Rockerji z ruskim pridihom
Prodor na dokaj zasičeno slovensko glasbeno sceno načrtujejo z drugačnostjo. "To pa rock glasba z ruskim vokalom zagotovo je," je prepričan Toni Šifrer, basist gorenjske skupine Equilibrium.
Skupino, ki je bila na začetku usmerjena predvsem v ameriško mainstream rock glasbo, je v začetku leta 2007 dodobra zaznamoval prihod pevke Julije Smidt iz Rusije, ki je fante 'okužila' z rusko rock glasbo. Prvotno zasedbo so sicer poleg že omenjenega basista sestavljali še Bojan Vodopivec (kitara), Jure Mekiš (kitara), Roman Čemažar (bobni) in Klaudija Čebulj (vokal), po razhodu s tedanjo pevko pa je v skupini po Julijinem prihodu zavel nov veter. Člani sicer prihajajo iz vseh koncev Gorenjske, starostni razpon med njimi pa kar je velik, in sicer med 25. in 40. letom. Skupina, ki smo jo pred nedavnim lahko videli tudi v finalu Loka rock festa v Loškem pubu, je sicer relativno mlada, obstaja dve leti, vendar je do začetka minulega leta delovala pod imenom Reply.
Kako to, da ste si po prihodu pevke Julije iz Rusije nadeli ime Equilibrium?
»Ime se nam je zdelo pravo za nas, saj pomeni ravnovesje. Ravnovesje med zabavo in resnim delom.«
Skupino je dodobra zaznamoval prihod Julije, ki vas je okužila z rusko rock glasbo ...
»Tako je. Na začetku smo bili usmerjeni predvsem v ameriško mainstream rock glasbo. Julija nas je seznanila z nekaterimi ruskimi izvajalci, ki se ne držijo svetovnih glasbenih trendov rock glasbe in je zato njihova glasba toliko bolj svobodna. V tej smeri bi radi nadaljevali tudi mi.«
Poudarjate, da ste rock skupina z ruskim pridihom. V čem se ta najbolj odraža?
»Na koncertih preigravamo veliko skladb ruskih rock izvajalcev, pa tudi kakšna ruska narodna bi se našla. Sicer so pa tudi nekatera naša avtorska dela v ruščini.«
Kako ob precej zasičeni glasbeni sceni pravzaprav prodreti nanjo?
»Z drugačnostjo, kar rock glasba z ruskim vokalom zagotovo je.«
Kdo je na naši in tuji glasbeni sceni izvajalec, ki ga najbolj občudujete?
»Na naši Zoran Predin, na tuji pa Moby.«
Kje najpogosteje nastopate?
»V novembru in decembru smo imeli kar precej nastopov in vsi so se zgodili prav na Gorenjskem.«
Boste morda v bližnji prihodnosti po Julijini zaslugi gostovali tudi kje v Rusiji?
»Zaenkrat dobro kaže, saj se že dogovarjamo.«
Na koncertih preigravate predvsem priredbe ruskih, ameriških in slovenskih izvajalcev. Ima Julija kaj težav s slovenščino?
»Julija nima večjih težav s slovenščino, saj jo že zelo dobro obvlada. Na kakšno napakico pa jo opozorimo ostali člani banda. Najpogosteje sicer preigravamo priredbe ruskih izvajalcev (Zemfira).«
Kako je Julijo pravzaprav pot zanesla v Slovenijo?
»V Slovenijo jo je pripeljala ljubezen, saj je tukaj našla svojega moža. Poleg petja v naši skupini nastopa tudi v ljubljanski ruski restavraciji in organizira poroke. Obiskuje tudi tečaj slovenščine. Sicer pa je šolana glasbenica in ji je pri nas zelo všeč.«
Menda pripravljate tudi nove avtorske skladbe …
»Naša želja je sestaviti in posneti čim več avtorskih skladb. Zaenkrat imamo v celoti sestavljene štiri, a jih bo kmalu še več, saj ideje kar vrejo iz nas.« (smeh)
Kakšni glasbene načrte imate v prihodnje?
»Studijsko posneti čim več avtorskih skladb in čim več koncertirati.«