Bela omela uredi obtok
Bela omela oz. ptičji lim (Viscum album) je ena izmed najbolj zanimivih rastlin, kar jih je na svetu. Ne raste namreč iz zemlje, temveč se naseli na drevesih.
Zdravilski velikani so in še svetujejo uživanje čaja iz te zdravilne zajedavke ljudem, ki imajo moten krvni obtok, težave s ščitnico in srcem. Bela omela se najbolje počuti na topolu, jelki, jablani, smreki, jerebiki, boru, lipi, brstu, vrbi, jesenu, orehu, hruški, slivi, glogu, leski, vinski trti, zato se na ta drevesa oz. grme tudi najbolj pogosto povabi v goste. Tu pa tam se naseli še na hrastu, brezi in bukvi. Mlade vejice z listi nabiramo februarja, marca in aprila ali pa spet od oktobra naprej. Ko jih posušimo, jih razrežemo. Ta majhen rogovilast grmiček cveti od konca februarja do aprila, bele lepljive jagode pa dozorevajo od septembra do novembra in so strupene. Bela omela ima številne zdravilne odlike, a le, če jo uživamo v zmernih količinah.
Poljub pod omelo
Za Kelte je bila bela omela najsvetejša rastlina. Omelo je smel z drevesa odrezati le svečenik in to samo z zlatim srpom. Bog varuj, da bi se ta božji dar dotaknil zemlje! Vsakdo, ki je srknil požirek napitka iz krvi žrtvovane živali, omele in pora, je bil deležen blagoslova in čilosti. Tudi stari Grki so bili navdušeni nad to nenavadno rastlinico. Z njeno pomočjo je uspel Enej odpreti vrata podzemlja. Videli so, da druge rastline pozimi počivajo, omela pa je polna življenja. Njeno zelenje ohranja upanje na prihod pomladi, na novo življenje. V srednjem veku je ni bilo zeliščarske bukve, ki ne bi hvalila silnih omelinih moči. Veljala je za simbol rodovitnosti in ljubezni. Običaj, ki ga ponekod poznajo še danes, veleva, da se mora par poljubiti pod vejico omele. Tako si zagotovi srečo, blagostanje in večno zvestobo.
Uravnava krvni tlak
Že antična zdravnika Plinij in Hipokrat sta omelo predpisovala pri vrtoglavici, božjasti in tumorjih. Sv. Hildegarda je v srednjem veku na seznam bolezni, ki jim je ptičji lim kos, dodala še protin in prsne bolezni, župnik in zdravilec Sebastian Kneipp pa je dobro vedel, da užene tudi motnje krvnega obtoka in uravnava krvni tlak. V ljudski medicini velja omela že od nekdaj za zdravilo za živce, zoper božjast in krče pri otrocih. Koristi tudi pri vseh boleznih zaradi premočnega delovanja ščitnice in pri vseh notranjih krvavitvah, pri krvavitvah iz pljuč, nosu in maternice. Z omelinim čajem preganjajo tudi seneni nahod. V novejšem času so klinično ugotovili, da omela preprečuje nastanek nekaterih vrst raka in zavira njegov razvoj. Med obilico potrjenih omelinih zdravilnih učinkov moramo omeniti, da učinkuje proti izčrpanosti, aterosklerozi, starostnim okvaram srca. Je najboljše zelišče za uravnavanje krvnega tlaka. Z omelo odpravljamo padec ali zvišanje tlaka, ki se pojavita zaradi motenj v obtoku. Zdravilna moč rastline je usmerjena v to, da uredi obtok, da okrepi srce in s tem napravi pot za zdrave razmere. Pri tem pojenjajo tudi stranski pojavi tako previsokega kakor prenizkega tlaka, kot so naval krvi v glavo, omotica, glavobol, šumenje v ušesih. Zvišuje dejavnost žlez v prebavnem sistemu in tako pomaga k odpravljanju zaprtosti, napenjanja, zabasanosti. Ureja pomanjkljivo izločanje žolča in delovanje trebušne slinavke, kar posredno preprečuje nastanek sladkorne bolezni. Blagodejno deluje pri zastajanju vode, protinu, revmi, kamnih v mehurju, zastavlja krvavitve, tudi notranje, in lajša menstrualne in težave v menopavzi.
Preliv in poparek
Osnovni recept priporoča pripravo omelinega čaja v obliki preliva: dve žlički bele omele prelijemo s četrt litra hladne vode. Pustimo 10-12 ur, precedimo in pijemo po dve skodelici na dan. Za zniževanje tlaka je Kneipp priporočal čajno mešanico iz enakih delov bele omele, gloga in melise. Ščep mešanice prelijemo s skodelico hladne vode in segrevamo do vretja. Pijemo dvakrat na dan po eno skodelico po jedi. Pri poapnenju žil zmešamo enake dele omele in njivske preslice. Ščep mešanice prelijemo s skodelico hladne vode in pustimo, da na hitro zavre. Spijemo dve skodelici tega čaja dnevno po požirkih. Čajno mešanico za menstrualne težave in v menopavzi pripravimo tako, da zmešamo enake dele rmana, bele omele, preslice in plahtice. Dve čajni žlički mešanice prelijemo z 2,5 dcl vrele vode, pustimo 5 minut, precedimo in pijemo po požirkih. Čajno mešanico, ki krepi srce, pa zmešamo iz 5 žlic omele, 5 žlic gloga, 3 žlic šentjanževke in 2 žlic melise. Tri žlice tako pripravljene čajne mešanice prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati čez noč. Zjutraj precedimo, osladimo z medom in pijemo v enakomernih obrokih čez cel dan.