Treviški radič
Radič so kot zdravilno rastlino in za prehrano poznali že stari Grki in Rimljani. Treviški radič pa je pravi posebnež med radiči.
Odkrili so ga po naključju, ko so kmetje pri pospravljanju pridelka pozabili na polju nekaj primerkov te »solatke«. Iz nje je, ko so odstranili zunanje liste, nastala povsem nova, do tedaj neznana sorta. Ta radič, ki ga v Evropi intenzivno pridelujejo v pokrajini Veneto, zahodno od Benetk prek Trevisa do Verone, od konca 18. stoletja, ima celo podobno oznako kot vina (DOC), kar pomeni, da jamčijo za njegovo izvirno in pošteno poreklo. Treviški radič je kralj zimske zelenjave, med vsemi sortami radiča najbolj cenjen in vsestransko uporaben, kar pa se odrazi tudi pri ceni le-tega. Nabirajo ga od oktobra do maja in ljubi mraz, vendar ne zmrzali. Pri nakupu videz pove vse, radič ne sme biti uvel ali tako in drugače poškodovan. Pred pripravo je treba odstraniti stržen, ker je v njem večina grenkobe, kar storimo tako, da ga klinasto izrežemo. Pripravljamo ga na več načinov: najredkeje kot solato, kuhamo ga kot zelenjavo, pripravljamo z njim razne mesne jedi, ga pečemo na žaru in v pečici, ga obložimo s pršutom in sirom ali pa pripravimo iz njega kremno juho in omako. Zaradi značilnega, skoraj nič grenkega okusa se odlično poda k mesu in ribam.
Rižota s treviškim radičem
Za 5 oseb potrebujemo: 1 večjo čebulo, 40 dag podolgovatega treviškega radiča, 2 žlici oljčnega olja, 40 dag arborio riža za rižote, 3 dl rdečega vina, 8 dl vode, 10 dag sveže naribanega parmezana, 5 dag masla, sol in sveže mlet poper.
Na oljčnem olju prepražite sesekljano čebulo. Dodajte opran in na trakove narezan radič. Vse skupaj pražite še nekaj minut ter dodajte riž. Zalijte z vinom in pustite, da ga riž vpije. Znižajte temperaturo in postopoma dolivajte vodo, dokler je vse ne porabite. Vmes večkrat premešajte. Ko postane rižota gosta in je riž kuhan al dente, primešajte še nariban parmezan, maslo in solite ter popoprajte po okusu. Odstavite in takoj postrezite kot samostojno jed ali pa kot prilogo.
Krompirjeva juha s treviškim radičem
Za 4 osebe potrebujemo: 30 dag krompirja, 30 dag treviškega radiča, 1 l mesne juhe, 2 žlici masla, 1 žlico moke, sol, sveže mleti poper, 2 žlici kisle smetane in svež sesekljan peteršilj.
Opran krompir olupite in ga narežite na kocke. Treviški radič operite in narežite na rezine. Na stopljenem maslu prepražite radič, potresite z moko, dodajte krompir ter zalijte z mesno juho. Zavrite, začinite s soljo in poprom ter kuhajte, da se krompir zmehča. Nazadnje primešajte kislo smetano in sesekljan peteršilj ter postrezite z opečenimi kruhovimi kockami.
Gratiniran radič
Za 4 osebe potrebujemo: 80 dag podolgovatega treviškega radiča, 20 dag kozjega sira, 1 strok česna, 3 žlice oljčnega olja, 1 dl suhega belega vina, 2 velika paradižnika, 5 žlic sveže naribanega parmezana, sol in sveže mlet poper.
Radiču odstranite kocen in ga operite. Olupljen česnov strok opecite na oljčnem olju, ga odstranite in dodajte radič. Začinite s soljo in poprom, zalijte z vinom in dušite nekaj minut. Radič preložite v pomaščen pekač, čezenj porazdelite na kocke narezana paradižnika, obložite s kozjim sirom in postrezite z naribanim parmezanom. Postavite v na 220 stopinj Celzija ogreto pečico in gratinirajte 10 do 15 minut. Okrasite z lističi bazilike in postrezite kot samostojno jed ali pa kot prilogo k pečenemu mesu.
Zapečen treviški radič s pršutom
Za 4 osebe potrebujemo: 4 majhne glavice treviškega radiča, 15 dag kraškega pršuta v kosu (ali 20 dag kuhanega pršuta), 2 dl sladke smetane, 10 dag parmezana, maslo, sol in sveže mlet poper.
Treviški radič očistite, operite, narežite na trakove in ga nekaj minut pražite v ponvi. Pršut narežite na majhne kocke, parmezan naribajte in zmešajte s sladko smetano ter začinite s soljo in poprom. Radič stresite v namaščeno nepregorno posodo, dodajte kocke pršuta, zmešajte in prelijte s prelivom iz smetane in parmezana. Potresite s koščki masla, postavite v na 200 stopinj Celzija ogreto pečico in pecite približno 25 minut. Postrezite vroče s svežim kruhom in solato.