Bučni kruh

Jesen nam ponuja barvite buče, ki se izkažejo že kot dekoracija, a še boljše so, ko jih pojemo. Z njimi lahko pripravimo najrazličnejše jedi. Celo kruh, zelo dober kruh. Seveda se na kosu kruha ne bi branili rezine suhe salame ali domače marmelade, a je okusen že sam po sebi. Odličen dodatek k topli juhi ali solati.

Za pripravo bučnega kruha potrebujemo: 400 g očiščene hokaido buče, 700 g moke, 1 suhi kvas, 80 g masla, 2 dl mleka, 1 žličko soli, 2 žlici polente.

Olupljeno in očiščeno bučo narežemo na kocke. Popečemo jo v ponvi in prilijemo 3 žlice vode. Pokrijemo in dušimo, dokler se buča ne zmehča. Nato vse skupaj spasiramo s paličnim mešalnikom, da dobimo bučni pire. Moko presejemo ter na sredi naredimo jamico, kamor vsujemo suhi kvas. Zalijemo z mlačnim mlekom ter pustimo stati 10 minut, da kvas vzhaja. Dodamo nekoliko ohlajen bučni pire, sol in stopljeno maslo, ki smo ga prav tako ohladili. Zamesimo testo. Po potrebi dodamo še nekaj moke, vendar ne preveč. Testo mora biti malo bolj mokro, kot smo ga vajeni pri klasičnem kruhu. Gnetemo vsaj 10 minut. Iz testa oblikujemo čvrsto kepo ter jo postavimo vzhajati v pomokano posodo. Pustimo vzhajati 1 uro. Vzhajano testo zvrnemo na pomokano površino. Ne gnetemo, ampak ga samo večkrat prepogibamo. Nazadnje iz testa naredimo pravokotnik ter ga zvijemo v dolgo štruco. Štruco položimo v ožji pekač. Po vrhu navlažimo z vodo ter posujemo s polento. Pokrijemo s čisto kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati še 1 uro. Pečico segrejemo na 220 °C ter vanjo položimo pekač ali lonček z vodo. Vzhajan kruh s pekačem položimo v pečico. Po 5 minutah peke znižamo temperaturo pečice na 180 °C in pečemo še 40 minut. Pečen kruh vzamemo iz pečice ter ga položimo na rešetko, da se ohladi.

Nasvet: Bučni pire lahko pripravimo tudi v pečici. Bučne kocke razporedimo po pekaču in pečemo v pečici na 180 °C približno 45 minut oziroma toliko, da buča postane mehka. Pečeno bučo zmeljemo z mešalnikom v pire.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 5. maj 2009 / 07:00

Deset vzorcev, vsi negativni

Kranj - V Sloveniji tako kot drugod po svetu še naprej budno spremljajo razmere, povezane s širjenjem novega virusa gripe. "Pri nas smo od 28. aprila z laboratorijskimi testi pri...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 24. julij 2019 / 21:38

Štorklje okrevajo v zavetišču na Muti

V mesecu avgustu bodo zapustile zatočišče ter se začele privajati na samostojno življenje v naravi in selitev v Afriko.

Gospodarstvo / sreda, 24. julij 2019 / 21:33

Nepremičninarjem omejili cene

Potrjena novela zakona o nepremičninskem posredovanju prinaša omejitev plačila za nepremičninsko posredovanje pri najemu, ki ga mora odslej v celoti poravnati naročnik storitve.

Šport / sreda, 24. julij 2019 / 21:32

Odličen začetek naših skakalcev

S sobotno ekipno tekmo se je v Wisli začela nova sezona poletne velike nagrade v smučarskih skokih, naši pa so osvojili drugo mesto. Timi Zajc je slavil na nedeljski tekmi.

Kronika / sreda, 24. julij 2019 / 21:29

Kranjčana vlamljala v hiše

Kranj – Kranjski kriminalisti so prijeli dva Kranjčana, ki ju utemeljeno sumijo storitve več premoženjskih kaznivih dejanj. Kazensko ju bodo ovadili vsaj sedmih vlomov v stanovanjske hiše in vloma...

Nasveti / sreda, 24. julij 2019 / 21:28

Alkohol ubija

To vemo vsi. Zdravniki, policisti, gasilci, sodniki, kirurgi, varnostniki, učitelji, terapevti, znanstveniki, trenerji, zakonci, celo alkoholiki. Vsi zasvojenci z alkoholom vedo, da jim pitje škodi...