Katjuša Orešnik iz Gorenjskega glasa (levo) in Martina Kanzian iz celovške Mohorjeve sta bili med udeleženci krstnega pohoda po kapelski literarni poti.

Literarna pohodniška pot v Železni Kapli

Železna Kapla je bila pretekli petek v znamenju kulture. Zvečer je bila v farni dvorani predstava glasbene komedije Hotel Obir, ki so jo odigrali člani domačega Slovenskega prosvetnega društva Zarja. Sredi dopoldneva pa so pohodniki prvič krenili po pohodniški literarni poti LiteraTOUR. Pot je del čezmejnega projekta Smart Tourist – SPread the Karawanks, v katerem sodelujeta Mohorjeva iz Celovca in Gorenjski glas iz Kranja.

Literarna pot – ime projekta je besedna igra, v kateri se skrivajo ime pogorja in angleški besedi read (brati) in spread (širiti ali raznašati) – se začenja pri gostišču Brunner Berghof v Lobniku in se nadaljuje proti Prevernikovemu sedlu in Sabodinovi planini ter se po grebenu nad domačijo Tavčman spet obrne proti izhodišču. Na poti je dvanajst informativnih, literarnih, pisateljskih, zgodovinskih točk in pokrajinskih znamenitosti, ki jih pohodniki lahko spoznavajo s pomočjo aplikacije na mobilnem telefonu. Nalogo pohodniškega vodnika je izvrstno opravil kar direktor Mohorjeve Karl Hren.

Zvečer je bila v glavni šoli v Železni Kapli predstavitev knjige nemške filmske ustvarjalke, pisateljice in umetnice Birgit-Sabine Sommer z naslovom Uber.Leben.Grenze oziroma PreŽiveti Mejo. Avtorica je pred leti tudi posnela film Der Graben/Grapa. V Kapli predstavljena knjiga je napisana v nemščini, v okviru že omenjenega projekta Smart Tourist – SPread the Karawanks pa jo je izdala Mohorjeva iz Celovca. Na predstavitvi je njen direktor Karl Hren povedal, da je želja prevesti knjigo tudi v slovenščino, saj je zanimiva pripoved o usodah, žalosti in veselju ljudi v kapelskih grapah ob državni meji. V življenje so s knjigo vrnjeni tudi že pozabljeni spomini posameznikov, pomenljiva knjiga pa je tudi prispevek k boljšemu razumevanju in večji strpnosti med obema narodoma, družbenimi sloji in generacijami. Na predstavitvi je odlomke iz knjige brala sama avtorica. Za kulturni program je poskrbel harmonikar Tomas Nečemer, na predstavitvi pa je bil celoten kapelski občinski vrh: županja Elisabeth Lobnik in podžupana Franc Jožef Smrtnik in Juergen Lamprecht.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 8. julij 2011 / 07:00

Zabava, šport in ustvarjanje

Otroci so v teh vročih poletnih dneh že popolnoma pozabili na šolo. Počitniške dni preživljajo različno: radi so ob vodi, obožujejo igre na prostem, berejo, se udeležujejo ustvarjalnih delavnic in ora...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Glasbene mojstrovine Poljanskih orgličarjev

Pred dvema letoma je bil v Poljanah tečaj igranja na orglice. Med tečajniki so bili tudi člani sedanje glasbene skupine Poljanski orgličarji, ki znajo na malih glasbilih zaigrati čudovite melodije.

Prosti čas / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Praznične risanke na TV1

Televizija Slovenija otroški in mladinski program, uredništvo animiranih oddaj za otroke je v decembru poskrbelo za praznične risanke.

Kultura / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Gimnazijske božične rapsodije

Veliki božični koncert v Gimnaziji Kranj je prejšnji teden znova postregel z odlično glasbo in navdušenim občinstvom v dvakrat polni dvorani. Do vrha v Gershwinovi Rapsodiji v modrem preko mnogih mali...

Gorenjska / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Stanovanja najprej domačinom

Vse kaže, da se bo gradnja trgovine in stanovanj v Preddvoru vendarle začela. Investitor, podjetje Proloco, je doseglo dogovor z zavodom za varstvo kulturne dediščine in sedaj čaka na gradbeno dovolje...

Zanimivosti / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Slovenski božič je vedno najlepši

Ne samo zaradi praznika samega, ampak zato, ker smo se v božičnih dneh leta 1990 odločili za samostojno državo.