Davo Preisinger (desno) je zadovoljen, da jamarsko društvo še živi in dela.

Jamarji v naravi in mestnih rovih

Člani Društva za raziskovanje jam Kranj so ob vrsti jam v naravi lani dokumentirali tudi rove v Kranju. Zamisel, da bi tam uredili jamarski muzej.

Kranj – Društvo za raziskovanje jam Kranj, ki deluje že štiriinpetdeseto leto, je kljub razcepitvi pred leti ostalo dejavno. Med približno tridesetimi člani so mnogi izkušeni jamarji, ki nadaljujejo poslanstvo pri odkrivanju podzemnega sveta. Kot je na nedavnem občnem zboru poročal predsednik Davo Preisinger, so lani imeli 42 raznih akcij, na kar so upravičeno ponosni.

Delo na terenu so usmerili zlasti na Jelovico in osameli Kras Peči pri Kropi. Jamarski zvezi Slovenije so oddali kar 49 zapisnikov o raziskavah jam. Med njimi so novo odkrite jame na Jelovici, na primer Žeja pozimi, Pajkov cimer in druge. Pripravili so tudi novo dokumentacijo za Jamo pri Lipniški skali. Po jesenskem neurju v okolici Krope so imeli veliko dela pri kopanju za izvirom Lipnice. Delo še ni končano, vendar upajo, da bodo prodrli v nedrje Jelovice. Končali pa so merjenje, risanje in fotografiranje umetnih rovov v mestu Kranj. Dokumentirali so tudi rov pri nekdanji tovarni Inteks, rov pri železniški postaji ter zaklonilnik na Gaštejskem klancu. V dogovoru z Zavodom za turizem Kranj so že pripravili gradivo za tri panoje o mestnih rovih.

»V rove pod Kranjem in Šmarjetno goro smo vodili občane, ki so si želeli ogledati to zanimivost. S postavitvijo panojev želimo razširiti vedenje o njej. Naša skrb ob tem je, da damo rovom neko vsebino. Tam bi radi uredili jamarski muzej, ki bi ga lahko dopolnile druge dejavnosti v okviru civilne zaščite,« je zaupal nove zamisli predsednik Preisinger. Udeležencem zbora, med katerimi so bili tudi jamarji z Bleda, iz Kamnika in Ljubljane, je ob projekciji diapozitivov predstavil lansko slovensko odpravo jamarjev v Črno goro.

Kranjski jamarji so nadaljevali z izobraževanjem in usposabljanjem. Izpit za jamarskega reševalca je opravil Šimen Žumer, ki je tudi gospodar. Pohvalil je oskrbo z novo opremo, ki bo olajšala delo v jamah. Da bi jih spoznala okolica, so lani posneli film o razvoju društva, vendar gradivo avtorja še obdelujeta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 7. julij 2020 / 17:06

Čas za umetniško keramiko

Mednarodni simpozij umetniške keramike V-oglje te dni v Vogljah poteka že petnajsto leto po vrsti. Za uvod so se v Muzeju Šenčur predstavili letos sodelujoči umetniki, v Galeriji Prešernove hiše v Kra...

Objavljeno na isti dan


Šport / četrtek, 30. september 2021 / 16:00

Odštevalnika do Planice

Rateče – V Planici in Kranjski Gori se je začelo odštevanje do svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju, ki bo leta 2023.

Zanimivosti / četrtek, 30. september 2021 / 15:58

Dan odprtih vrat na skupnem vrtu Sorško polje

Dan je bil namenjen druženju, ogledu vrta, izmenjavi semen in dobrih praks, ozaveščanju ...

Preddvor / četrtek, 30. september 2021 / 15:56

Cerkev na Bregu ob Kokri znova sije

Cerkvi sv. Lenarta na Bregu ob Kokri so obnovili zvonik. Ker je breška cerkev kulturni spomenik, so nad obnovo budno bedeli tudi pristojni za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

Kronika / četrtek, 30. september 2021 / 15:44

Združeni proti zlorabam otrok

Pred dnevi je stekla mednarodna kampanja slovenske policije, Europola in policij držav Zahodnega Balkana Reci ne!, ki ozavešča o spletnih spolnih zlorabah otrok in mladostnikov.

Rekreacija / četrtek, 30. september 2021 / 15:22

Doživeti vzpon v soteski

Maloško poldne (1823 m n. m.) in Ostra peč (1801 m n. m.) – Vodnata soteska, ob kateri je speljana približno tristo petdeset metrov dolga ferata, ki premaga sto metrov višinske razlike. Drugačen prist...