Regrat
Regrat verjetno poznamo prav vsi, je eden prvih znanilcev pomladi in raste prav za vsakim plotom. Tu ni zavistnih pogledov, ker je regrata dovolj za vse in to zastonj, le z nožkom in posodo se je treba odpraviti na najbližji travnik.
Nabiramo mlade, nežne, rumenkaste poganjke, ki jih odrežemo tik nad korenino, da lističi ostanejo v šopku. Večje lističe narežemo oziroma natrgamo; so nekoliko bolj grenki, kar jim daje nekoliko drugačen, a ne slabši okus. Če ga kupujemo, kupimo očiščenega. Obstajajo pa tudi gojene različice regrata, ki naredijo bolj košate rozete in jih običajno belijo. Regrat za shranjevanje ni primeren in le izjemoma lahko sveže nabranega, očiščenega ter temeljito odcejenega do 24 ur hranimo v hladilniku. Poleg regratovih listov, ki jih večinoma pripravljamo v solatah, so odlična zelenjava tudi mladi regratovi socvetni popki, ki jih skuhamo in zabelimo skupaj s še kakšno drugo zelenjavo. Dobri pa so tudi kuhani regratovi listi pripravljeni kakor blitva s krompirjem. Regrat vsebuje veliko železa, vitaminov in beta karotena, pa zanemarljivo malo kalorij. Sicer pa je regrat odlično splošno krepčilo, ki spodbuja delovanje jeter in drugih žlez, pripomore k boljši prebavi in presnovi ter pospešuje razstrupljanje telesa.
Regratova solata s škampi in gorgonzolo
Za 4 osebe potrebujemo: 50 dag očiščenega regrata, 30 dag repkov škampov ali kozic, 2 žlici oljčnega olja, 10 dag gorgonzole, 2 žlici kisa, 2 žlici kisle smetane, 2 žlici vode, sol.
V ponvi segrejte oljčno olje in na njem na hitro popražite škampove repke. Stresite jih na očiščen regrat in prelijte z gorgonzolnim dresingom, ki ga pripravite tako, da s paličnim mešalnikom zmešate na kocke narezano gorgonzolo, kis, kislo smetano in sol.
Regrat z okisanimi jetri
Za 5 oseb potrebujemo: 50 dag očiščenega regrata, 1 čebulo, 50 dag kunčjih jeter, 5 dag slanine, 5 dag sira feta, oljčno olje, kis, sol.
Čebulo sesekljajte in jo na oljčnem olju svetlo prepražite, dodajte na lističe narezana jetra in na kockice narezano slanino. Vse skupaj dobro prepražite. Ko jetra porjavijo, jih zalijte z razredčenim kisom in solite. Tako pripravljena jetra zlijte preko očiščenega regrata, čez nadrobite sir in takoj postrezite.
Rižota z regratovimi popki
Za 4 osebe potrebujemo: 20 dag regratovih socvetnih popkov, 10 dag čemaževih listov, 1 čebulo, 3 žlice oljčnega olja, 20 dag riža arborio, 7 dl kokošje juhe, 5 dag masla, 5 dag naribanega parmezana, sol, sveže mleti poper.
Na oljčnem olju prepražite sesekljano čebulo. Dodajte oprane regratove popke in oprane ter sesekljane čemaževe liste. Vse skupaj malo popražite, dodajte riž, še malo popražite in zalijte s kokošjo juho. Dušite, da riž vpije vso tekočino, ga odstavite, po potrebi solite in popoprajte ter vmešajte maslo in nariban parmezan. Takoj postrezite skupaj z mesom ali vašo priljubljeno solato.
Polnjeni šampinjoni na regratu
Za 2 osebi potrebujemo: 20 dag mešanega mletega mesa, 10-15 velikih šampinjonov, pol čebule, 1 žlico kečapa, oljčno olje, 2 pesti očiščenega regrata, 1 navaden jogurt, sveže stisnjen sok pol limone, sol, sveže mleti poper.
Zmleto meso zmešajte s soljo, poprom, sesekljano čebulo in kečapom. Šampinjone očistite, jim odstranite bete in klobuke napolnite z mesno zmesjo. Postavite jih na z oljčnim oljem pomaščen pekač in jih pecite 15 minut v na 180 stopinj Celzija ogreti pečici. Medtem jogurt z limoninim sokom, soljo, poprom in nekaj oljčnega olja zmešajte s paličnim mešalnikom v penasto omako. Na krožniku razdelite regrat, nanj naložite pečene šampinjone in prelijte s penasto omako.