Iskraemeco še brez strategije
Usoda programa proizvodnje indukcijskih števcev, na katero je vezanih 430 delovnih mest, ostaja neznana. Delavci so zavrnili premeščanje v novoustanovljeno hčerinsko podjetje.
Kranj – Čeprav je minil že skoraj mesec od obljubljenega roka, v katerem bo znana nadaljnja strategija razvoja Iskaremeca, pa petkova tiskovna konferenca, na kateri sta nastopila novi egiptovski lastnik Iskraemeca Ahmed El Sewedy in predsednik uprave Janko Šteharnik, ni dala odgovorov v tej smeri. Oba sta sicer prepričana, da je pred Iskraemecom zelo svetla prihodnost, razrešiti bo treba le problem umirajočega programa indukcijskih števcev ter zaposlenih pri tem.
Delavci ne zaupajo
V četrtek so namreč delavci zavrnili predlog uprave, da proizvodnjo indukcijskih – mehanskih števcev in zaposlene pri tem prenesejo na novo ustanovljeno hčerinsko družbo ProS, čeprav je lastnik dal garancijo za eno leto in obljubil iskanje novih programov. Znano je namreč, da se je El Sewedy odločil v Egiptu za 15 milijonov evrov zgraditi novo tovarno, v katero naj bi prenesli tovrstno proizvodnjo in tam tudi z okrog tisoč zaposlenimi izdeloval tudi enostavne elektronske števce. Kdaj bo zmanjkalo trga za indukcijske števce, za katere sicer imajo še dovolj naročil, so zgolj ugibanja, vendar je zamrtje programa po besedah Šteharnika neizbežno. To pa pomeni tudi izgubo dela za okoli 450 delavcev. Ker delavci niso dobili dolgoročne finančne in delovnopravne garancije, delavci predloga uprave niso sprejeli, saj bi lahko v novi družbi, če vodstvu ne bi uspelo najti v novih nadomestnih programov in investirati vanje, ostali brez vsega, tudi odpravnin.
Strategija še ni povsem dorečena
Na petkovi tiskovni konferenci smo tudi slišali, da je strategija razvoja pripravljena že 90-odstotno, poglavitno odprto vprašanje ostajajo investicije. Lastnik Ahmed El Sewedy je sicer tudi v petek zagotovil, da je pripravljen veliko vlagati v Kranj, vendar le v projekte, ki bodo zagotavljali povrnitev vložka. "Verjamemo, da bomo pridobili investicije, vendar pa ni odvisno le od nas, ampak tudi od okolja, upnikov, dobaviteljev, bank in predvsem zaposlenih," je o tem povedal Šteharnik in pojasnil, da se tej branži v prihodnjih letih obeta ogromna rast in veliko investicij. "Ali bomo zraven, pa je odvisno od nas samih. Lastnika, ki ima sredstva in nam bo to omogočil, imamo, jasno pa je, da ne bo investiral v nekaj, kar ne bo prinašalo dobička," je dodal.
Prve investicije v razvoj
El Sewedy zelo verjame v Iskraemeco, vendar opozarja, da brez agresivnih sprememb ne bo uspeha. "Verjamemo v tehnologijo in zgodovino ter lahko veliko dosežemo, ampak potrebujemo podporo bank, ki bodo dale boljše pogoje za kredite, dobaviteljev, ki bi po ugodni ceni zagotavljali material, in ustvarjalcev, ki bodo pripravili dobre nove produkte," je poudaril. Tako bodo tudi prve investicije namenjene tehnološkemu kadru in razvoju ter šele kasneje proizvodnji. Letos naj bi v kranjsko podjetje v ta namen vložili štiri milijone evrov ter hkrati prenovili tudi informacijski sistem.
Druga plat pogodbe
Ob vsem navedenem ne moremo mimo določil pogodbe o nakupu Iskraemeca, podpisane sredi novembra, ki jo je nekdanji predsednik nadzornega sveta Iskraemeca in prvi mož Slovenske odškodninska družbe Marko Pogačnik označil kot najboljšo tovrstno pogodbo doslej. Obveze iz pogodbe o investicijah in ohranitvi delovnih mest so se namreč za kranjski del Iskraemeca pokazale kot povsem nične, saj naj bi novi lastnik investiral do 30 milijonov evrov in ohranjal delovna mesta le v seštevku v celotnem Iskraemecu, skupaj z družbami v tujini.
Letos odhaja 60 delavcev
Sicer pa smo v petek slišali podatek o tem, da bo podjetje v marcu in aprilu zapustilo 60 delavcev, 35 iz proizvodnje in 25 iz režije, ki so se za odhod odločili sami in si v večini že našli novo delo. Vsi bodo dobili odpravnine. Iskraemeco bo tako od maja zaposloval še 1180 ljudi.