Razstrupimo se
Danes se s pepelnico začne obdobje štiridesetdnevnega posta. Nemara bi se ga lotili tudi mi. Čas je že, da spravimo nesnago iz telesa in duše. Post naj bo dobrodošel zlasti tistim, ki jih tarejo odvečni kilogrami. V pomoč pri tem jim bodo tudi zeliščni čaji in drugi pripravki.
V postnem času se nekateri pobožni katoličani povsem odpovejo uživanju mesa, drugi zmanjšajo količine hrane, spet tretji se odpovedo cigaretam in alkoholu. Vsak pač tisti slabi razvadi, ki ga ima čez leto najbolj v šahu. Postni čas pa je nadvse primeren tudi za razne razstrupljevalne oz. čistilne kure in hujšanje.
Pomoč limone in kisa
Če smo resno sklenili, da nekaj naredimo zase, je zdaj pravi čas. Organizem lahko razstrupimo na več načinov. Tako bomo na dobri poti že, če zjutraj spijemo kozarec mlačne vode z žličko ali dvema jabolčnega kisa. Lahko si pripravimo limonado iz soka treh do petih limon z mlačno vodo. Ali pa spijemo kozarec zeljnice. Koristi tudi sok nekaj limon, ki ga zmešamo z medom in mlačno vodo in pijemo na tešče. Nemara pa zvečer razrežemo tri limone, jih prelijemo s 400 g vrele vode – tako, da jih prekriva. Tekočino popijemo zjutraj na tešče. Če nam česen ne dela preglavic, ga stolčemo in zmešamo z vinom ali čebulnim sokom in užijemo. Koristi tudi surova čebula ali čebulna juha.
S čaji nad strupe
Učinkovito čajno mešanico, ki razstruplja organizem, dobimo, če zmešamo poprovo meto, žajbelj, sivko in vrtnico. Čisti jetra, kri, odvaja seč in pospešuje prebavo. Obnese se tudi pri povišanem holesterolu in debelosti, aknah, mozoljih in nečisti koži. Pripravimo jo v obliki poparka. Za razstrupljanje je primerna tudi mešanica koprive, trpotca in ognjiča, ki jo prav tako pripravimo kot poparek. Za spomladansko razstrupljevalno kuro ljudsko zdravilstvo priporoča čajno mešanico iz enakih delov brezovih listov, jagodnjaka, malinjaka in listov črnega ribeza. Za skodelico čaja je treba vzeti dve žlički mešanice, pripravlja se v obliki poparka, osladiti z medom in piti po požirkih. Če si želimo temeljito očistiti kri, Simon Ašič svetuje, da si pripravimo poparek iz divje mačehe, marjetice in preslice. Pijemo trikrat na dan po eno skodelico. Dobro naj bi se izkazal tudi prevretek iz listov in koreninic gozdne jagode. Žlico le-teh kuhamo tri minute v pol litra vode. Če imate pri roki kamilico, lipo, sivko, timijan in žajbelj, si brž pripravite čistilni poparek in ga spijte tri skodelice na dan. Nemara pa se odločite za zeljni prevretek: v litru vode kuhate pet minut dva lista zelja, spijete tri skodelice napitka dnevno.
Čaji za hujšanje
Pri preveliki teži se priporoča kar nekaj zelišč, denimo njivska preslica, regrat, bezeg, koruzni laski, češnjevi peclji, fižolove luščine, jabolčni olupki, artičoka, kamilice, rman, breza, plahtica, melisa, sliva, rožmarin, timijan, vrtnica, žajbelj … Pripravimo si čajno mešanico v obliki poparka, za katero vzamemo na liter vode pol prgišča češnjevih pecljev, artičokinih listov in koruznih laskov in prgišče vrtničnih listov. Pijemo dve skodelici čaja na dan. Simon Ašič priporoča mešanico iz fižolovih luščin, koruznih laskov, luštreka, preslice, regrata, rmana in žajblja. Z litrom kropa poparimo šest žlic mešanice, pijemo po eno skodelico trikrat na dan, pol ure pred glavnimi obroki. Še bolj preprost pa je poparek iz plahtice: z litrom kropa poparimo pest posušenega zelišča, pijemo trikrat na dan po eno skodelico med posameznimi obroki. Štirideset dni na tešče pijemo neoslajen čaj iz jabolčnih olupkov, ki mu lahko dodamo še brezovo listje, bezgovo cvetje ali pomarančno lupino. Dobro bomo storili, če zjutraj spijemo še kozarec vode z dvema žličkama jabolčnega kisa ali z limoninim sokom. Pijemo čim več zeljnice in sokov grenivke, limone in pomaranče. Žvečimo stebelca zelene. Pri shujševalnih kurah je koristno, če pred vsakim obrokom nastrgamo jabolko, ga pustimo stati petnajst minut, nato mu dodamo pol kozarca vode. Jabolčni pire zelo počasi pojemo, po desetih minutah pa se lotimo obroka. Seveda, majhnega.