Pavilijon za novi Paviljon
V Mali galeriji in Cafe galeriji Pungert je na ogled skupinska razstava del članov združenja umetnikov Paviljon. Na ogled dela več kot 40 likovnih ustvarjalcev.
V času najbolj kulturnega tedna na Slovenskem so ob številnih kulturnih dogodkih v Kranju odprli tudi zelo zanimivo likovno razstavo. V Mali galeriji in na Pungertu namreč na skupinski razstavi svoja dela predstavlja več kot 40 umetnikov, združenih pod imenom Združenje umetnikov Paviljon. »Društvo smo ustanovili konec preteklega leta, v njem pa se prostovoljno združujemo likovni pa tudi drugi umetniki, kot arhitekti, literati, gledališčniki, glasbeniki, filmarji …,« je povedal podpredsednik Združenja Nejč Slapar, sicer tudi predsednik Likovnega društva Kranj, ki tokrat gosti razstavo. »Paviljon je na neki način pozitivno naravnana alternativa institucijam, v katerih znotraj njihove politike mnogi slovenski ustvarjalci ne najdejo svojega mesta. Institucije, kot so Moderna galerija, pa ljubljanska Mestna galerija in druge, gojijo odnos le do določenega profila umetnikov in so pogosto za večji del ustvarjalcev zaprte.« V Zvezi društev slovenskih likovnih umetnikov je več kot osemsto likovnikov, ki v društveni galeriji pridejo na vrsto le enkrat v življenju, tako da ostane le Majski salon, vsakoletna skupinska manifestacija društva.
Ime društva Paviljon spominja na nekdanji Jakopičev paviljon, ki so ga po vojni v Tivoliju porušili zaradi gradnje železniške proge. »Ime smo si nadeli po tem paviljonu, ki ga želimo oživiti. S tem v prvem planu ne mislimo postavitve novega, predvsem nas zanima Paviljon kot sinonim za združenje in možnost predstavitve za vse slovenske umetnike. Njegova vnovična postavitev je odmaknjena v prihodnost,« razlaga Slapar. Predsednik Združenja umetnikov Paviljon je slikar Bogdan Meško, tokratna predstavitev v Kranju pa je prva javna manifestacija združenja. Med številnimi avtorji vseh generacij in različnih umetniških slogov, ki tokrat razstavljajo v Kranju, se pojavljajo tudi znana imena kot Zdenko Huzjan, Vladimir Makuc, Alenka Gerlovič, Irena Brunec, Todorče Atanasov, Silvester Sicoe Plotajs … med njimi pa je tudi nekaj gorenjskih likovnikov, poleg Nejča Slaparja še Cveto Zlate, Vinko Hlebš, Matej Plestenjak, Igor Pokorn … »Smelih načrtov v društvu ne manjka. Najprej se želimo predstaviti čim večkrat in čim širši publiki, orientirani smo tudi na Evropo, predvsem pa se bomo trudili izboljšati položaj umetnosti, tako ko gre za njen razvoj kot ohranjanje.« Razstava bo na obeh lokacijah odprta še do 6. marca.