Kolesarjeva oblačila
Pogled na koledar kaže popolnoma drugačno sliko kot pa pogled skozi okno. Tudi februar ni več, kar je bil. Za smučarje agonija, za kolesarje radost. Se spomnite dolžine prejšnje kolesarske sezone? Zna biti, da bo tale še daljša.
Kolesarjeva zimska oblačila? Hm, če malce bolje pomislim na zadnji dve zimi, bomo, kot kaže, kar nekaj denarja, namenjenega za »termo« drese, privarčevali. Ampak kot pravijo izkušene stare mame: dokler je črka R v mesecu, ga ni za srat! Osnovni nasvet se glasi: Oblecite se letnemu času primerno. Zahtevnost vprašanja se najbolj pokaže zdaj, ko nam vremenarji na televiziji v februarju napovedujejo od nič stopinj zjutraj do osemnajst stopinj okrog poldne in pet stopinj zvečer. Ne bodite »lahkoživke«, ne slecite se prehitro, če se odpravite kolesarit okoli poldneva.
Časi se spreminjajo, in če v Sloveniji tekstilna tehnologija životari iz dneva v dan, to ne velja za večino preostalega »razvitega« sveta. Danes kolesar na sebi nosi bistveno manj oblačil kot nekoč, pa ga vseeno ne zebe. Na trgu je možno dobiti napredne materiale iz raznih sestavin, ki imajo eno samo nalogo: obvarovati vas mraza. In to jim zelo uspeva. Verjamete, da ima kolesar pozimi enako število oblačil na sebi kot poleti?
Pri nakupu svojega prvega zimskega kolesarskega oblačila bodite pozorni na etikete, ki izdelek opisujejo. Karkoli boste kupili z oznako windtex ali windstoper, vam bo pozimi še kako prav prišlo. Včasih so bili ti materiali dragi in za marsikoga nedostopni, danes pa že težko najdeš zimsko kolesarsko jakno, ki ni narejena iz omenjenih materialov. Torej potrebujete zimsko kolesarsko jakno. Dandanašnji se pod jakno iz omenjenih materialov nosi samo ena majica. Je dovolj mamljivo za nas, Gorenjce, če povem, da na trgu obstaja majica, ki se lahko uporablja za kolesarjenje pod ničlo, in če jo obrneš na drugo stran, za kolesarjenje nad ničlo. Torej takšna »termofor« majica z dolgimi rokavi čisto zadostuje. Hlače? Prav tako potrebujete iz enakega materiala dolge zimske hlače. Ali moram opozarjati, da kolesarji tudi pozimi pod kolesarskimi hlačami ne nosijo spodnjih hlačk? Pod kolesarskimi hlačami nikoli ne nosimo spodnjic! Vsake kolesarske hlače imajo znotraj podlogo, včasih smo jo imenovali jelenova koža, danes pa je narejena iz umetnih materialov. Razlog, zakaj ne nosimo spodnjic pod kolesarskimi hlačami, je znan: spodnjice nas lahko pri kolesarjenju odrgnejo do krvi! Mi pa tega nočemo, kajne? Zraven hlač in jakne spadajo še zimske rokavice. Ne boste verjeli, tudi rokavice so iz takega materiala, ki zagotavlja zaščito pred mrazom in vetrom. Torej nič več babičinih pletenih rokavic na en prst. Ne natikajte si debelih volnenih nogavic. Uporabite kratke ne predebele nogavice. Da se nam ne »zanohta«, si nabavimo zaščitne prevleke, galoše iz neprepihljivih materialov, lahko celo iz neoprena. Tisti, ki dajo nekaj več na videz, pa si lahko omislijo zimske kolesarske čevlje in zagotavljam, da nikogar ne bo zeblo. Čelada je nujna kolesarjeva prijateljica. Ker je zračna in v zimskem času zato »prehladna«, si pod njo poveznemo »podčelado« ali po vojaško - podkapo. Tako boste mrzlemu zraku preprečili pohod do vašega nosa, ušes ali še česa. Ne smem pozabiti še ene zaščite. Očala niso namenjena samo zaščiti pred soncem, ampak so lahko tudi odlična zaščita pred mrazom. Strinjali se boste z mano, če povem, da dandanes težko srečate kolesarja brez sončnih očal. To je ena najkoristnejših novosti v zadnjem obdobju.