Nega kože
Za ohranjanje lepe in zdrave kože je potrebno vsakodnevno čiščenje, nega in zaščita kože. Na kožo in njen videz vplivajo razni dejavniki, kot so stresni zunanji dejavniki (sonce, mraz, suh zrak ...), prehrana, psihično stanje, naravni procesi staranja.
Katere izdelke uporabljamo kot negovalno kozmetiko?
S sredstvi za čiščenje kože v obliki mleka, gela ali kreme odstranimo s kože ostanke ličil, lastne presnovke kože in nečistoče iz okolja. Ko je koža očiščena, uporabimo tonik, čigar namen je osvežitev in obnova naravne kislosti kože ter pospešitev njene prekrvitve. Dnevna krema ščiti kožo obraza pred škodljivimi zunanjimi vplivi in jo varuje pred izsušitvijo. Zvečer nanesemo na obraz nočno kremo, ki je običajno hranljiva in omogoča dobro vpojnost njenih aktivnih sestavin, ki kožo obnavljajo.
Kakšne tipe kože poznamo?
Poznamo normalno, mastno, suho in mešano kožo. Normalna koža ni ne presuha ne premastna, ima majhne pore in je brez ogrcev. Mastna koža ima velike pore, se sveti in je nečista. Suha koža je občutljiva in nežna, z majhnimi porami, tanka, bolj rožnate barve in se rada lušči. Mešana koža je na čelu, nosu in bradi mastna in svetleča, z velikimi porami in ogrci, na licih pa je normalna ali suha. Najpogostejši tip je mešana koža.
Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri kozmetičnega izdelka?
Izdelek izberemo glede na tip kože. Kozmetični izdelki naj vsebujejo čim manj dišav, konzervansov in barvil. Pomembno je, da so na ovojnini navedene vse sestavine in datum roka uporabnosti izdelka.
NEGA OTROŠKE KOŽE
Katere so posebnosti otroške kože?
Koža je največji otrokov organ. Varuje ga pred škodljivimi vplivi okolja, hkrati pa z njeno pomočjo otrok zaznava svojo okolico. Otroška koža je bolj propustna in še bolj občutljiva na škodljive vplive okolja, povzročitelje bolezni ter izgubo vlage v koži. Vsebuje več vode in manj maščob ter je znatno tanjša od kože odraslih. Je bolj izpostavljena bakterijskim in glivičnim okužbam.
Kakšni naj bodo izdelki za nego otroške kože?
Koža dojenčka in majhnega otroka se šele razvija, zato potrebuje še posebej skrbno nego, ki naj se začne s temeljitim čiščenjem. S pravilnim čiščenjem, nego in zaščito kože zagotavljamo lep in zdrav videz kože ter zdrav razvoj in dobro počutje otroka. Uporabljamo čim bolj blage izdelke. Barvil, dišav in konzervansov naj vsebujejo čim manj, saj so to najpogostejši povzročitelji neželenih kožnih reakcij. Mila, kopeli, losjoni in šamponi naj imajo nevtralen pH, da čim bolj ohranijo naravni zaščitni plašč kože.
Nega otroške ritke
Koža pod plenicami se rada vname in postane bolj dovzetna za okužbe. Zaradi škodljivega delovanja vlage, urina, blata, mehanskega in kemičnega draženja potrebuje otroška ritka redno nego. Ritko pri vsakem previjanju pazljivo očistimo z mandljevim oljem ali oljnimi robčki ter zaščitimo z mazilom (npr. hladilnim mazilom). Plenice morajo biti povite rahlo, pogosto jih je potrebno menjati. Kadar se otroška ritka kljub skrbni negi vname, kožo nežno očistimo in namažemo z negovalnim mazilom, ki deluje protivnetno, pomirja prizadeto kožo in pospešuje njeno obnovo (npr. s praško pasto, panthenol mazilom ali ribjim mazilom).
Temenca
Temenca so bolj ali manj običajen pojav pri dojenčku. Rumenkaste luskaste obloge se običajno najprej pojavijo na lasišču na vrhu glave in se nato hitro odluščijo ali pa se širijo in stopnjujejo po celem delu lasišča. Svetujemo uporabo mandljevega olja, ki ga zvečer nežno vmasiramo v lasišče, nato lasišče prekrijemo z bombažno kapico in pustimo čez noč. Zjutraj izčešemo zmehčane luske in po potrebi umijemo dojenčku glavo. Postopek ponavljamo nekaj dni zaporedoma, da vse luske odpadejo. Če se luskasti predel ne sčisti, ampak postaja vse bolj rdeč in se luske širijo tudi po obrazu, svetujemo obisk pri pediatru, ki bo lahko svetoval uporabo salicilnega olja ali ustreznega zdravila.
V lekarni je na voljo več izdelkov za nego kože. Radi vam bomo radi svetovali in pomagali izbrati ustrezen kozmetični izdelek.