Stroški se zvišujejo, cene pa tudi
Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada so se cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih na letni ravni, med lanskim in letošnjim junijem, zvišale v povprečju za 21 odstotkov, velik porast pa so v tem obdobju zabeležili tudi pri cenah kmetijskega reprodukcijskega materiala.
Cene rastlinskih pridelkov so se v enem letu v povprečju zvišale za 7,5 odstotka, pri tem pa so na porast najbolj vplivala zvišanja cen žit za 65 odstotkov, industrijskih rastlin za 52 odstotkov, sadik in cvetja za 35 odstotkov, vina za 21 odstotkov in krompirja za 11 odstotkov. Nižje kot pred enim letom pa so bile povprečne cene nekaterih vrst sadja – češenj, breskev in namiznih hrušk.
Cene živali in živalskih izdelkov so se v enem letu zvišale skoraj za 30 odstotkov. Povprečna cena mleka pri pridelovalcu se je na letni ravni zvišala skoraj za 40 odstotkov, na 44 centov za liter. Povprečna cena jajc je porasla približno za eno tretjino. Cene živali za zakol so bile višje za četrtino, pri tem pa je bilo zvišanje najvišje pri govedu – za 33 odstotkov, višje pa so bile tudi cene prašičev in perutnine. V zadnjem letu, med lanskim in letošnjim junijem, se je občutno podražila tudi večina kmetijskega reprodukcijskega materiala. Po podatkih statističnega urada so se gnojila podražila več kot dvainpolkratno, energija in maziva za 35 odstotkov, krmila pa za 33 odstotkov. Sredstva za varstvo rastlin so se podražila za 11 odstotkov, semena in sadike za manj kot štiri odstotke, približno toliko pa tudi veterinarske storitve.