Mladi o zabavi in prostem času
Nedograjeno dvorano pri Partizanu bi lahko preuredili v bazen, so na občinskem otroškem parlamentu razmišljali medvoški osnovnošolci, ki si želijo več organiziranih zabav.
Medvode – V sklopu otroškega parlamenta so v letošnjem šolskem letu osnovnošolci razpravljali na temo Zabava in prosti čas mladih. Sredi februarja so se učenci z medvoških šol srečali na občinskem parlamentu, ki ga je pripravila OŠ Medvode. Tam je že vrsto let mentorica otroškega parlamenta Marjeta Jamnik, ki je pojasnila, da so mladi ugotovili, da imajo zaradi številnih obveznosti v povprečju do dve uri prostega časa na dan, kar se jim zdi premalo. Tudi zaradi tega so predlagali, da bi nedograjeno dvorano pri Partizanu preuredili v bazen, saj je v občini precej mladih plavalcev, ki se morajo dnevno voziti na treninge v druge kraje.
Večina si želi več organiziranih zabav za osnovnošolce. Radi bi imeli disko matineje, več šolskih plesov, dvakrat na leto pa bi v športni dvorani v Medvodah lahko priredili ples za vse osnovnošolce v občini. Na OŠ Medvode tako že razmišljajo, da bi prvi takšen ples poskusili pripraviti prihodnji mesec. Mladi so izrazili tudi željo po boljši informiranosti o dogajanju v Mladinskem kulturnem centru, ki bi po njihovem mnenju svojo ponudbo lahko obogatil še z dejavnostmi za mlade iz zadnjih razredov osnovne šole.
O ugotovitvah na občinskem parlamentu je ekipa z OŠ Medvode, ki so jo sestavljali Nikita Huber-Kralj, Uršula Novak, Peter Knific, Ana Anžlovar in Anja Kos, poročala na regijskem parlamentu, ki je bil konec februarja na OŠ Bičevje na Viču v Ljubljani. In o čem vse je 40 osnovnošolcev razpravljalo na regijskem parlamentu? »Glavna ugotovitev je bila, da mladi precej prostega časa preživijo pred računalniki, a jim kljub temu osebni stiki s prijatelji pomenijo več,« je strnila Nikita in dodala, da so se v razpravi dotaknili tudi nevarnosti, ki jih prinaša preživljanje prostega časa v raznih klepetalnicah na internetu. Razmišljali so, da bi popoldneve lahko preživljali v šolskih telovadnicah, če ne bi bile te odprte zgolj za zunanje uporabnike. »Mnogi mladi si želijo več časa preživeti z družino. Želijo si več pogovorov s starši, ki so pogosto preobremenjeni,« je povedala Uršula in dodala, da nekateri starši preveč omejujejo način preživljanja prostega časa svojih otrok. Ugotovili so, da socialne razlike ne vplivajo nujno negativno na kakovost preživljanja prostega časa, saj ga morda nekateri zaradi slabšega socialnega statusa več preživijo v naravi ali z družino.
Na koncu so se dogovorili, da bo prihodnje leto regijski parlament gostila OŠ Medvode. Naj ob tem dodamo še, da je učenka Anja Kos v ponedeljek sodelovala na državnem otroškem parlamentu, več o tem pa v prihodnji številki Sotočja.