David Primožič je v telemark smučanju že deset let. (Foto: Tina Dokl)

Smučati z lesenimi je težko

Najboljši slovenski telemark smučar David Primožič bo v tem športu v tekmovalnem smislu vztrajal vsaj še prihodnjo sezono.

Bohinjska Bistrica - »Na vsaki tekmi je treba iti na zmago,« je pretekli teden na tekmi svetovnega pokala v telemark smučanju na Kobli povedal naš najboljši v tem športu David Primožič, ki je na telemark smuči prvič stopil pred skoraj natanko desetimi leti, pred tem pa je bil alpski smučar. Zanimivo, da je od takrat na alpskih smučeh stal le še dvakrat.

Za 30-letnega tekmovalca iz Loma pod Storžičem so letos najboljše uvrstitve tri šesta mesta, od tega enkrat pri nas na Kobli in dvakrat pretekli konec tedna na Češkem. Kot pravi, letos kondicijsko ni pripravljen tako dobro, kot bi si želel: »Dva meseca sem bil poškodovan. Trenirati skušam po najboljših močeh. Jeseni na ledenikih, kar je najdražji del. Pred sezono sem na ledeniku opravil med 10 in 15 dni treninga, za več pa nimam denarja. Na primer na Norveškem imajo to bolje urejeno. Tekmovalci imajo premije, osebne sponzorje, zveza plača treninge, tekmovanja. Kljub vsemu imam do telemark smučanja profesionalen odnos, živeti pa od tega res ne morem, zato hodim v službo. Jasno pa je, da je ob redni službi težko trenirati, in samo zahvalim se lahko delodajalcem v Megacentru, da mi gredo toliko na roke glede dopusta pozimi,« je pojasnil svetovni prvak v sprintu iz leta 2003. Na vprašanje, kaj mu je prinesel ta naslov, pa je odgovoril: »Imam čast in slavo, pa še slave ni veliko, ker nas mediji bolj malo pokrivajo. V finančnem smislu pa od tega nimam nič. Jaz pravim, da je telemark smučanje ata in mama vseh smučarskih športov, in ne zdi se mi prav, da nas ne obravnavajo tako, kot nas bi morali.«

Gams, kot kličejo Davida Primožiča, pravi, da bo tekmovalno v tem športu še vsaj prihodnjo sezono, ko bo v koledarju znova svetovno prvenstvo, nato pa se bo odločil, kako naprej. Morda pa ga bomo po koncu kariere lahko videli tudi na lesenih smučeh: »Sem že poskusil smučati z lesenimi smučmi. Je zelo težko in hkrati zelo zanimivo. Res je atrakcija, če prideš na smučišče s klobukom, irharcami in lesenimi smučmi. Ene manjše lesene smuči imam tudi sam doma, vendar jih bo treba še popraviti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / / 07:00

Podelili tri zlata priznanja

Acroni je letošnje najinovativnejše podjetje na Gorenjskem. V petih letih so prejeli 37 priznanj za inovacije, samo letos deset. Letos dve zlati priznanji za Domel, eno Acroniju.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 18. januar 2013 / 07:00

Paralitiki ustanovili novo društvo

Zaradi sporov znotraj Društva paralitikov Slovenije PARAS je del članov ustanovil novo društvo, s katerim želijo zaščititi pravice članov z otroško paralizo.

Slovenija / petek, 18. januar 2013 / 07:00

Natečaj za mlade literarne talente

Ljubljana - Javni sklad RS za kulturne dejavnosti in revija Mentor v okviru Festivala mlade literature Urška 2013 razpisujeta natečaj za mlade literarne talente. Festival Urška z...

Humor / petek, 18. januar 2013 / 07:00

Slovenija išče šefa

V resničnostnem šovu Slovenija išče šefa na Vlada TV se je po pričakovanju močno zapletlo.

Zanimivosti / petek, 18. januar 2013 / 07:00

Glasov jež: Inovativno čiščenje snega

V občini Naklo so se spopada z zimsko radostjo na cestah lotili na izviren način. Na cesti Naklo - Tržič so v Dupljah sneg s pločnikov odstranjevali tako, da so ga najprej spravili nazaj na cesto...

GG Plus / petek, 18. januar 2013 / 07:00

Prisluhnemo, dokler je to varno za mamico in otroka

V Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj se je lani rodilo 1668 otrok. Novost je porodna postelja, ki omogoča masažo. In kakšen porod si ženske danes želijo?