Janez Šuštar

Več kriminala, boljša preiskanost

Škofjeloški policisti so lani obravnavali za skoraj četrtino več kaznivih dejanj kot predlani, a so jih tudi več preiskali. Preiskanost je bila najslabša pri velikih tatvinah. O delu Policijske postaje Škofja Loka v lanskem letu smo se pogovarjali s komandirjem Janezom Šuštarjem.

Kakšna je bila lani varnostna slika na območju Policijske postaje Škofja Loka?

»Na območju, ki ga pokriva Policijska postaja Škofja Loka, smo v letu 2007 obravnavali 581 kaznivih dejanj kar je za 23,6 odstotka več kot leta 2006, ko je bilo obravnavanih 470 kaznivih dejanj. Uspešnejša je bila tudi preiskanost, ki je bila 46,3-odstotna, v letu 2006 pa 33-odstotna. Obravnavali smo 479 kaznivih dejanj zoper premoženje, kar je za 25,1 odstotka več kot v 2006. Letos beležimo občuten porast kaznivih dejanj tatvin, vlomov in drznih tatvin in padec kaznivih dejanj poškodovanj tuje stvari. Glede preiskanosti teh kaznivih dejanj lahko še enkrat zatrdimo, da smo na področju tatvin bili zelo uspešni, saj nam je uspelo preiskati kar 34,5 odstotka vseh obravnavanih kaznivih dejanj. Takega uspeha pa si ne moremo pripisati pri preiskavi velikih tatvin, kjer smo preiskali 24 odstotkov dejanj in bomo v naslednjem letu morali postoriti še več za dvig preiskanosti. Smo pa kljub temu preiskali večino vlomov v trgovine, gostinske lokale in druge objekte na območju centra mesta Škofja Loka in v Podlubniku. Preiskovanje teh kaznivih dejanj je oteženo, saj smo o njih obveščeni sorazmerno pozno, oškodovanci že pred našim prihodom pogosto uničijo morebitne sledove, storilci pa so tudi vedno bolj pazljivi in pripravljeni za izvrševanje kaznivega dejanja. Tudi samozaščitno ravnanje oškodovancev je v večini primerov zelo površno oziroma slabo. Več je bilo tatvin avtomobilov, vse pa so se zgodile v varnostno najbolj obremenjenih območjih, in sicer na območju Podlubnika, mesta in v Frankovem naselju. Tudi na področju gospodarske kriminalitete smo v letu 2007 obravnavali več kaznivih dejanj kot leto prej. Ob tem se zavedamo dejstva, da je kriminaliteta belih ovratnikov zelo težko zaznana in še težje dokazljiva. Zaradi tega si moramo priznati, da je na tem področju še veliko sivega polja.«

Kakšna je bila prometna varnost?

»Kljub temu da smo lani obravnavali manj prometnih nesreč kot predlani, pa vsekakor ne moremo biti zadovoljni s posledicami v prometnih nesrečah. Najbolj pereč je podatek, da so v prometnih nesrečah življenje izgubile kar tri osebe, 22 oseb je bilo hudo, 104 osebe pa lahko telesno poškodovanih. Najbolj pogosti vzroki za prometne nesreče so bili nepravilna stran in smer vožnje, nepravilni premiki z vozilom, neupoštevanje pravil prednosti in neprilagojena hitrost. Stran in smer vožnje povezujemo tudi s sovzrokom vožnje pod vplivom alkohola. Policisti PP Škofja Loka so s področja vožnje pod vplivom alkohola, prekoračitve hitrosti in neuporabe varnostnega pasu izvedli 1.518 represivnih ukrepov, kar je 68 odstotkov vseh izvedenih ukrepov. V primerjavi z letom 2006 je bilo izvedenih 18 odstotkov več ukrepov.«

 

Kakšno je bilo lani stanje na področju javnega reda in miru?

