Davo Preisinger (desno) je zadovoljen, da jamarsko društvo še živi in dela.

Jamarji v naravi in mestnih rovih

Člani Društva za raziskovanje jam Kranj so ob vrsti jam v naravi lani dokumentirali tudi rove v Kranju. Zamisel, da bi tam uredili jamarski muzej.

Kranj – Društvo za raziskovanje jam Kranj, ki deluje že štiriinpetdeseto leto, je kljub razcepitvi pred leti ostalo dejavno. Med približno tridesetimi člani so mnogi izkušeni jamarji, ki nadaljujejo poslanstvo pri odkrivanju podzemnega sveta. Kot je na nedavnem občnem zboru poročal predsednik Davo Preisinger, so lani imeli 42 raznih akcij, na kar so upravičeno ponosni.

Delo na terenu so usmerili zlasti na Jelovico in osameli Kras Peči pri Kropi. Jamarski zvezi Slovenije so oddali kar 49 zapisnikov o raziskavah jam. Med njimi so novo odkrite jame na Jelovici, na primer Žeja pozimi, Pajkov cimer in druge. Pripravili so tudi novo dokumentacijo za Jamo pri Lipniški skali. Po jesenskem neurju v okolici Krope so imeli veliko dela pri kopanju za izvirom Lipnice. Delo še ni končano, vendar upajo, da bodo prodrli v nedrje Jelovice. Končali pa so merjenje, risanje in fotografiranje umetnih rovov v mestu Kranj. Dokumentirali so tudi rov pri nekdanji tovarni Inteks, rov pri železniški postaji ter zaklonilnik na Gaštejskem klancu. V dogovoru z Zavodom za turizem Kranj so že pripravili gradivo za tri panoje o mestnih rovih.

»V rove pod Kranjem in Šmarjetno goro smo vodili občane, ki so si želeli ogledati to zanimivost. S postavitvijo panojev želimo razširiti vedenje o njej. Naša skrb ob tem je, da damo rovom neko vsebino. Tam bi radi uredili jamarski muzej, ki bi ga lahko dopolnile druge dejavnosti v okviru civilne zaščite,« je zaupal nove zamisli predsednik Preisinger. Udeležencem zbora, med katerimi so bili tudi jamarji z Bleda, iz Kamnika in Ljubljane, je ob projekciji diapozitivov predstavil lansko slovensko odpravo jamarjev v Črno goro.

Kranjski jamarji so nadaljevali z izobraževanjem in usposabljanjem. Izpit za jamarskega reševalca je opravil Šimen Žumer, ki je tudi gospodar. Pohvalil je oskrbo z novo opremo, ki bo olajšala delo v jamah. Da bi jih spoznala okolica, so lani posneli film o razvoju društva, vendar gradivo avtorja še obdelujeta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / petek, 10. maj 2019 / 10:41

Sotočje, št. 5

Sotočje, 10. maj 2019, št. 5

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:59

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:00

Noče miloščine, le menjavo stanovanja

V silvestrskem požaru na Mestnem trgu 35 je zaradi gašenja močno poškodovano tudi lastniško stanovanje Ivanke Fajfar. Z občino se ne more dogovoriti o zamenjavi.

GG Plus / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:59

Unikati, skovani po občutku

V Kovaštvu Krmelj v Logu nad Škofjo Loko gozdarsko orodje še danes izdelujejo ročno pod kladivom. »Vsi izdelki so enaki, a hkrati drugačni, unikatni,« pravi Jože Krmelj. Za njihov najpogostejši izdele...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:58

Od satelitskih krožnikov do helikopterjev

Podjetje Flycom iz Žirovnice je eno vodilnih evropskih podjetij na področju helikopterskih pregledov iz zraka in obdelave podatkov. Ustanovitelj podjetja Roman Bernard se je najprej ukvarjal s satelit...

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.