Stavka v "mehki" izvedbi
Povečanje osnovnih plač je ključna stavkovna zahteva sindikatov na sredini opozorilni stavki, za katero zahtevajo, da se zapiše v kolektivno pogodbo.
Kranj - Šest sindikalnih central je z opozorilno stavko v sredo zahtevalo za desetino višje plače delavcev od I. do V. tarifnega razreda in za 5,6 odstotka višje v vseh nadaljnjih razredih oziroma za delavce, razporejene od I. do IX. tarifnega razreda, za 6,4 odstotka višje plače. Za delavce z minimalno plačo so terjali dodatek v višini 50 evrov k najnižji plači, dokler se ne uveljavijo spremembe v zakonu, ki določa minimalne plače. V kolektivni pogodbi naj se zagotovi dvig osnovnih plač v višini letne inflacije in najmanj petine dosežene produktivnosti na ravni dejavnosti v preteklem letu, so še terjali sindikati. Dan pred tem namreč z delodajalci niso dosegli zadovoljivega dogovora. Delodajalci bi bili pripravljeni dvigniti plače z vsemi dodatki in nagradami vred, sindikati pa so vztrajali pri dvigu osnovnih.
Na Gorenjskem so delavci stavkali v kemični industriji, komunalnih delavnostih, trgovini, tekstilni in usnjarski industriji, nepremičninski dejavnosti, gostinci so se pridružili solidarnostno, stavkali pa niso tam, kjer potekajo pogajanja, je povedala sekretarka območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije za Gorenjsko Romana Oman. Sindikati so se odločili za različno stopnjo stavke, od popolne ustavite dela, ustavitev posameznih linij, sestankov, na katerih so spregovorili o svojih zahtevah, do bele stavke v trgovinah, kjer so se stavki pridružili z upočasnjenim delom in upoštevanjem pravil, nekateri pa so iz solidarnosti nosili le priponke. Omanova omenja tudi podjetja, kjer so stavkali na enega od omenjenih načinov: družbe nekdanje Save, Elan, LTH, Knauf Insulation, komunalna podjetja, Gorenjska predilnica, Peks, Mlinotest, Alpina, Peko, Mercator … Sicer pa dodaja, da so ponekod delodajalci na stavkajoče izvajali pritisk in zahtevali sezname tistih, ki stavkajo, nekateri pa napovedovali tudi, da bodo stavkajoči ob stimulacijo.
»Naš sindikat je v družbah Sava Gumarstvo, Sava Tires in Veyence 3. marca napovedal osemurno stavko, potem pa je stavka po posameznih družbah potekala na različne načine, od podpisovanja podpore stavkovnim zahtevam, do zborov delavcev in popolne ustavitve strojev,« je povedal predsednik stavkovnega odbora Janez Justin. Vrhunec pa je stavka dosegla, ko so za uro »hermetično« zaprli tovarno. Gre za razmeroma mehko varianto, pravi Justin, nezadovoljni delavci so bili pripravljeni tudi na tršo. Stane Valentar, ki vodi sindikat v podjetju Sava Gumarstvo z 996 zaposlenimi, pravi, da v podjetju sicer ni minimalnih plač, plače v proizvodnji so od 600 do 800 evrov bruto, za tiste na štirih izmenah in ob različnih dodatkih pa dosežejo tudi 900 evrov. A problem je ravno v dodatkih, ki jih lahko delodajalec kadarkoli odvzame, zato tudi vztrajajo pri povišanju osnovnih plač.