Za krvavški vodovod le drobiž
Cerkljanski župan Franc Čebulj v dopisu ministroma Janezu Podobniku in Ivanu Žagarju protestira, ker je za vso preskrbo z vodo na Gorenjskem iz kohezijskih skladov namenjenega manj denarja, kot je vredna samo obnova krvavškega vodovoda.
Cerklje – Župan Občine Cerklje Franc Čebulj je poslal protestno pismo ministroma za okolje in prostor ter regionalno politiko Janezu Podobniku in Ivanu Žagarju. Gorenjska naj bi namreč do leta 2013 iz kohezijskih skladov za ureditev vodovodnih sistemov prejela dvanajst milijonov evrov, pol milijona manj, kolikor je vreden samo projekt posodobitve krvavškega vodovodnega sistema. Ker so gorenjske občine za obnovo svojih vodovodov prijavile kar za 33 milijonov evrov projektov, se tako Čebulj boji, da bodo za obnovo krvavškega vodovoda prejeli samo nekaj fičnikov. To pa je po njegovem mnenju v nasprotju z obljubami ministrov.
Cerkljanski župan se sprašuje, zakaj sta okoljsko in regionalno ministrstvo občine pozivali, naj pripravijo dokumentacijo za čim več projektov, nazadnje pa bodo prejele samo drobiž. »Tudi priprava dokumentacije stane, za obnovo krvavškega sistema bo na primer stala okoli sto tisoč evrov,« ugotavlja Čebulj, ki meni, da je država večini gorenjskim občinam povzročila »nepojmljivo politično in drugo škodo«, ker je predhodno 20 milijonov evrov za preskrbo z vodo razdelila samo občinam na škofjeloškem območju. »Razlog za takšno odločitev je verjetno političen, saj ima tisto območje dva koalicijska poslanca, tudi vsi štirje župani so iz vladnih strank,« je prepričan.
Čeprav so pristojni ves čas zagotavljali, da je krvavški vodovod prednostni projekt, se cerkljanski župan boji, da bodo zanj prejeli le okoli dvesto tisoč evrov iz kohezijskih skladov. »To je odločno premalo. Zahtevamo sedem ali osem milijonov evrov oziroma sedemdeset odstotkov vrednosti projekta, kolikor so prejeli tudi drugi za precej manj kočljive projekte, kot je krvavški. Kje bodo našli denar, me niti ne zanima. V nasprotnem primeru bo Občina Cerklje izstopila iz sistema in vodovoda ne bo obnavljala,« je odločen Čebulj, ki pričakuje, da se bo na to temo kmalu sestal z odgovornimi.
Krvavški vodovod, ki oskrbuje trideset tisoč ljudi v petih občinah in so ga zgradili pred več kot štirimi desetletji, je nujno treba obnoviti vsaj iz dveh razlogov: vsako večje deževje povzroči kaljivost drenažnega zajetja, poleg tega pa je omrežje skoraj v celoti azbestno. Zaradi dotrajanosti cevi je izguba vode menda kar od 40- do 50-odstotna, poleg tega pa obstaja nevarnost zunanjega onesnaženja pitne vode.