Korenine naše samostojnosti
Na predvečer državnega praznika, dneva upora proti okupatorju, bo nocoj v Športni dvorani Kočevje osrednja državna slovesnost, na kateri bo zbrane nagovoril predsednik vlade Miro Cerar. Številne prireditve so že ali še bodo pripravili tudi na Gorenjskem.
Škofja Loka – V Sloveniji bomo jutri praznovali dan upora proti okupatorju. Na ta dan leta 1941 naj bi v Ljubljani ustanovili Protiimperialistično fronto, ki se je po nemškem napadu na Sovjetsko zvezo 22. junija istega leta preimenovala v Osvobodilno fronto slovenskega naroda. Osvobodilna fronta je bila sicer ustanovljena dan prej, 26. aprila 1941, ko so se v hiši književnika Josipa Vidmarja v Rožni dolini v Ljubljani sestali predstavniki Komunistične partije Slovenije Boris Kidrič, Boris Ziherl in Aleš Bebler, sokol Josip Rus, krščanski socialist Tone Fajfar ter kulturniki Ferdo Kozak, Franc Šturm in Josip Vidmar.
Slovesnost ob dnevu upora proti okupatorju so minulo nedeljo pripravili tudi v Sokolskem domu v Škofji Loki, na kateri je slavnostni govornik Ludvik Kaluža poudaril, da dan, ko obujamo spomin na vstajo in odpor proti okupatorju in ko poudarjamo njegove vrednote v Sloveniji, ni več tako samoumeven kot v nedavni preteklosti. To je po svoje prav, meni Kaluža. »Tako je očiščen patetičnega in postavljaškega hrupa ter vsakovrstnega prazničnega kiča, zato pa toliko bolj poglobljen, iskren in zaresen, ker ga praznujemo in držimo pri življenju tisti, ki nas k temu ne zavezujejo take ali drugačne funkcije in družbeni položaji, temveč notranja potreba po ohranjanju vrednot, za katere so se borili naši predniki in krvaveli naši tovariši, borci, ki jim velja moj poklon.« Na ta dan je po njegovih besedah slovenski narod po svojih zavednih predstavnikih na pobudo Komunistične partije zavestno sklenil, da se za vsako ceno odločno in z orožjem v roki upre okupatorju, ki je nasilno vdrl v naš prostor. Poudaril je še, da moramo dan spomina na upor proti okupatorju praznovati s ponosom, saj se v njem napajajo korenine naše samostojnosti. »In praznujmo ga z zavestjo, da nismo na napačni strani zgodovine,« je končal Kaluža.