Arsim Ahmetaj bo odšel domov takoj, ko bo mogoče. (Foto: Gorazd Kavčič)

Dolgo pričakovana odločitev

Nedeljsko razglasitev neodvisne države Kosovo so težko pričakovali tudi številni kosovski Albanci na Gorenjskem.

Kranj – Potem ko so poslanci kosovske skupščine na izredni seji sprejeli deklaracijo o neodvisnosti, so se novice o samostojni državi razveselili tudi številni kosovski Albanci na Gorenjskem. V nedeljskih večernih urah smo obiskali družino Kryeziou, ki živi v enem od blokovskih stanovanj na Planini. »Veseli smo odločitve kosovske skupščine, saj smo že dolgo pričakovali ta dan. Lahko rečem, da pri nas doma danes praznujemo, vendar mirno in v družinskem krogu,« nam je povedal glava družine Ramiz Kryeziou.

V prihodnjih dneh ne pričakuje nič posebnega. Delati bo treba naprej, tako kot do sedaj, pravi Ramiz, ki se uspešno ukvarja z gradbeništvom in prodajo sadja, ter dodaja: »Zagotovo bo sedaj lažje za vse nas. Vseskozi smo povezani z družino na Kosovu, ki mi prav tako zagotavlja, da je vse v najlepšem redu.« Vse nedeljsko popoldne so tudi pred televizijskimi sprejemniki spremljali dogajanje na Kosovu, kjer je bilo veliko praznovanje. Na vprašanje, ali bi morala Slovenija priznati Kosovo med prvimi, Kryeziou odgovori, da je to stvar politike. »Morda bo Slovenija med prvimi, morda ne. To ni pomembno, vsi bodo sčasoma ugotovili, da je priznanje nove države nujno, čas pa ni tako pomemben,« trezno odgovori Ramiz Kryeziou, ki se je nato podal na proslavo neodvisnosti z družinskimi prijatelji.

Sedaj bo vse lažje

»Prek televizije smo spremljali osamosvojitev, saj nismo mogli vsi domov. Veliko sorodnikov in prijateljev pa je bilo v nedeljo na Kosovu,« nam je povedal Arsim Ahmetaj iz Prizrena, prodajalec zelenjave v kranjskem nebotičniku, ki bo odšel domov, takoj ko bo mogoče. V nedeljo popoldne so prodajalno za nekaj ur zaprli in s prijatelji na kratko praznovali. »Ne verjamem, da bodo na Kosovu nemiri, vse nasilje, ki se je moralo zgoditi, se je že zgodilo. Kosovska policija, Nato in UNMIK so vse organizirali, tako da ni bilo nobenih nemirov. Tako smo tudi hoteli,« pojasnjuje Arsim in si želi, da bi tako tudi ostalo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 22. junij 2016 / 12:09

Podaljšan dobrodelni rokovski konec tedna

Od 23. do 26. junija se bo na Šentviški Gori pri Tolminu odvijal že 12. dobrodelni festival GorA RockA. Na festivalu, ki poteka v idiličnem kotičku Slovenije, so nastopile že skoraj vse največje sl...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sreda, 15. oktober 2008 / 07:00

Državni zbor vodi Pavel Gantar

Na ustanovni seji je v sredo s potrditvijo mandatov poslancev začel delovati nov državni zbor. Njegov predsednik je dr. Pavel Gantar, za podpredsednike pa so bili izvoljeni Miran Potrč, Vasja Klavora...

Mularija / sreda, 15. oktober 2008 / 07:00

Koristne cirkuške spretnosti

Na OŠ Naklo so ob tednu otroka potekale cirkuške delavnice. Na šoli bodo uvedli interesno dejavnost urjenja v cirkuških spretnostih, ki je še posebej priporočljivo za otroke z učnimi težavami.

Gospodarstvo / sreda, 15. oktober 2008 / 07:00

Komenda je pokala po šivih

Na hipodromu v Komendi je bil od petka do nedelje jesenski kmetijsko-podjetniški sejem.

Gospodarstvo / sreda, 15. oktober 2008 / 07:00

LTH še ni izplaval iz težav

Tudi leto 2008 je v škofjeloškem LTH-ju še leto krize, z ukinitvijo proizvodnje zamrzovalnih skrinj pa so dosegli boljšo dohodkovno pokritost.

Zanimivosti / sreda, 15. oktober 2008 / 07:00

Trideset let blejskih jamarjev

Društvo za raziskovanje jam Bled letos praznuje tridesetletnico svojega delovanja.