Nasprotujejo lokaciji čistilne naprave
Na javni obravnavi prostorskega načrta za komunalno ureditev naselij Godešič, Reteče in Gorenja vas-Reteče je bilo največ nasprotovanj glede lokacije čistilne naprave, ki bo v Gorenji vasi.
Godešič – Javna razprava je bila v četrtek v prostorih KS Godešič. V treh vaseh: na Godešiču, v Retečah in v Gorenji vasi-Reteče, bo v prihodnjih letih prišlo do izgradnje kanalizacijskega sistema s čistilno napravo, obnovil se bo vodovod ter posledično ceste in javna razsvetljava.
Največ negodovanja je bilo glede lokacije čistilne naprave, ki bo v Gorenji vasi pri Retečah. Prvotno je bila načrtovana ob Sori pod gostilno Vigred, sedaj pa so jo prestavili na zgornji plato, na rob občinske meje. »Za prvotno lokacijo smo dobili negativno mnenje zaradi območja Natura 2000, zato smo jo morali na hitro prestaviti na drugo lokacijo. Preverili bomo tudi še druge možnosti na tem območju in skušali najti kompromisno rešitev, dejstvo pa je, da bo čistilna naprava tukaj nekje morala biti,« je pojasnil Marko Fatur iz Ljubljanskega urbanističnega zavoda, kjer so izdelali načrt. Tamkajšnji prebivalci so bili glede predlagane lokacije jasni. »V bližini je sedem stanovanjskih hiš, v katerih živi okrog 40 ljudi. Najbližja hiša je od čistilne naprave oddaljena le 50 metrov. Ne nasprotujemo gradnji kanalizacije, ne vodovodu, ne čistilni napravi, nasprotujemo le tej lokaciji,« je povedal Darko Gvardjančič, Marija Eržen pa je dodala: »Čistilna naprava bo za 2400 ljudi, zunanjih mer 27-krat 11 metrov. Ta lokacija tik pred naseljem za tako veliko čistilno napravo res ni primerna in ji nasprotujemo.«
Dejstvo pa je, da bo treba ustrezno lokacijo čim prej najti, saj se mudi, če želi občina za ta projekt pridobiti evropska sredstva. »65 odstotkov sredstev načrtujemo pridobiti iz kohezijskih skladov EU, 25 odstotkov iz državnega proračuna, preostalih 10 pa iz občinskega. Vlogo za evropska sredstva moramo na Ministrstvo za okolje in prostor oddati najkasneje do konca januarja,« pravi Mojca Šmid, višja svetovalka za gospodarske javne službe na Občini Škofja Loka. Poleg lokacije čistilne naprave je bilo veliko vprašanj tudi glede stroškov, ki jih bodo nosila gospodinjstva. »Nemogoče je povedati, kolikšen bo ta prispevek za kanalizacijo, pri obnovi vodovoda pa gospodinjstva stroškov ne bodo imela,« je še povedala Šmidova, ki pravi, da se bo gradnja kanalizacije v teh treh naseljih začela po letu 2011.