Zakaj me ne poslušaš? (2)

Poslušanje je delo in od nas zahteva tako energijo kot čas. Najbolj pogosta "motnja" pri poslušanju je prekinjanje sogovornika.

To počnemo bolj pogosto, kot si mislimo, le redki pa nas na to tudi opozorijo. Nenapisano pravilo pri poslušanju pravi, da lahko drugega prekinemo le, kadar ne razumemo sporočila. Pa še pri tem je potrebno presojati, ali to naredimo takoj s kakšnim namigom ali pa vprašanje prihranimo za kasneje. Sama vprašanja so pri poslušanju bolj zaželena, kot si mislimo, saj prevečkrat sklepamo po svoje. To nam lahko pokaže neko zadevo v povsem »naši luči« in se lahko zelo razlikuje od tistega, kar nam je v resnici želel povedati sogovornik. Enostavno vprašanje pri razumevanju, hkrati pa sporočilo sogovorniku, da ga zares poslušamo, se glasi: »Če te prav razumem, se ti je zgodilo to in to …« Slaba navada je tudi, da zaključujemo stavke namesto drugih, to se nam pogosto dogaja predvsem pri otrocih in partnerjih. Prepričani smo, da že tako ali tako vemo, kaj bodo povedali in naša hitrost je v takšnih primerih prej moteča kot zaželena. Pustimo vsakemu, da pove, kar misli in naj pove to na svoj način in s svojo hitrostjo. Tudi pretirana čustva so nam bolj ali manj v napoto pri poslušanju, saj nam onemogočajo, da bi zadevo videli zgolj razumsko. Še vedno velja, da so nam čustva v pomoč, kadar jih uporabljamo kot začimbe, ne pa kot glavno jed. Tudi pri poslušanju poznamo monopol. O njem govorimo takrat, kadar nam nekdo govori o svojem doživljanju, mi pa k temu venomer dodajamo svoje zgodbe in izkušnje in sploh ne pustimo, da bi sogovornik pripeljal svoje pripovedovanje do konca. Takrat se obnašamo kot pravi monopolisti … Pa še nekaj se nam rado dogaja. Kadar se pogovarjamo z ljudmi, ki nam niso ravno pri srcu, jih poslušamo povsem drugače kot tiste, s katerimi imamo dober odnos. Pri prvih razvijemo neko obrambno pozicijo in smo zelo pozorni na negativna sporočila in poslušamo s predsodki. Rezultat pa je ponavadi besedni dvoboj …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 6. julij 2010 / 07:00

Knuplež prevzel vodenje Merkurja

Vodenje Skupine Merkur je prevzel dosedanji direktor Merkurjeve uspešne divizije Big Bang Bojan Knuplež, ki mora sedaj poiskati ukrepe za finančno revitalizacijo in sanacijo družbe.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 7. september 2007 / 07:00

V Komendi 3.500 upokojencev

Premražene upokojence je na četrtkovem gorenjskem srečanju še najbolj "ogrela" napoved, da se bodo pokojnine novembra predvidoma zvišale za dva odstotka.

Kamnik / petek, 7. september 2007 / 07:00

Kamnik vabi narodne noše

Začeli so se 37. Dnevi narodnih noš v Kamniku - vrhunec v nedeljo popoldne s tradicionalno povorko skozi mesto.

Splošno / petek, 7. september 2007 / 07:00

Štiriindvajset ur po treh desetletjih

Na Ukovi so skočili v vodo maratonski plavalci, tisti, ki so nekoč plavali prvi štafetni maraton čez dan in noč ter mlajši, ki so jim pomagali, da so še enkrat zmogli do cilja.

Preddvor / petek, 7. september 2007 / 07:00

Grad Dvor kliče po obnovi

Ministra za šolstvo Milana Zvera, ki se je prvi šolski dan mudil v Preddvoru, so povabili tudi na ogled gradu Dvor, ki je v lasti ministrstva in nezadržno propada.

Splošno / petek, 7. september 2007 / 07:00

Spomini so še živi

Pred kratkim je "praznovala" tridesetletnico legendarna Lada Niva.