Stopala, prezrti del telesa
Po nekaterih ocenah povprečen človek v svojem življenju prehodi več kot sto dvanajst tisoč kilometrov. Pri tem imajo noge oziroma stopala pomembno vlogo, zato skrb za njihovo zdravje ni odveč.
To lahko zagotavljamo le s precejšnjo pozornostjo in vsakodnevno nego. Zanemarjenje stopal botruje marsikateri nevšečnosti, ki povzroča tudi precejšnje bolečine. Govorimo o kurjih očesih in otiščancih.
S preprostimi nasveti do zdravih stopal
Čeprav se starejši še spominjajo svojega otroštva, ko so vsa poletja prehlačali bosi, je dandanes kar nepredstavljivo, da bi se taki časi ponovili. Za naše dobro počutje in zdravje stopal je še kako pomembno, kakšne čevlje si nadenemo zjutraj. Udobni čevlji primerne velikosti so prvi pogoj, ki ga moramo izpolniti, da bomo zagotovili ustrezno zdravje svojim stopalom. Ker je na stopalu malo lojnic, se koža hitro izsuši. Stopala nam bodo hvaležna za solne kopeli, ki bodo zmehčale trdno kožo, ki se običajno nabere na petah. Tako jo bomo lažje odstranili s kremami, ki vsebujejo ostre delce za piling trde kože na nogah ali pa z vrsto različnih izdelkov za mehansko odstranjevanje trde kože. Čeprav gre za trdo kožo, je bolje postopek večkrat ponoviti, kot uporabljati silo. Obrisano kožo dobro namažite z balzamom ali kremo za noge. Nekatere vsebujejo tudi učinkovine, ki še dodatno ohladijo utrujene noge. Tudi striženje nohtov je pomembno. Uporabite primerne škarje in pravilno tehniko (na rokah polkrožno, na nogah ravno).
Kurja očesa, otiščanci in žulji
Ko se koža na stopalu brani zaradi ponavljajočega se pritiska ali trenja, ki je najpogosteje prav zaradi neustrezne obutve, se prizadeto področje zadebeli in otipamo lahko trdo, ostro zamejeno kožo. Nastane kurje oko, ki ima zgoraj keratinasto skorjo, v globino pa se nadaljuje v stožec. Zato se pri hoji pojavlja huda bolečina, saj konica kurjega očesa pritiska na živec. Kurja očesa najpogosteje nastanejo na zgornjem delu členkov nožnih prstov in na podplatih tik za prsti. Gre za trda kurja očesa. Med prsti lahko nastanejo tudi mehka kurja očesa, ki imajo tanjšo površino, ali pa zrnata, za katere je značilen holesterolni čep. Otiščanci se od kurjih očes razlikujejo predvsem po tem, da so večji. Na peti, pod palcem ali pod morebitno oteklino lahko nastanejo plitve zadebeljene površine zaradi neenakomerne prerazporeditve teže na podplatih. Veliki so lahko več kot dva centimetra, in za razliko od kurjih očes ne bolijo. Včasih pa nas nova obutev ali neprimerna obutev le ožuli. Dolgotrajno drgnjenje povzroči nastanek mehurja. Pred nadaljnjim drgnjenjem jih zaščitimo s posebnimi obliži za žulje, ki so prepojeni s snovmi za hitrejše celjenje mehurja ali rane, če je mehur že predrt.
Zdravljenje doma ali pri strokovnjaku
Domače zdravljenje obeh težav je podobno. Običajno pomaga že, če zamenjamo obuvala in v lekarni kupimo obliže za kurja očesa, ki so prepojeni s tekočino za razkrajanje trde kože. Vsak dan namočite nogo v topli vodi, ki ji lahko dodajate različne pripravke za nego nog, in narahlo zdrgnite trdo kožo s strgalom ali lehnjakom. Če so težave dolgotrajne in ne minejo, obiščite pedikerja, ki bo zanje strokovno poskrbel: trdo kožo najprej dodobra zmehča z zeliščno masažno kopeljo, ki poskrbi tudi za prekrvitev. Sledi odstranitev poroženele kože ter pravilno oblikovanje nohtov. Otiščanci in trdovratna kurja očesa odstrani s strgalom ali s skalpelom. Ker se posebej kurja očesa rada ponovijo, je potrebno odstraniti osnovni vzrok, zaradi katerega nastanejo, in si vzeti čas za vsakodnevno nego. Udobna obutev in redna nega stopal sta zelo pomembni za bolnike s kroničnimi boleznimi, še posebej za diabetike.
Test stopala ali foot scan
Ker je nepravilna razporeditev teže pogosto vzrok nastanka kurjih očes in otiščancev, je priporočljiv test stopala, s katerim pridobite vpogled v obnašanje vašega stopala med hojo ali tekom, posredno pa lahko ugotovite potencialne težave na drugih delih telesa: kolenih, kolkih ali celo hrbtenici. Test poteka tako, da s posebnim računalniškim sistemom določijo pravo številko čevlja, širino podplata, višino narta in členkov. Na osnovi rezultatov izberejo tudi najprimernejši športni copat, v katerem boste pravilno razporedili telesno težo ter v njem lažje hodili ali tekli.
Refleksna masaža stopal
Že stari Egipčani, ameriški Indijanci in kitajski zdravilci so poznali pomen stopal za celostno zdravje. Danes se tej modrosti posvečajo refleksoterapevti. Refleksoterapija ali conska masaža stopal temelji na zavedanju, da je človek fizično, psihično in duhovno neločljiva celota. Točke na stopalu so povezane z vsemi vitalnimi organi in masaža določenih področij spodbuja organe in organske sisteme k večji prekrvitvi. To je v pomoč tudi imunskemu sistemu, ki spodbudi telo k samoozdravljenju. Masaža stopal sprosti celo telo, vpliva tudi na emocije.
Stres vpliva na potenje nog
Pretirano potenje nog je pogosta težava, ki prizadene tako moške kot ženske. Pojavi se lahko kljub dobri higieni in nanjo težko vplivamo. Poznamo pa nekaj ukrepov, ki izboljšajo nadzor nad potenjem nog. Najbolj učinkovito potenje lahko zmanjšamo s kirurškim posegom. Nekoliko pomaga pogostejši higienski režim, uporaba samo bombažnih nogavic in uporaba različnih preparatov v prosti prodaji, ki zmanjšujejo potenje. Ljudje, ki se jim noge zelo potijo, naj imajo stopala pogosto brez nogavic in jih tako zračijo. Izogibajte se stresu, ki potenje še povečuje.