David Primožič je v telemark smučanju že deset let. (Foto: Tina Dokl)

Smučati z lesenimi je težko

Najboljši slovenski telemark smučar David Primožič bo v tem športu v tekmovalnem smislu vztrajal vsaj še prihodnjo sezono.

Bohinjska Bistrica - »Na vsaki tekmi je treba iti na zmago,« je pretekli teden na tekmi svetovnega pokala v telemark smučanju na Kobli povedal naš najboljši v tem športu David Primožič, ki je na telemark smuči prvič stopil pred skoraj natanko desetimi leti, pred tem pa je bil alpski smučar. Zanimivo, da je od takrat na alpskih smučeh stal le še dvakrat.

Za 30-letnega tekmovalca iz Loma pod Storžičem so letos najboljše uvrstitve tri šesta mesta, od tega enkrat pri nas na Kobli in dvakrat pretekli konec tedna na Češkem. Kot pravi, letos kondicijsko ni pripravljen tako dobro, kot bi si želel: »Dva meseca sem bil poškodovan. Trenirati skušam po najboljših močeh. Jeseni na ledenikih, kar je najdražji del. Pred sezono sem na ledeniku opravil med 10 in 15 dni treninga, za več pa nimam denarja. Na primer na Norveškem imajo to bolje urejeno. Tekmovalci imajo premije, osebne sponzorje, zveza plača treninge, tekmovanja. Kljub vsemu imam do telemark smučanja profesionalen odnos, živeti pa od tega res ne morem, zato hodim v službo. Jasno pa je, da je ob redni službi težko trenirati, in samo zahvalim se lahko delodajalcem v Megacentru, da mi gredo toliko na roke glede dopusta pozimi,« je pojasnil svetovni prvak v sprintu iz leta 2003. Na vprašanje, kaj mu je prinesel ta naslov, pa je odgovoril: »Imam čast in slavo, pa še slave ni veliko, ker nas mediji bolj malo pokrivajo. V finančnem smislu pa od tega nimam nič. Jaz pravim, da je telemark smučanje ata in mama vseh smučarskih športov, in ne zdi se mi prav, da nas ne obravnavajo tako, kot nas bi morali.«

Gams, kot kličejo Davida Primožiča, pravi, da bo tekmovalno v tem športu še vsaj prihodnjo sezono, ko bo v koledarju znova svetovno prvenstvo, nato pa se bo odločil, kako naprej. Morda pa ga bomo po koncu kariere lahko videli tudi na lesenih smučeh: »Sem že poskusil smučati z lesenimi smučmi. Je zelo težko in hkrati zelo zanimivo. Res je atrakcija, če prideš na smučišče s klobukom, irharcami in lesenimi smučmi. Ene manjše lesene smuči imam tudi sam doma, vendar jih bo treba še popraviti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 27. junij 2017 / 12:13

Domačini bolj zadovoljni

Nogometaši Triglava so na prijateljski tekmi v Kranju remizirali s hrvaškimi prvaki z Reke.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 30. november 2009 / 07:00

Lepa soseda bo sesala

V zadnjem tednu smo doživeli dva lepotna izbora, ki spadata med tiste z najdaljšo tradicijo. Dobili smo slovensko smrkljo in že dvanajsto najlepšo sosedo.

Humor / ponedeljek, 30. november 2009 / 07:00

Skozi tunel pa ne

Od "ziheraštva" do "najedanja" ni daleč. Na koncu pa se vsi oddahnemo.

Zanimivosti / ponedeljek, 30. november 2009 / 07:00

Razstava adventnih in božičnih izdelkov

Jesenice - V cerkvi na Stari Savi na Jesenicah so v četrtek odprli prodajno razstavo adventnih in božičnih izdelkov. Na ogled so adventni venčki, sveče, svečniki, podstavki, deko...

Gospodarstvo / ponedeljek, 30. november 2009 / 07:00

Zavod že izdaja plombe za označevanje dreves

Kranj - Bliža se božično novoletni čas, v katerem bomo stanovanja, domove, poslovne in javne stavbe spet okrasili z božično novoletnimi drevesi. Krajevne enote Zavoda za gozdove...

Kronika / ponedeljek, 30. november 2009 / 07:00

Požar uničil dnevno sobo in kuhinjo

Podreča – Popoldne nekaj po 14. uri je v stanovanjski hiši na Podreči izbruhnil požar. Na intervencijo so pohiteli kranjski poklicni gasilci, ki jim je uspelo dokaj hitro ukrotit...