Še malo lepotne obdelave in beganca bo nared.

Mato še dela begance

Čufnkov Mato iz Begunj še izdeluje čisto prave gorenjske begance.

Mato pravi, da v času komunizma štirinajst dni pred cvetno nedeljo ni bilo nikjer dobiti pomaranč, tako da so begance največkrat krasili samo z jabolki.

Begunje – Nedelja, s katero začenjamo veliki teden, se imenuje cvetna, dan za butarice, begance ali kakor jih pač imenujejo po različnih pokrajinah. Čisto prave gorenjske begance še vedno izdeluje 60-letni invalidsko upokojeni elektrotehnik Matej Resman iz Begunj ali po domače Čufnkov Mato, človek s trinajstimi poklici, ki se ukvarja z mnogimi stvarmi. »Izdelovanja beganc me je naučil oče. Prava gorenjska beganca je narejena iz sedmih vrst lesa. V sredini je leskova palica kot osnova, ki drži vse pokonci. Okoli so položene vrbove veje, ki pa morajo biti od zelene vrbe, nikakor pa ne od rdeče ali judeževe. Z vrha si morajo slediti oljka kot simbol miru ter krampar ali brinje, simbol trpljenja. Na ta dan so Kristusa pozdravljali s palmovimi vejami, a ker teh pri nas ni, uporabimo še cipreso, bršljan in pušpan. Beganca mora biti v obliki stožca, ne kot metla, in tudi lepo skladna, veje ne smejo štrleti iz nje. Vrbove veje prevežem z vrbovino pa še z bakreno žico. Veje ne smejo biti prekrižane (to pomeni greh!), ampak morajo ležati lepo vzporedno,« razlaga Mato in poudarja, da je največja beganca, ki jo je kdajkoli naredil, merila dvanajst metrov. Kar štirje so jo s pomočjo dveh opor nesli z Zgoše do Begunj in preden so jo prislonili v kot, bi skoraj razbili lestenec v cerkvi.

»Vsako leto naredim od petdeset do sto beganc, izdelujem pa jih že 45 let. Običajno so velike od pol do enega metra. Osnovne materiale naberem že prej, vrbo je treba postaviti v škaf z vodo, da se ne izsuši. Zadnje dni pred cvetno nedeljo pa mi pomagajo žena, hčerki in zet, celo štiriletna vnukinja rada sodeluje,« pravi Mato. Da bi umetnost izdelovanja beganc ohranili še za naslednje rodove, je lani to dejavnost predstavil tudi begunjskim šolarjem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 9. maj 2011 / 07:00

Znani Gorenjci o talentih

Znane obraze z Gorenjskega smo povprašali, ali spremljajo letošnjo sezono šova Slovenija ima talent, kakšna se jim zdi v primerjavi z lansko in kateri kandidati so se jim najbolj vtisnili v spomin.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Glasbene mojstrovine Poljanskih orgličarjev

Pred dvema letoma je bil v Poljanah tečaj igranja na orglice. Med tečajniki so bili tudi člani sedanje glasbene skupine Poljanski orgličarji, ki znajo na malih glasbilih zaigrati čudovite melodije.

Prosti čas / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Praznične risanke na TV1

Televizija Slovenija otroški in mladinski program, uredništvo animiranih oddaj za otroke je v decembru poskrbelo za praznične risanke.

Kultura / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Gimnazijske božične rapsodije

Veliki božični koncert v Gimnaziji Kranj je prejšnji teden znova postregel z odlično glasbo in navdušenim občinstvom v dvakrat polni dvorani. Do vrha v Gershwinovi Rapsodiji v modrem preko mnogih mali...

Gorenjska / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Stanovanja najprej domačinom

Vse kaže, da se bo gradnja trgovine in stanovanj v Preddvoru vendarle začela. Investitor, podjetje Proloco, je doseglo dogovor z zavodom za varstvo kulturne dediščine in sedaj čaka na gradbeno dovolje...

Zanimivosti / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Slovenski božič je vedno najlepši

Ne samo zaradi praznika samega, ampak zato, ker smo se v božičnih dneh leta 1990 odločili za samostojno državo.