Moč prepričanja

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolan eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

Ponedeljek, 18. junija

Bližje je sreda, pogosteje je kemoterapija predmet mojega razmišljanja. Prisežem, niti malo se je ne bojim. Grize menda ne in če so jo preživeli milijoni, jo bom tudi jaz. Negativne stranske učinke kemoterapije sem iz svoje zavesti povsem izbrisala. Verjamem le v njene pozitivne učinke, v to, da mi bo uničila rakaste zasevke v plevri ali kakor koli se nadlogi že reče. Pravzaprav se kemoterapije veselim, tudi zato, ker se bo moje zdravljenje končno začelo, in se ne mučim z mislijo, kako naj zdravnike prepričam, da me zdravijo z biološkimi zdravili. Čeprav mi jih vsi po spisku priporočajo. Vsi pomeni sorodniki, prijatelji, znanci. (Beri, laiki.) Bojan, recimo, je po telefonu obrnil pol Evrope in ve o bioloških zdravilih vse. No, ja, tako se reče, vsekakor pa ve o njih in o njihovi ceni neprimerno več, kot vem sama. V resnici je z menoj in z mojim vedenjem tako, da ne vem absolutno nič ne o bioloških zdravilih ne o kemoterapiji. V zvezi s kemoterapijo me v bistvu zanima le, ali telo strupe okusi ali ne in ali bom med terapijo bruhala ali ne bom. Dejansko pa me v zvezi s kemoterapijo skrbi ena sama reč, namreč, kako bom osem ur ležala pri miru. To je tisto, kar me bega in nič drugega.

Namesto o slabem, razmišljam o dobrem; namesto o negativnem, razmišljam o pozitivnem. »Le prepričanje ima ustvarjalno moč, da se manifestira samostojno po svojem smislu. /…/ Da se more vaša usoda oblikovati po želji,« piše Martin Kojc v svojem življenjskem učbeniku, »morate doseči življenjski nazor, ki vam omogoča biti nenehno prepričan, da se bo zgodilo zaželeno. Želja se rodi sama iz sebe. Nihče ne more povedati, zakaj si kaj želi, in vendar si želi nenehno. Namen človekovega obstoja je v izpolnjevanju želja. Želja ni svojevoljen proizvod našega razumskega mišljenja, temveč samodejna, vsemogočna sila – volja prasile, ki je brez izjeme sposobna, da se sama od sebe uresniči, brž ko smo spoznali njene zakone in nato po teh živeli. Želja vedno uporablja samo misli, da se s pomočjo njih uresniči. Nezavedno osredotočeno ohranjanje miselne slike, o kateri vemo, zakaj se mora vidno pokazati, imenujemo samo po sebi utemeljeno prepričanje. Ohranjanje miselne slike, o kateri samo po občutku domnevamo, da se bo uresničila, pa sugerirano prepričanje ali vera. Šele, ko je človek prepričan oziroma ko človek verjame, da se bo zgodilo nekaj zaželenega, se to lahko zgodi. Sila, ki ustvarja, torej ni naše zavestno hotenje in prizadevanje, temveč naše podzavestno delujoče prepričanje oziroma naša vera.« Uf. Če sem čisto odkrita, bolj slutim, kot razumem Kojčeve življenjske lekcije. (Se nadaljuje.)

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / petek, 24. december 2010 / 07:00

Jeseniške novice

Jeseniške novice, 24. december 2010, št. 24

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 10. september 2017 / 19:59

Finančne podpore za male kmetije

Male kmetije, ki bodo izpolnjevale razpisne pogoje, bodo upravičene do pet tisoč evrov finančne podpore.

GG Plus / nedelja, 10. september 2017 / 19:59

Japonska umetnost v Kranju

V Galeriji Mestne hiše in Stebriščni dvorani so v torek odprli razstavo likovnih del skupine japonskih umetnikov Ryu, ki jo vodi profesor Toshihiro Hamano.

GG Plus / nedelja, 10. september 2017 / 19:57

Pod gladino

Po televiziji gledam Umore na podeželju. Zdaj pa sem prebral še ta izvrstni roman, tudi ta se dogaja na angleškem podeželju. Umori v izmišljeni pokrajini Midsomer, Pod gladino pa v izmišljenem mest...

Jesenice / nedelja, 10. september 2017 / 19:55

Sanirali bodo tudi viadukta

Na odseku gorenjske avtoceste med priključkoma Hrušica in Lipce so ta teden stekla pripravljalna dela za obnovo skoraj pet kilometrov vozišča v smeri proti Ljubljani.

GG Plus / nedelja, 10. september 2017 / 17:32

Papež, ki govori z nasmehi in pogledi

Na poti je naslov knjige o papežu Frančišku in njegovih sedemnajstih potovanjih, ki jo je napisal italijanski novinar Andrea Tornielli.