Rib ne moremo primerjati z mesom
Ribe so priljubljena hrana mnogih, njihova cena pa je odvisna glede na ponudbo in povpraševanje. Poznamo sladkovodne in morske, sveže ali zamrznjene, domače in tuje ribe. Priljubljeni so tudi škampi, mehkužci, školjke.
Delmar je izolsko podjetje, največji slovenski trgovec s svežimi in zamrznjenimi ribami. Na Gorenjskem je prodaja ribe v Mercatorju na Primskovem v Kranju in na Jesenicah. Ker je v Kranju struktura kupcev drugačna kot na Jesenicah, je tudi prodajna ponudba različna. Kranjski kupci naj bi veljali za zahtevnejše kot jeseniški.
Izbira je pestra tako med sladkovodnimi kot morskimi ribami, svežimi in zamrznjenimi. Pogled se ustavi tudi na mehkužcih, škampih in školjkah. Klapavice iz Portoroža, slovenske in škotske pokrovače, italijanske kočice. V akciji je bil tokrat nilski ostriž. Glede na prijazno razlago prodajalca, da prihaja iz Afrike, mi je kaj kmalu postalo jasno, da pri njih lahko zadovoljijo tudi zahtevnejši okus - kljub akcijam, med katerimi je cena ribe nižja, če gre za velik ulov, saj je tudi trgovčeva želja, da ribe proda čim bolj sveže. Poleg slovenskih pri njih tako najdemo ribe iz Afrike, Argentine, Italije, Francije, Španije, Danske, Norveške. Gorenjcem sta najbližja norveški losos in modra riba podobna sardeli, atlantski slanik. Med domačimi ribami največkrat posežejo po oradi, brancinu in postrvi. Radi imajo fileje, predvsem pa je absolutno več povpraševanja po svežih ribah, v razmerju osemdeset proti dvajset, proti zamrznjeni.
Glede na to, da se je znova dvignila cena mesa, naj bi bile ribe načeloma cenejše, vendar je odvisno od vrste ribe, njene velikosti, kategorije. Pravzaprav je v tej smeri niti ne moremo primerjati z mesom. Ribe so izrazito borzno blago, kar pomeni, da lahko na povpraševanje in ponudbo vplivata tako njihova popularnost kot slab oziroma izreden ulov.