Bodo podivjane cene krotili potrošniki in trgovci?
Akcija Zveze potrošnikov Slovenije Precenimo cene že daje rezultate, Trgovinska zbornica Slovenije pa predlaga svojim članom, da ne sprejemajo podražitev dobaviteljev.
Ljubljana – Pretekli konec tedna sta odmevali dve za cene pomembni novici. V četrtek je namreč upravni odbor Trgovinske zbornice Slovenije (TZS) sprejel že pred časom napovedano pobudo svojim članom, da naj kot prispevek k stabilizaciji cen ne sprejemajo nadaljnjih podražitev dobaviteljev. O tej pobudi, o kateri je tekla razprava že od posveta trgovcev na TZS 13. februarja, je namreč kar precej različnih mnenj, nastala pa je zaradi pritiskov slovenske vlade, ki za inflacijo krivi predvsem slovensko trgovino. Sprva bolj radikalna stališča so v večini užaljeni trgovci sicer omilili in ministrstvu za gospodarstvo za nadaljnje razreševanje inflacijskih zadreg predlagali začetek pogovorov z vsemi združenji, v katera so vključeni slovenski proizvajalci.
Dogovarjanje o cenah je nezakonito
Na odzive ni bilo treba čakati dolgo. Vidni ekonomisti so se oglasili z opozorilom, da je pobuda TZS, ki kliče k zamrznitvi cen, tudi svojevrsten kartelni dogovor. Trgovci, ki so za jesenske in ponovoletne podražitve krivili pritiske za stabilizirane cene ob uvedbi evra, kar je bila v bistvu tudi oblika zamrznitve, to sedaj sami poskušajo. Prava rešitev ni v dogovarjanju trgovcev, za katere v Sloveniji še vedno velja, da trije med njimi izkoriščajo monopol, menijo ekonomisti, pač pa v tekmovanju med njimi v prid potrošnikov za izboljšanje ponudbe z znižanjem cen in s tem za zmanjševanje inflacije. Takemu stališču se je pridružil tudi vršilec dolžnosti direktorja Urada za varstvo konkurence Jani Soršak, ki opozarja, da se morajo vsi, ki sodelujejo na trgu, samostojno odločati, poziv TZS, ki poziva trgovce k skupnemu oblikovanju maloprodajnih cen, pa pomeni nezakonito in kaznivo usklajeno delovanje.
Akcija potrošniške organizacije že znižuje cene
V petek so na Ministrstvu za gospodarstvo predstavnice ministrstva, Urada za varstvo potrošnikov in Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) že drugič predstavile rezultate akcije Precenimo cene, ki jo vodi ZPS, financira pa ministrstvo. Akcijo so zasnovali ob pomoči mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave MIPOR. Na spletni strani www.precenimocene.si so namreč izbrali 40 podskupin živilskih izdelkov in njihove cene ter pozvali potrošnike, naj sporočajo cene pri različnih trgovcih. Tak pristop je očitno vzbudil veliko zanimanja, saj se že prek tisoč informacij o cenah stalno dopolnjuje in statistika kaže, da si je spletno stran ogledalo že nad deset tisoč potrošnikov. Z veseljem ugotavljajo, da so se cene hrane po sedmih mesecih rasti v februarju prvič znižale.
Premastno mleto meso
Kot konkreten primer zniževanja cen so ob tokratnem drugem poročilu o rezultatih akcije Precenimo cene poročali o mletem mesu, ki je bilo posebej obravnavano v prvem poročilu. Čeprav so se cene mesa sicer dvignile, so cene mletega mesa padle. Napravili pa so še korak dlje: kar 23 vzorcev mletega mesa (tako predpakiranega kot tudi postreženega) so dali v laboratorijsko preiskavo in jih ovrednotili po prehranskih kriterijih, zlasti po tem, koliko mišičnih beljakovin in maščobe vsebujejo. Rezultati so pokazali, da cena ni napovednik kakovosti, kar za pet vzorcev pa so ocenili, da v takšni meri odstopajo od deklaracije, da so jih zaradi očitnega zavajanja potrošnikov prijavili inšpekciji. Do konca marca poteka potrošniška akcija (z nagradno igro), s katero iščejo najcenejši in najdražji kruh.
Na Zvezi potrošnikov Slovenije pa poleg tega nadaljujejo tudi prakso prijav zaradi suma nepoštene poslovne prakse. Na osnovi informacij o tem, da so določen izdelek najprej podražili in ga nato v akciji ponujali s popustom, ki jih je posredovala neka potrošnica, so trgovca prijavili Tržnemu inšpektoratu.