Namesto šole stanovanja
Občina namerava zaradi ta čas premajhnega vpisa izprazniti osnovno šolo Center, starši tamkajšnjih otrok pa temu ostro nasprotujejo.
Kranj – »Starši otrok, ki to šolo obiskujejo, in okoliški prebivalci smo nad početjem občine zgroženi in smo v namen ohranitve šole in dodelitve izpraznjenega dela stavbe v uporabo osnovni šoli že lani jeseni zbirali podpise, vendar se ni zgodilo nič,« je ogorčena predstavnica civilne iniciative za ohranitev šole Janja Benedik. Po neuradnih informacijah naj bi namreč stavbo z zemljiščem na Komenskega 2 prodali za zidavo nizkih blokov, otroke, ki obiskujejo to šolo, pa preusmerili na osnovno šolo Franceta Prešerna.
Pri občini so potrdili, da ne izključujejo možnosti zaprtja enote Center Osnovne šole Simona Jenka, vendar zgolj v okviru celovito premišljene strategije, katere cilj je zagotavljanje čim boljših in enakih pogojev za vse šolarje. Po njihovih podatkih letošnji vpis v prvi razred osnovne šole Simona Jenka sicer res omogoča oblikovanje treh oddelkov prvega razreda, vendar je v enoto Center vpisanih le sedem otrok. Dobri obeti glede vpisa v osnovno šolo Simona Jenka v prihodnjih letih pa po njihovem ne pomenijo avtomatično dobrih obetov za vpis v enoto Center na Komenskega 2. Pri civilni iniciativi se s tem ne strinjajo. Pričakujejo, da se bo zaradi načrtovanih novogradenj na območju starih skladišč Save in Merkurja, hotela Jelen ter ob sotočju Kokre in Save število šoloobveznih otrok celo še povečalo. Že zdaj bi jih bilo dovolj, dodaja Janja Benedik, če bi šolski okoliš postavili v starih mejah. Zato vztrajajo, da se omenjeni šoli vrne status podružnice in s tem šolski okoliš ter da se izpraznjeni del stavbe nameni delovanju osnovne šole, saj učenci ta čas nimajo ne jedilnice ne knjižnice niti dovolj učilnic za nivojski pouk na predmetni stopnji.
Kot argument za zaprtje te šole pri občini navajajo tudi visoke stroške vzdrževanja šolske stavbe, pri čemer bi bilo treba za vzpostavitev celotnega objekta za potrebe devetletke po grobih ocenah dodatno zagotoviti vsaj še milijon evrov. Civilne iniciative pa tudi s tem niso prepričali. Menijo, da so manjša obnovitvena dela na obstoječih šolskih stavbah še vedno racionalnejša kot gradnja novih šol na drugem koncu mesta in prizidkov k nekaterim že obstoječim šolam. Oboji naj bi zato svoje argumente soočili na zboru krajanov, k sklicu katerega so na zadnji seji sveta krajevne skupnosti pozvali župana.