»Na področju vzdrževanja javnega reda in zagotavljanja splošne varnosti ljudi in premoženja smo v letu 2007 obravnavali 488 kršitev, kar je za 21,4 odstotka več kot v letu 2006. Večina obravnavanih kršitev (405) gre na račun kršitev zakona o varstvu javnega reda in miru, 83 kršitev pa na račun kršitev drugih predpisov. Večino kršiteljev predstavljajo moški. Znova je bila najštevilneje obravnavana starostna struktura kršiteljev med 18. in 24. letom. Od 405 obravnavanih kršitev zakona o varstvu javnega reda in miru jih je bilo največ na javnem kraju - na cesti, ulici ali trgu. Kljub vsemu navedenemu lahko zatrdim, da so bile varnostne razmere na našem območju zadovoljive.«

 

V letnem poročilu PU Kranj je podatek, da ima PP Škofja Loka najdaljši reakcijski čas na Gorenjskem pri vseh interventnih klicih oz. drugega najslabšega pri nujnih interventnih klicih. Slednji se je v primerjavi z letom 2006 tudi podaljšal za dobri dve minuti. Kaj je razlog za tako dolge reakcijske čase?

»Mesečne analize odzivanja policijskih patrulj PP Škofja Loka na vse dogodke, kakor tudi na nujne interventne dogodke, kažejo na to, da je reakcijski čas sprejemljiv. PP Škofja Loka pokriva območje štirih občin Škofja Loka, Gorenje vasi–Poljane, Železniki in Žiri. Na časovno distanco prihoda patrulje na kraj je v letu 2007 najbolj vplivala krajevna razdrobljenost interventnih dogodkov v soodvisnosti s časovnim zaporedjem. Pomeni, da je katera od patrulj obravnavala interventni dogodek na določenem kraju, istočasno ali kmalu zatem pa je prišlo do interventnega dogodka tudi na kakšnem drugem kraju, ki je bil od prvotnega oddaljen lahko tudi do 30 ali več kilometrov. Patrulja je v tem primeru morala najprej zaključiti obravnavo prvotnega dogodka, nato pa oditi na kraj, kjer se je zgodil drug dogodek. Omeniti je potrebno, da na odzivnost policijskih patrulj vplivajo predvsem dogodki, ki se zgodijo tudi na težko dostopnih krajih, ki jih je na območju PP Škofja Loka kar nekaj, in v različnih vremenskih pogojih, kot so padavine, poledica ...«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 26. december 2023 / 19:27

Ves čas se uči, ker je radovedna

Pri Gorenjskem glasu je izšla knjiga z naslovom Še enkrat, prosim! avtorice Jasmine Pogačnik. Knjiga je osebna Jasminina in hkrati kot učiteljice klavirja, polna zgodb kipeče ustvarjalnosti in neomajn...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 2. oktober 2014 / 13:25

Krivdo za požige zanika

Na kranjskem okrožnem sodišču so v ponedeljek opravili predobravnavni narok zoper 22-letnega Leščana Nejca Marklja, obtoženega dveh požigov in treh poškodovanj tujih stvari.

Razvedrilo / četrtek, 2. oktober 2014 / 13:08

Gorazdova slaščičarna

Gorazd Potočnik, nekoč Kranjčan, danes živi v Dragočajni, v jutranjih urah deluje podobno kot raztreseni slikar. Dokler ne dobi prve kave, še ne ve, ali bo dan v nadaljevanju sončen ali rahlo meglen.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2014 / 13:01

Navdih čopiča ...

V Domu krajanov v Lomu pod Storžičem je potekala 22. otroška likovna kolonija. Mlade udeležence sta pritegnila druščina in vedoželjnost na likovnem področju.

Rekreacija / četrtek, 2. oktober 2014 / 13:00

Atlet, ne body builder

V kranjskem centru funkcionalnih vadb X-gym so imeli teden odprtih vrat. Znanje iz vadb udeleženci koristno prenesejo v vsakdanje življenje, v vsakdanja opravila.

Zanimivosti / četrtek, 2. oktober 2014 / 12:34

Hamburški moški (1. del)

Redki so, ki se odločijo, da bodo namesto za London, Istanbul, Pariz ali Barcelono kupili letalsko karto za Hamburg. Tokrat smo se našle svetlolaska, črnolaska in rdečelaska ter naredile točno to....