Vprašajo tudi, koliko zaslužim
Na povabilo občine Škofja Loka je tam pred kratkim dve šoli obiskala evropska poslanka Ljudmila Novak.
Škofja Loka - Prisluhnili so ji otroci iz osnovne šole Škofja Loka – Mesto in dijaki evropskega oddelka škofjeloške gimnazije. Na gimnaziji pa so tedaj gostovali tudi dijaki iz nemškega Ulma, ki jim je poslanka, po izobrazbi profesorica nemščine, prav tako predavala o Evropski uniji. Obisk je pokazal, da o Evropski uniji največ vedo ravno osnovnošolci, ki so tudi najbolj aktivno postavljali vprašanja, medtem ko se denimo nemški srednješolci niso izkazali ravno kot poznavalci. Poslanka to pripisuje dejstvu, da je v novih državah članicah teh informacij zadnja leta zelo veliko in se zato dotaknejo tudi najmlajših. Sicer pa je Ljudmila Novak kot poslanka v evropskem parlamentu članica odbora za kulturo, izobraževanje, mladino, medije in šport. Mladim v šolah želi predstaviti delo evropskih inštitucij, da bi vse to bolje razumeli in poznali evropsko politiko. Pogosto jo vabijo v šole, ona pa se kot bivša profesorica, ki je dvajset let opravljala pedagoško službo, rada odzove. V Škofjo Loko so jo povabili, potem ko je lani v Bruslju gostila skupino dijakov gimnazije Škofja Loka.
Srednješolcem je verjetno lažje približati te vsebine, kako pa pristopite k osnovnošolcem?
»Ni problema. Ko sem denimo prišla v neko šolo v Prekmurju z okoli sto učenci, kjer so me pričakali vsi učenci od prvega do devetega razreda in ves učiteljski zbor, sem se najprej res spraševala, kako. Toda s power pointom jim na razumljiv način razložim, kako delujejo evropske institucije in tudi moj osebni pogled na stvari in kako delam kot poslanka. Odgovarjam tudi na njihova vprašanja.«
Kaj jih najbolj zanima?
»Prizadevajo si razumeti razmerje, kaj je parlament, kaj je evropski svet, kaj druge ustanove, kako mi kot Slovenci odločamo, kako sodelujemo med seboj slovenski poslanci, kakšna je politika, zelo različna vprašanja zastavljajo. Pogosto tudi vprašajo, koliko zaslužim.«
Vaša hči obiskuje evropsko šolo v Bruslju. Kakšne vtise imate kot mama in kot pedagoginja?
»Gotovo je sistem šolanja tam drugačen kot v Sloveniji. Tam poznajo primarno in sekundarno stopnjo, tako da hči, ki bi v Sloveniji sedaj obiskovala drugi letnik srednje šole, hodi v Evropski šoli v šesti razred. Način dela je nekoliko drugačen: veliko več je samostojnega dela, veliko nalog, esejev, ki so ocenjeni, veliko je testov, nimajo pa ustnega spraševanja. Vsake pol leta imajo izpite za pol leta nazaj za večino predmetov, enako na koncu leta. Na ta način se že pripravljajo na maturo in na kasnejši študij. Zelo dobro je, da ima pouk slovenščine, in sicer kot predmet štiri ure na teden. Pouk je tam sicer organiziran po sekcijah, vendar Slovencev tam zaenkrat ni dovolj (okoli 70 na vseh stopnjah), da bi imeli svojo sekcijo. Ostale predmete ima v angleščini.«