Vadba je razlog za boljše počutje
Vadba ali aerobika (grško: aer = zrak, bios = življenje) je aerobni trening, ki pomeni dejavnosti, ki se odvijajo v telesu ob povečani prisotnosti kisika.
Cilj aerobike, namenjene rekreativcem, je povečanje funkcionalnih sposobnosti srčno-žilnega in dihalnega sistema, motoričnih sposobnosti in tudi samozavesti. Gibalne strukture v vadbi vplivajo na krepitev večjih mišičnih skupin, pospešujejo delo srca in pljuč in razvijajo aerobno vzdržljivost.
Aeroben trening vpliva na izboljšanje srčno-žilnega sistema in z njim povezanega dihalnega sistema, tako med telesnim naporom kakor tudi v mirovanju. Veča moč srca in njegovo sposobnost črpanja krvi za prenos kisika k aktivnim mišicam. Mišice tako dobijo več kisika, ki ga pri svojem delu lahko porabijo, so bolje prekrvljene, zmanjša se nastajanje mlečne kisline v mišicah. Zaradi aerobne vadbe se mišična vlakna v srčni steni podaljšajo in odebelijo, srčna prekata se tako razširita, sprejmeta in oddata več krvi. Obenem se razširijo srčne žile, ki srčni mišici dovajajo več krvi, obogatene s kisikom. Moč srca se poveča, srce iztisne več krvi in bije počasneje, kar pomeni, da opravi več dela in se pri tem manjkrat skrči. Dokazano je, da pri aktivnih ljudeh srce opravi do petdeset odstotkov manj dela (ima več časa, da si odpočije) kot pri neaktivnih.
Vadba je eden najpomembnejših dejavnikov za preprečevanje oz. zmanjševanje visokega krvnega tlaka in aterosklerotičnih pojavov. To so pojavi, pri katerih pride do nalaganja maščobnih oblog na notranji strani žilne stene. Žila se tako zoži, kar ovira pretok krvi, zmanjša se tudi elastičnost žile, tako se ob navalu krvi ne more prožno razširiti in posledica je višji krvni tlak. Redna aerobna vadba, ki vključuje vsaj spodnjo mejo varnega območja povečanega srčnega utripa v minuti, zmanjšuje krvni tlak, količino holesterola v krvi in zavira nastajanje ateroskleroze. Priporočljivo je, da kontrolirate svoj srčni utrip tudi med vadbo. Pri redni aktivnosti srčni utrip v mirovanju pade že v šestih do osmih tednih zaradi prilagoditve srčno-žilnega in dihalnega sistema!
Pri zmerni aerobiki boste porabili okoli 177 kilokalorij v 15 minutah, kar bo pripomoglo k večji porabi maščob in s tem k zmanjšanju telesne teže! Pomembno je, da pri hujšanju izgubljamo težo zaradi izgube maščob in ne zaradi izgube mišične mase ali vode. Posledica je namreč »jo-jo« učinek, kar pomeni, da se v kratkem času vrne še več kilogramov, kot pa smo jih izgubili. Dieta mora postati način prehranjevanja in način življenja hkrati in ne samo eno krajše obdobje nespametnega stradanja ali prehranjevanja.
Poskrbite zase in za svoje zdravje, redno se ukvarjajte s športom in uživajte zdravo prehrano, tako se boste počutili bolje in lažje se boste spoprijeli s stresom, ki je vedno bolj prisoten v sodobnem načinu življenja.