Kazen je neutemeljena in nezakonita
Na Elektro Gorenjska pravijo, da se ne bojijo konkurence, pričakujejo pa pravično obravnavo.
Kranj – V sredo so se na Elektro Gorenjska kot prvi od petih slovenskih distributerjev električne energije, ki so pretekli teden prejeli odločbe o kaznih Urada za varstvo konkurence (UVK), odzvali na to odločbo. UVK je v odločbi ugotovil, da so v primeru podražitve električne energije konec lanskega leta, ko so vsi distributerji podražili končno ceno za šest odstotkov, ravnali usklajeno in jih za tako ravnanje kaznoval s kaznimi, ki skupaj presegajo osem milijonov evrov. Višina kazni za posameznega distributerja je odvisna od deleža prodane energije in Elektro Gorenjska, ki je najmanjši distributer v Sloveniji, je kot pravna oseba oglobljen v višini 1.065.656 evrov, odgovorna oseba pa v višini dvajset tisoč evrov.
UVK ni ravnal strokovno
Predsednik uprave Elektro Gorenjska mag. Jože Knavs je na sredini tiskovni konferenci zavrnil neupravičene sume usklajenega ravnanja pri povišanju cen električne energije in napovedal, da bo Elektro Gorenjska uporabila vsa pravna sredstva zoper ravnanje UVK. Ob tem je izjavil: »Konkurenčnosti na elektrodistribucijskem trgu nikakor ne nasprotujemo, ravno obratno, sprejemamo jo kot nekaj normalnega v naši branži. Zato se nanjo tudi intenzivno pripravljamo z razvojem projektov na področju povsem tržnih dejavnosti. Vendar pa pričakujemo, da bodo imela podjetja, ki šele dobro leto delujejo na povsem sproščenem trgu, pravično obravnavo. V konkurenčnem boju pa bo končna odločitev v rokah odjemalcev, za katere dobro vemo, da so strogi sodniki.« UVK po mnenju uprave Elektra Gorenjska ni strokovno ugotovil dejanskega stanja ter nepravilno uporabil tudi področno zakonodajo. Pravna mnenja strokovnjakov kažejo, da UVK pri izdaji odločbe tudi ni upošteval predpisov in veljavne prakse Evropskega sodišča, ki jasno določa, da v takšnih postopkih ni mogoče odločati brez utemeljene raziskave in brez trdnih dokazov. UVK ni pridobil ustreznih raziskav ter v odločbi ni razčistil morda najpomembnejšega vprašanja za prihodnjo konkurenčnost slovenskega elektrodistribucijskega trga: dejanske vloge države in HSE pri določanju nabavnih cen električne energije za potrebe gospodinjstev.
Uporabili bodo vsa pravna sredstva
Zato so se na Elektru Gorenjska odločili uporabiti vsa pravna sredstva, da dokažejo neutemeljenost odločitev UVK in da zaščitijo ime pravne in odgovorne osebe ter tudi zaposlene in odjemalce. Postopek bodo začeli z zahtevo za sodno varstvo, ki jo bodo pripravili v prihodnjih dneh in posredovali do ponedeljka. V njej bodo najverjetneje predlagali tudi, da se odločba zadrži, dokler ustavno sodišče ne odloči o pritožbi, ki jo je glede odločitve varuha konkurence podjetje že podalo na ustavno sodišče.
Podražitev in izobraževanje potrošnikov
Sicer pa je znano, da se je Elektro Gorenjska z »novimi poslovnimi modeli« kot prvi v Sloveniji odločil z zaračunavanjem dodatka za visoko porabo ter stroškov vodenja računa še ta mesec podražiti električno energijo v povprečju za 7,6 odstotka, saj prodajne cene električne energije za gospodinjstva še zdaleč ne dosegajo nabavnih cen, ki se že več let vztrajno višajo. Ugotavljajo namreč, da je bila tudi po podražitvi električne energije v mesecu januarju tega leta polletna izguba pri prodaji električne energije gospodinjstvom na Elektro Gorenjska še vedno 1,4 milijona evrov. Napovedali pa so tudi, da bodo v sodelovanju z Zvezo potrošnikov Slovenije začeli vrsto projektov z namenom izobraziti potrošnike in jih poučiti, kako z racionalno rabo elektrike lahko sami znižujejo stroške.