višjem razredu.

Škofja Loka / sreda, 6. avgust 2008 / 07:00

Začeli z obnovo Šeširjevega mostu

Škofja Loka - Minulo sredo so zaradi sanacije dotrajanega Šeširjevega mostu pred vhodom na Spodnji trg v Škofji Loki na tej regionalni cesti vzpostavili delno zaporo. Promet bo i...

Gospodarstvo / sreda, 6. avgust 2008 / 07:00

Sava dobila nov nadzorni svet

V četrtek je bila na sedežu družbe prva seja četrtega sestava nadzornega sveta delniške družbe Sava.

Šport / sreda, 6. avgust 2008 / 07:00

Letos sem dokončno dozorel

Tako svoj odličen nastop in deseto mesto na letošnji največji kolesarski dirki na svetu komentira Tadej Valjavec, ki priznava, da brez gorenjske trme in pomoči vseh, ki ga imajo radi, ne bi šlo.