Razstava Plečnikovih osnutkov za Prešernov mavzolej bo v pesnikovi rojstni hiši v Vrbi na ogled do konca leta. (Foto: Kaja Pogačar)

Osnutki za Prešernov mavzolej

Ob prihajajočem kulturnem prazniku so včeraj v Prešernovi rojstni hiši v Vrbi odprli razstavo Plečnikovih osnutkov za Prešernov mavzolej.

Vrba – Razstava osnutkov arhitekta Jožeta Plečnika za Prešernov mavzolej v Vrbi bo v rojstni hiši Franceta Prešerna na ogled do konca leta. S spominskimi znamenji za našega največjega pesnika se je Plečnik ukvarjal kar deset let, med letoma 1942 in 1952, pri čemer posebej izstopa leto 1949, ko so ob stoletnici Prešernove smrti nameravali njegove posmrtne ostanke iz Kranja prenesti v Vrbo. »Pripravili so interni natečaj in nanj povabili tudi Plečnika, da bi zrisal primeren spomenik. Imel je tri ideje: ena je bila s topoli obkrožen sarkofag v bližini rojstne hiše, druga je bila žara, najbolj veličasten pa je bil skoraj deset metrov visok mavzolej nasproti cerkve sv. Marka, do katerega bi vodila monumentalna pot,« je razložil zunanji sodelavec arhitekturnega muzeja Ljubljana in avtor razstave Klemen Košir. »Do realizacije ni prišlo zaradi finančnih razlogov, poleg tega se je po obhajanju stoletnice pesnikove smrti nekoliko zmanjšalo zanimanje za postavitev spomenika, vprašanje pa je tudi, koliko je bil Plečnik v tistem času moralo-politično primeren,« je dodal.

Odprtje razstave so pospremili s kulturnim programom. Tokrat so k sodelovanju z recitiranjem Prešernovih pesmi povabili državnozborske poslance, a so se odzvali le Borut Sajovic in Aleš Gulič (oba LDS), Tomaž Štebe (SDS) ter član sveta LDS Viktor Žakelj. Skromno prisotnost politikov je vseeno 'izkoristil' žirovniški župan Leopold Pogačar, ki je nanje skušal apelirati s svojim govorom, v katerem je posebej izpostavil ureditev Vrbe z izgradnjo obvoznice mimo vasi in ureditvijo kulturnega centra. Kulturni program, ki so ga obogatili tudi pevci MePZ Svoboda Stražišče, so sklenili s predstavitvijo radiofonske igre Sonetni venec v izvedbi Poldeta Bibiča.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / torek, 22. december 2015 / 12:19

Ne gre samo za hujšanje

Obstajajo tudi ljudje, ki nimajo težav s čezmerno težo, a se vseeno resneje posvetijo miganju, vadbi, treningu. To so, tako kaže statistika, tisti s kroničnim pomanjkanjem časa. Če ste pom...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 26. januar 2009 / 07:00

Kadar se zasliši čisto tiha tišina

Brez suhe klobase na mršav petek v korak z nagajivim soncem proti sedlu Suha (in brez suhih rokavic, ki so ostale pozabljene doma).

Zanimivosti / ponedeljek, 26. januar 2009 / 07:00

Do cerkve po Merkurjevi poti

S Placa do cerkve v Kropi po novem vodi obnovljena pot. Ureditev je predlagal Bine Kordež, finančno pa so jo podprli v Merkurju.

Zanimivosti / ponedeljek, 26. januar 2009 / 07:00

Pevska pot Mance Izmajlove

Študentka odkrije, da njeno pravo ni tisto pravo, odloži juridične učbenike in se odloči za odrske in koncertne deske. Iz rodnih Lesc v London, spet v Lesce, nato v Moskvo in spet v Lesce ...

Šport / ponedeljek, 26. januar 2009 / 07:00

Želje in volje mu ne manjka

Še ne 16-letni Nik Peternel je trenutno eden najbolj obetavnih članov Smučarskega kluba Radovljica

Kultura / ponedeljek, 26. januar 2009 / 07:00

Rad imam besedne igre

V Farnem kulturnem društvu Koroška Bela so pred novim letom premierno uprizorili komedijo Vaje v slogu Raymonda Queneauja. Režiral jo je "prvi sosed" društva, dramski igralec in režiser Gregor Čušin....