Žerjav nad mestom
Kaj je tisto, kar na najboljši način ponazarja svež spomladanski piš v našem tisočletnem mestu? To je kar novi gradbeni žerjav na Placu, ki je že postal nova prostorska dominanta na škofjeloškem nebu.
Realno označuje začetek čisto pravih gradbenih del na Sokolskem domu, na simbolni ravni pa ponazarja naše sodelovanje z drugimi evropskimi državami in institucijami. Del zagonskih sredstev za sodobno večnamensko dvorano smo pridobili iz naslova norveškega razvojnega mehanizma, sedaj pa s tem projektom kandidiramo na javnem razpisu Službe vlade RS za lokalno samoupravo in regionalni razvoj.
Skupaj z našimi norveškimi partnerji in še štirimi gorenjskimi mesti namreč sodelujemo v mednarodnem projektu ''Sejem bil je živ'', s katerim želimo oživiti utrip v starih mestnih središčih. Odločili smo se za mestni in zgodovinski turizem, za turizem, ki je povezan z našo bogato umetnostno in kulturno dediščino.
Poleg nove dvorane sredi Placa bodo v mestnem središču potekale raznovrstne prireditve pod skupnim nazivom ''Pisana Loka''. Spet se vračamo k lastni tradiciji. In jo na nov način osmišljamo.
V teh pomladnih dneh se začenjajo tudi čisto zaresne priprave na Škofjeloški pasijon 2009. Tako bomo po devetih letih znova uprizorili prvo slovensko dramsko besedilo.
Vse tovrstne prireditve bodo uspele le, če jih bomo sodelujoči občani, društva in pristojne institucije zastavili in naredili skupaj.
Menim, da bodo navedeni projekti spodbudili skrajno malomarnega lastnika loških turističnih sramot, da bo svoje objekte končno le predal zainteresiranim investitorjem.
No, prenovitvena dela se sicer nadaljujejo še na enem mestnem simbolu - Škofjeloškem gradu, kjer bomo aprila predstavili imenitno razstavo ''Groharjev pogled v prihodnost'' - krajinska poetika v škofjeloškem slikarstvu.
Tudi naš pogled je usmerjen v prihodnost. V teh pomladnih dneh bodo stroje zagnali v prvih proizvodnih objektih v novi obrtni coni na Trati. S projektom industrijske cone, v kateri bo stal tudi sodoben tehnološki park, kandidiramo za regionalna razvojna sredstva.
Ti dve gospodarski coni bosta temelj stabilnega gospodarskega razvoja, ki bo temeljil na lastnem znanju in bo zagotavljal kvalitetna delovna mesta.
Pa to ni edina infrastruktura, s katero se ta čas ukvarjamo, saj smo zelo intenzivno vpeti v izjemno zahteven projekt celovite obnove komunalnega in vodovodnega omrežja v vseh štirih občinah na Loškem.
Vse bolj gosta je tudi mreža naših družbenih ustanov, v delu sta kar dve športni dvorani - na Trati in pri OŠ Jela Janežiča v Podlubniku. Ti novi dvorani bosta postali pravi središči društvenega in družabnega življenja na omenjenih območjih.
Nadaljujejo se dela na Selški vpadnici in Poljanski obvoznici, ki bo dograjena dokončno prometno razbremenila mestno središče. Zato na že omenjen razpis prijavljamo projekt ureditve parkirišča na Nunskem vrtu. Na istem razpisu kandidiramo tudi s turistično-panoramsko cesto po škofjeloškem podeželju, kot dela širše Gorenjske transferzale.
Pred nami so zahtevni projekti, zato sta proračuna za 2008 in 2009 naravnana izrazito razvojno. Skupaj z našo razvojno koalicijo si prizadevamo za skladen trajnostni razvoj, kjer se bodo urbani predeli in zeleno loško podeželje razvijali enakomerno.
Škofjeloška občina je razvita gorenjska občina, v kateri je lepo in prijetno živeti. To nam priznavajo tudi drugi in nenazadnje to izhaja tudi iz uradnih statističnih podatkov, ki objektivno merijo stopnjo celovite družbeno-gospodarske razvitosti; da sodimo med deset najbolj razvitih občin v državi.
Skupaj si bomo prizadevali, da bomo v tej druščini ostali in da bomo v prihodnosti naredili še korak naprej.