Kakšen Kranj si želimo?
Odločitev o pripravi celostne strategije razvoja občine in s tem povezana dejanja so pomemben korak naprej - pomenijo premik od dnevnega odločanja o trenutnih težavah k dolgoročnemu aktivnemu in usklajenemu usmerjanju razvoja občine.
V želji čim bolje odgovoriti na gornje vprašanje se je vodstvo občine z županom na čelu odločilo za pripravo strategije razvoja Mestne občine Kranj. Do sedaj občina takšne strategije ni imela – imeli smo nekaj delnih »strategij«, ki pa so bile med seboj neusklajene, predimenzionirane in zato neizvedljive. Predstavljale so bolj neurejen skupek želja kot pa strategijo. Odločitev o pripravi celostne strategije razvoja občine in s tem povezana dejanja so zato pomemben korak naprej – pomenijo premik od dnevnega odločanja o trenutnih težavah k dolgoročnemu aktivnemu in usklajenemu usmerjanju razvoja občine.
Pripravljavci strategije se zavedamo, da je potrebno doseči čim širše družbeno soglasje o smernicah prihodnjega razvoja občine, zato je bil objavljen javni poziv, ki je vsem zainteresiranim omogočil sodelovanje v procesu priprave strategije razvoja. Posebej smo k sodelovanju povabili ljudi iz stroke, univerzitetnih in gospodarskih krogov, saj ocenjujemo, da lahko s svojim znanjem, izkušnjami in povezavami pomembno doprinesejo k prihodnjemu razvoju občine.
Delovnih podskupin, od katerih vsaka pripravlja del celostne strategije razvoja, je sedem: Okoljska in prometna infrastruktura; Šport in rekreacija; Kultura, turizem in mestno jedro; Znanje; Zdravje in socialna skrb, Podjetništvo in ekonomska infrastruktura; ter Mesto, podeželje in krajevne skupnosti. Vseh sedem vsebinskih področij je dodatno usklajevano še s finančnega vidika, kar pomeni izvedljivost strateških ciljev z vidika zagotavljanja finančnih sredstev, in z vidika prostorskega razvoja, kar pomeni usklajeno in načrtovano umeščanje razvojnih rešitev občine v prostor. Vseh članov delovnih podskupin je trenutno 104.
Strategija razvoja in posamezni strateški cilji bodo opredeljeni dolgoročneje (do leta 2023), medtem ko bo strategija do leta 2013 opredeljena podrobneje po projektih, z nosilci in finančno konstrukcijo. Rezultat naj bo torej strategija, ki bo osvetlila dolgoročne vidike razvoja občine, ob tem pa bo za srednjeročno obdobje tudi natančneje opredelila konkretne projekte.
Mestni svet naj bi strategijo razvoja obravnaval in potrdil konec letošnjega leta. S tem se razvojni proces ne konča, pač pa šele dobro začne – v prvi vrsti z uresničevanjem sprejetih razvojnih vizij. Pripravljavci se tudi zavedamo, da je strategija živ dokument, ki ga bo potrebno dopolnjevati in spreminjati, da bo v vsakem trenutku odgovarjal izzivom časa in novih priložnosti. Takšno kontinuirano ukvarjanje s strategijo pomeni, da bo strategija lahko dejanska podlaga prihodnjega usklajenega razvoja občine. Pomeni tudi nadaljnje vključevanje zainteresirane javnosti v razvoj občine, s tem pa doseganje družbenega konsenza o naši skupni prihodnosti. Za vodstvo občine pomeni tudi pomemben zbir temeljnih strateških vprašanj in razvojnih dilem, ki jih mora upoštevati v vsakodnevnem odločanju.
Vsem, ki sodelujete pri pripravi strategije razvoja občine, hvala za vaš prispevek.
Stane Štraus, podžupan MO Kranj