Kaj bo s kipom talca iz Most?
Za ukradena doprsna kipa Janeza Jalna in Frana Saleškega Finžgarja sta ohranjena kalupa, kaj bo z uničenim kipom talca iz Most, pa za zdaj še ni znano.
Kraja desetih bronastih kipov na Gorenjskem je v začetku januarja pretresla tudi občane Žirovnice, saj so trije Jeseničani iz aleje slavnih rojakov v Zabreznici odnesli doprsna kipa Janeza Jalna in Frana Saleškega Finžgarja, v Mostah pa je izginil kip talca. Razočaranje je bilo še večje nekaj dni kasneje, ko so kriminalisti ukradene kipe našli razrezane in uničene. Ker so bili fragmenti kipov stisnjeni in skrivljeni, ni bila več možna nikakršna rekonstrukcija z restavratorskimi postopki.
Za doprsna kipa Jalna in Finžgarja, ki sta delo kiparja Bojana Kunaverja, obstajata kalupa, ki ju hranijo v šoli v Zabreznici. Stališče župana Leopolda Pogačarja je, da ostanke kipov pretalijo in vnovič vlijejo, z rebalansom proračuna pa naj bi zagotovili denar za to. Na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Kranj se na drugi strani zavzemajo, da bi fragmente ohranili kot muzejske eksponate in da bi razpisali natečaj za nove kipe. »Livarji so namreč zaradi slabe kakovosti brona odsvetovali pretopitev ostankov, a ker sta kipa last občine, bo ta tudi odločila, ali bodo fragmente pretopili v bron ali jih bodo zadržali v takšnem stanju in ohranili kot spominske eksponate,« je pojasnil vodja zavoda Miloš Ekar.
Za figuro talca iz Most ni kalupa, zato za zdaj še ni znano, kakšna bo usoda uničenega kipa, ki ga je izdelal kipar Jaka Torkar. Kot je povedal Ekar, bi do kalupa lahko prišli na geodetskem inštitutu z eno najsodobnejših tehnologij, imenovano 3D scan: »Na podlagi slikovnega gradiva bi prišli do tridimenzionalnega modela, iz katerega bi se nato izdelal kalup.« A za to bi potrebovali zelo dobro slikovno gradivo kipa iz vseh možnih strani. »Vprašanje pa je, ali sploh obstaja slika hrbta kipa, saj ga večinoma vsi slikajo od spredaj. Če se bodo na občini odločili za ta projekt, bomo za slikovno gradivo prosili tudi medije in preko njih pozvali ljudi, da nam posredujejo fotografije kipa. Najbolj idealno bi bilo, da bi dobili posnetke iz istega fotoaparata iz dveh ali treh zornih kotov, saj ima vsaka fotografska leča določena popačenja,« je razložil Ekar in dodal, da gre za zelo zahtevno tehnologijo.
Občina Žirovnica bo v imenu vseh treh oškodovanih občin (kipe so ukradli tudi na Jesenicah in v Dragi pri Begunjah) na sodišče vložila odškodninski zahtevek ter predlagala, da se odškodninski in kazenski postopek združita. Naj dodamo še, da naj bi naročnik kraje za deset bronastih kipov iztržil največ šest tisoč evrov (cena za kilogram se namreč po besedah Miloša Ekarja giba med šestimi in osmimi evri), pri čemer naj bi tatovi zanje dobili 1.500 evrov. Zaslužek bi bil torej v primerjavi s povzročeno škodo precej majhen.