Kip Rudolfa Maistra v središču Kamnika še ni bil tarča nepridipravov.

Spomeniki niso zavarovani

Nedavne kraje bronastih kipov na Gorenjskem so spodbudile vprašanje, ali je naša kulturna dediščina sploh zavarovana. Izkazalo se je, da kipi, spominska znamenja in številni drugi elementi kulturne dediščine v večini za primer kraje ali vandalizma niso zavarovani.

Zavarovalnice na račun skrbi za kipe, spomenike in druge elemente kulturne dediščine za zdaj, kot kaže, še ne bodo služile.

V registru nepremične kulturne dediščine, ki ga vodijo pri Ministrstvu za kulturo, na dolgem seznamu z lokalnimi in državnimi odloki zavarovanih spomenikov najdemo tako stavbe, sakralne objekte, arheološka najdišča, elemente memorialne dediščine in vrsto drugih spomenikov, ki so žal vse pogosteje tarča vandalizma in kraj.

Spomeniki, ki so last države, občin, posameznih združenj ali tudi posameznikov, so skladno z zakonom o varstvu kulturne dediščine varovani na podlagi vpisa v register kulturne dediščine ali pridobitve statusa spomenika, kar pa povzročitve kaznivih dejanj, med katere sodijo vandalizem, kraje in prekupčevanje, ne preprečuje. Kot sporočajo slovenske zavarovalnice, se kljub največkrat edinstvenim in pogosto neprecenljivim elementom dediščine, ki jih v primeru kraje ni mogoče nadomestiti, lastniki spomenikov ne odločajo za zavarovanje spomenikov, kipov in drugih znamenj proti nevarnostim poškodovanja in uničenja. Pa bi bilo to morda kdaj smiselno, pravi predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Matevž Košir. »V občini Kamnik člani združenja skrbimo za več kot sto spomenikov in spominskih znamenj, a večina za primer vandalizma ni zavarovana. Večjih slabih izkušenj s tem sicer nimamo, so nam pa nepridipravi pred leti že neznano kam odnesli 1,8 metra visok bronast kip izpred tovarne Utok, ki smo ga zaradi gradnje stanovanjske soseske umaknili na varno, a se od tam ni nikdar več vrnil. Preprosto je izginil. Lastnik teh spomenikov je v večini občina, ki za skrb ima posluh, pa tudi krajevne skupnosti, in če bi kdo moral poskrbeti za zavarovanje, bi bila to prav občina, saj mi denarja za to nimamo.«

 

V Kamniku je bronastih kipov še kar nekaj, med njimi tudi najbolj 'slavni' Rudolf Maister, ki pa, kot trdijo na Občini Kamnik, ni zavarovan. Večina se namreč zanaša na njegovo velikost, lokacijo v središču mesta in policijsko postajo v neposredni bližini. Kamniški policisti namreč zagotavljajo, da porasta tovrstnih kaznivih dejanj v občini niso zaznali, da pa kljub vsemu nadzore okrog kipov redno izvajajo.

Tudi v občini Domžale za svoje številne spomenike sicer zgledno skrbijo in jih redno obnavljajo, a za primer vandalizma ti niso zavarovani. »V Občini Domžale imamo izdelan Elaborat osnovnega vzdrževanja zgodovinskih spomenikov na območju občine, izdelan v letu 2007, ki zajema 78 zgodovinskih spomenikov, ki so vpisani v register dediščine, niso pa vsi razglašeni za spomenike,« so sporočili z občine, kjer za zdaj k sreči bronasti kipi še niso bili plen tatov.

Zavarovalnice na račun skrbi za kipe, spomenike in druge elemente kulturne dediščine za zdaj, kot kaže, še ne bodo služile in morda je res še bolj kot zavarovalna polica pomemben boljši odnos do naše dediščine, saj pretopljenega bronastega kipa brez originalnega kalupa ali drugih poškodovanih spomenikov ne nadomesti nobena denarna vsota.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 5. julij 2011 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 5. julij 2011, št. 53

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 1. november 2012 / 07:00

Minljiv si, le tvoje delo je tvoj spomin!

V dokumentarnem filmu, ki ga je TV Slovenija posnela ob 50. obletnici Finžgarjeve smrti, je bil glavni pričevalec o pisateljevem življenju in delu prof. dr. Janez Bogataj. Poznamo ga kot odličnega nar...

Kronika / četrtek, 1. november 2012 / 07:00

Na Kokrici pri Kranju pogrešajo starejšo žensko

Kranj - Na Kokrici pri Kranju poteka iskalna akcija za pogrešano domačinko. Starejšo žensko so nazadnje videli, ko je na vrtu grabila nad jarkom, ki je povezan s potokom Rupovščica. Malo k...

Gospodarstvo / četrtek, 1. november 2012 / 07:00

Sanje postale resničnost

"Sanjajte in si upajte tvegati," o svojem poslu pravita Pavla in Mitja Kovačič, Stane Kranjc pa: "Sanjaj, ko pride priložnost, pa jo zagrabi."

Gospodarstvo / četrtek, 1. november 2012 / 07:00

Gozdarji vse manj na terenu

Finančna stiska odvrača gozdarje iz javne gozdarske službe od terenskega dela, za službene pogovore imajo na voljo le pet evrov na mesec. V krajevni enoti Poljane so že oblikovali čakalno listo za las...

Kultura / četrtek, 1. november 2012 / 07:00

Chopinov prstan poljskemu pianistu

Radovljica je minuli konec tedna gostila mlade glasbenike, ki so se udeležili 8. mednarodnega tekmovanja mladih pianistov Chopinov zlati prstan.