Vodijo tri velike projekte
Razvojna agencija Sora, ki skrbi za razvoj v štirih občinah na Škofjeloškem, v zadnjih treh letih beleži 77-odstotno rast. "Načrti so še bolj smeli, saj samo letos načrtujemo 50-odstotno rast poslovanja," pravi direktor Rok Šimenc.
Škofja Loka – V agenciji poleg uveljavljenih projektov na področju podeželja (Babica Jerca in Dedek Jaka) in podjetništva (VEM točka in različna usposabljanja) stavijo na mednarodne in večje razvojne projekte. Ti se na kratko imenujejo Tehnološki park Škofja Loka, Ureditev porečja Sore in LAS – razvoj Loškega pogorja, poleg tega letos skrbijo še za tri čezmejne projekte z Avstrijo.
Tehnološki park do leta 2012
Tehnološki park, ki bo temeljil na v preteklosti ustvarjenem znanju v lesarski in kovinski panogi, bodo začeli graditi leta 2010, dograjen bo v prvi polovici leta 2012. Občina Škofja Loka je za park namenila 7.600 kvadratnih metrov veliko zemljišče v novi industrijski coni Trata. Zagotavljal bo optimalne pogoje za hitrejši tehnološki razvoj podjetij ter ugodnejše pogoje za nastajanje in delovanje novih tehnoloških podjetij. »Park bo nudil podjetjem boljšo povezanost z akademsko in raziskovalno sfero, skupno kandidiranje podjetij na razpise, spodbujal sinergije med podjetji, podjetniško svetovanje, pomoč pri pridobivanju subvencij in podobno,« razloži Šimenc.
Nosilec več kot deset milijonov evrov vrednega projekta je Občina Škofja Loka, petino denarja naj bi pridobili iz evropskih skladov, več denarja pričakujejo tudi od podjetij. Doslej je pismo o nameri k pristopu projektu podpisalo 12 podjetij, med njimi dve zunaj škofjeloškega območja ter dve srednji šoli in dve fakulteti ter en inštitut.
Soro bodo očistili do leta 2013
Občine na Škofjeloškem so že marca 2006 podpisale tudi pismo o nameri k projektu za celovito ureditev porečja Sore. Tudi v tem primeru je nosilka razvoja Razvojna agencija Sora. »Občine se zavedajo, da je neurejenost večjega števila infrastrukturnih objektov že dalj časa velika ovira za uresničevanje razvojnih programov. Celotno območje je bilo dolgo časa ena občina, zato smo se tudi sedaj odločili za en, funkcionalno zaokrožen projekt,« skupno pot štirih občin opisuje Rok Šimenc in dodaja, da je skupni cilj oskrba vseh prebivalcev s kakovostno pitno vodo ter urejeno odvajanje in čiščenje odpadnih voda.
Tako je bila maja lani končana prva dokumentacija, oktobra še druga. A to je bila šele predpriprava dveh vlog za kandidiranje na evropski kohezijski sklad. »Prijavo projekta Čiščenje in odvajanje odpadnih voda smo oddali januarja letos. Z njim želimo zgraditi ali obnoviti 26 kilometrov primarnega kanalizacijskega sistema, zgraditi eno novo in obnoviti štiri čistilne naprave,« razloži direktor, ki zaključek projekta vidi v letu 2013. Enako pomemben projekt je tudi ureditev oskrbe s kakovostno pitno vodo, ki ga bo agencija oddala v prihodnjih dneh.
Skupina za razvoj podeželja
Z namenom izvajanja lokalne razvojne strategije so lani junija ustanovili Lokalna akcijska skupina loškega pogorja (LAS). »Lokalna razvojna strategija je sedemletni program, ki opredeljuje prioritetne razvojne projekte na Škofjeloškem. Ti projekti bodo osnova za črpanje denarja iz naslova razvoja podeželja, ki jih razpisuje kmetijsko ministrstvo,« pojasnjuje Šimenc in dodaja, da bo na leto na voljo sto tisoč evrov. Med projekti, ki jih pripravljajo, je razvoj produktov višje kakovosti na podeželju, razvoj novih turističnih produktov, pospeševanje razvoja alternativnih virov energije, vključevanje starejših in mladih v razvoj podeželja, … LAS danes združuje 14 članov, od občin, zavodov do društev, zadruge in upravne enote.