Pod vodstvom Judite Oblak iz Alpine so si učenci 8.c sami izdelali copate.

Čevljarska nostalgija

Minuli konec tedna so s svojim odnosom do dediščine svojega kraja navdušili učenci in učitelji Osnovne šole Žiri: skozi celo šolsko leto so spoznavali žirovski čevljarski nekoč in danes, za sklep pa svoje delo prikazali na lepi predstavi, poučni razstavi in v zanimivi publikaciji.

Vprašanje, na katerega v tem trenutku ni mogoče odgovoriti: kako nagovoriti vsaj koga od mladih, da bi se izučil za čevljarskega mojstra in tudi v 21. stoletju opravljal to starodavno obrt?

Še pred dobrimi dvajsetimi leti je bila Gorenjska najbolj čevljarska pokrajina v Sloveniji in najbrž tudi v tedanji Jugoslaviji. Tu so bile tri velike tovarne obutve: Peko, Planika in Alpina. V 90. pa je to panogo zajela huda kriza. Industrijska proizvodnja čevljev se je začela seliti v dežele s ceneno delovno silo, zlasti na Kitajsko. Planika globalizacije ni preživela, Alpina in Peko sta jo in delata razmeroma uspešno, le število zaposlenih se je zmanjšalo za več kot polovico. Skupina Alpina je globalno podjetje. Sedež in matično tovarno ima v Žireh, prodajna podjetja po vsem svetu, tovarne pa še v Bosni, Romuniji in na Kitajskem.

Čevljarstvo je bilo v 20. stoletju osrednja dejavnost na Žirovskem. Alpina je zaposlovala več kot polovico delovno aktivnih Žirovcev. Zdaj je večina teh v pokoju. Med tistimi, ki še delajo v tovarni, je pravih čevljarjev le še za vzorec. Ko rečem »pravih«, mislim na tiste, ki še znajo samostojno izdelati čevelj od začetka do konca. Če bo šlo tako naprej, se lahko zgodi, da čez dobrih deset let ne bo v Žireh nikogar, ki bi še znal narediti čevelj. Obrtnika že zdaj ni nobenega.

 

Čevljarstvo torej odhaja, spomin nanj ostaja. Še več: priča smo nekakšni nostalgiji po zlatih časih te dejavnosti. Še posebej pa je treba pozdraviti projekt, katerega so ga v tem šolskem letu izvedli učitelji in učenci Osnovne šole Žiri, ki jo vodi ravnatelj Marijan Žakelj. Povezali so se z Alpino, si ogledali proizvodnjo, obiskali so jih upokojeni in še aktivni čevljarji in jim nazorno razložili svoje delo. »Z različnimi oblikami in metodami dela pri rednem pouku, na razrednih urah, v interesnih dejavnostih in z raziskovalnim delom so učenci spoznavali zgodovino čevljarstva v Žireh, način izdelave obutve nekoč in danes, pogoje dela in življenje delavcev – čevljarjev, način šolanja itd. Lotili so se tudi uporabe preprostih metod proučevanja, pisnega in likovnega ustvarjanja, zbiranja čevljev in čevljarskih pripomočkov, izdelovanja različnih obuval itd.« Tako je v publikaciji, ki jo je šola izdala, zapisala učiteljica Minka Kokalj, vodja tega projekta. Njegov vrhunec je bil minulo soboto in nedeljo, 29. in 30. marca 2008. V soboto ob 11. uri so v telovadnici šole priredili lepo in nadvse zanimivo predstavo, z besedo in pesmijo ponazorili celo mnoštvo čevljarskih utrinkov. Na hodniku šole so postavili razstavo. Tisti, ki smo jih prišli pogledat, smo odšli navdušeni.

Čevljarstvo je bilo nekoč predvsem delo, možnost zaslužka. Z leti pa je nastala tudi posebna čevljarska kultura, pomemben del krajevnega izročila, najbolj razpoznaven del žirovske kulturne dediščine. To je treba varovati ne glede na to, kaj se bo s čevljarstvom dogajalo v prihodnje. Alpina bo že našla možnosti za razvoj tudi v novih gospodarskih razmerah in žirovska čevljarska tradicija še ni zamrla. Vprašanje, na katerega v tem trenutku ni mogoče odgovoriti, pa je: kako nagovoriti vsaj koga od mladih, da bi se izučil za čevljarskega mojstra in tudi v 21. stoletju opravljal to starodavno obrt? Kdove, mogoče pa se bo za to delo ogrel kateri od učencev, ki so sodelovali v šolskem čevljarskem projektu?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 26. september 2009 / 07:00

Odprta vrata ekoloških kmetij

Kranj - Ob mednarodnem dnevu odprtih vrat ekoloških kmetij bodo v nedeljo odprle vrata potrošnikom, kmetovalcem in drugim tudi štiri gorenjske ekološke kmetije. Na kmetiji Porta...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Alpinistična odprava na kitajski Xuelian

Kamnik - V začetku julija se je s podporo Planinske zveze Slovenije na pot odpravila alpinistična odprava Kitajska 2011, ki jo sestavljajo vodja Aleš Holc iz AO Kamnik, 36...

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Odprli prodajni salon v Celovcu

MKL systems je vodilno slovensko proizvodno podjetje dvižnih garažnih vrat, ki se z velikimi razvojnimi koraki podaja na avstrijski trg.

Zanimivosti / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Anketa: Raje imajo umirjene fasade

V Domžalah fasade ne bodo več kričečih barv. Tako so namreč s posebnim odlokom odločili občinski svetniki. Občane na domžalskih ulicah smo vprašali, ali tovrstne omejitve sprejemajo in kakšne fasade s...

GG Plus / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Mihu Marklju evropska nagrada

Miha Markelj iz Železnikov, dobitnik prestižne nagrade Karla Velikega za mlade: "Velika škoda je, ker je osemsto let stara povezava med Južno Tirolsko in Selško dolino propadla."

Šport / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Na dirki se je potil tudi župan

Kolesarska sekcija Indu Team pri ŠD Poljane je prejšnjo soboto pripravila 11. kolesarsko dirko iz Poljan na Stari vrh, slavila sta Goran Ikič in Katja Šorli Peternel, s trinajstim mestom v svoji kateg...