Duševna bolezen načne družinske odnose
Preventivni programi s ciljem krepitve zdravja za svojce obolelih so del prizadevanj društva Humana.
Program združenja Humana je namenjen podpori in izobraževanju svojcev oseb s težavami v duševnem zdravju, izvajajo pa ga že sedmo leto, pri čemer imajo strokovno podporo Psihiatrične bolnišnice Begunje. Ko se v družini pojavi duševna bolezen s težjo diagnozo, se vloge in odnosi v družini spremenijo, poruši se obstoječi način sobivanja, pojavijo se hude stiske in nemoč. Različni preventivni programi s ciljem krepitve zdravja za svojce obolelih so del prizadevanj društva Humana, pove njegova predsednica Tatjana Gričar. Nadaljnji programi so izobraževanje in zdravstvena vzgoja svojcev ter nudenje terapevtske podpore in učenje za zdravo in bolj kakovostno življenje z boleznijo.
Njihov center za svetovanje, združevanje in pomoč svojcem oseb s psihozo in delovni center je odprt od 8. do 14. ure, dvakrat na teden pa so tudi popoldanske dejavnosti. Dopoldne pa v center prihajajo tudi uporabniki, ki delajo v programu socialne vključenosti. Prihaja jih od pet do deset, pod vodstvom mentorja in inštruktorja pa izdelujejo različne izdelke. Kot pove Tatjana Gričar, so pred časom delali za neko podjetje, sedaj pa so delo žal izgubili in si spet želijo delodajalca, ki bi jim omogočil, da se ukvarjajo z nečim koristnim. Ne gre za pridobitno delo, uporabniki večidel niso zaposljivi in prejemajo socialno pomoč, delo v centru pa je namenjeno ohranjanju delovne sposobnosti invalidov. Humana jim za to delo odmeri tudi skromno nagrado.
Tatjana Gričar dodaja, da je njihovo združenje tudi polnopravni član evropskega združenja svojcev duševno bolnih Eufami. V njem zastopajo in predstavljajo svojce Slovenije in sodelujejo v skupnih akcijah in programih. V Sloveniji že dolga leta nastaja zakon o duševnem zdravju, za katerega so oblasti že lani zagotovile, da bo šel v parlamentarni postopek, a se še vedno ni nič zgodilo. Združenje Eufami jim bo v pomoč pri pospešitvi teh postopkov.