Gospodarska rast in inflacija se bosta postopoma umirili
Na Uradu za makroekonomske raziskave in razvoj ocenjujejo, da se bosta gospodarska rast in inflacija že v drugem četrtletju pričeli umirjati.
Ljubljana – Čeprav podatkov o gospodarskih gibanjih za lansko leto še ni, ti bodo namreč znani šele sredi aprila, pa na Uradu za makroekonomske raziskave in razvoj (UMAR) ocenjujejo, da se nadaljuje umirjanje gospodarske rasti, kar bo, če ne bo izrednih dogodkov pri cenah surovin in nafte, vplivalo tudi na postopno zmanjšanje inflacije. Vedno več je ocen, tudi mednarodnih, da je bilo lansko leto po gospodarskih rasti, tako v Sloveniji kot tudi v svetu, izjemno uspešno. Po podatkih mednarodnega monetarnega sklada naj bi se rast letos v svetu znižala s 4,9 na 4,1 odstotka, v evrskem območju pa z 2,1 na 1,6 odstotka. Vzroki za to so v zmanjševanju konjunkture, na zmanjšanje pa vplivajo tudi nekatere bančne krize, zlasti na nepremičninskem trgu v ZDA.
Šibek dolar ceni drago nafto
Reakcije monetarnih oblasti so v ZDA in Evropi za zdaj popolnoma različne, kar vpliva na tečaj ameriškega dolarja, ki se je že močno približal razmerju 1,5 dolarja za evro, in ti trendi se bodo, kot kaže, nadaljevali. Vse to seveda vpliva, kot je poudaril na torkovi novinarski konferenci direktor UMAR Boštjan Vasle, na gospodarske razmere v Sloveniji, kjer sicer večinoma izvažamo v Evropo, so pa že opazni posredni učinki. Pri izvozu v ZDA se zmanjšuje konkurenčnost, zelo ugoden vpliv pa ima tečaj dolarja pri cenah nafte.
Po podatkih o izvozu ob koncu lanskega leta se slovenski izvoz, za katerega je značilno, da je rasel predvsem po zaslugi izjemno velikega izvoza vozil novomeškega Revoza, umirja.
Umirja se proizvodnja predelovalnih dejavnosti
Podobno kot izvoz se po podatkih za zadnja dva meseca kažejo tudi trendi umirjanja v predelovalnih dejavnostih, čeprav na pomembno višji ravni kot v letu pred tem. Zanimivo je, da se pomembno spreminja struktura, kjer se je pomembno povečal delež kemične industrije in proizvodnje vozil. Po stalnih anketah, ki jih izvaja Urad za statistiko v gospodarskih družbah, se umirjata tudi gospodarska klima in zaupanje v predelovalnih dejavnostih, vendar sta še vedno visoka, kar pomeni, da je v gospodarstvu še veliko optimizma.
Rekordno majhna brezposelnost
Ohranjanje dobrega gospodarskega utripa ima tudi zelo ugodne posledice na število brezposelnih, ki se je lani v vsej zgodovini slovenske samostojnosti najbolj zmanjšalo. Od prek 120 tisoč brezposelnih leta 1995 je to število lani decembra padlo na dobrih 68 tisoč, torej se je skoraj prepolovilo, pri čemer so upoštevani podatki za prebivalce Slovenije brez tujcev. Največje zaposlovanje je bilo v gradbeništvu, sledijo tržne storitve (nepremičninske poslovne storitve in trgovina), ki so največ prispevale k visoki gospodarski rasti v lanskem letu.
Plače zaostajajo za produktivnostjo
V časih, ko se naši delodajalci in sindikati prepirajo o plačah, so posebej zanimivi uradni podatki o rasti plač, ki so se v bruto znesku povečale za šest odstotkov, medtem ko so se neto plače tudi zaradi izvedene davčne reforme povečale za skoraj devet odstotkov. Če odštejemo rast cen življenjskih potrebščin, torej inflacijo, je bila v 11 mesecih lani realna rast plač 2,4 odstotka, kar pomeni zaostajanje za produktivnostjo za več kor eno odstotno točko.
Cene višje predvsem zaradi hrane in energentov
Za gibanje cen analize kažejo, da so bile cene industrijskih proizvajalcev po rasti v letih 2005 in 2006 občutno nižje kot v evrskem območju, z januarjem lani pa so začele cene pri nas močno prehitevati. Za takšno gibanje v UMAR-ju še vedno krivijo predvsem rast cen hrane, nafte in drugih energentov. Kar 40 odstotkov povišanj gre na ta račun.
Ker so bili podatki o inflaciji v januarju znani šele v četrtek, trendov cen Vasle ni želel komentirati, prepričan pa je, da se bo z umirjanjem cen nafte pa tudi gospodarske rasti v drugem četrtletju tudi inflacija pri nas začela umirjati.