Energetski koncept občine
Energetski koncept je pomemben pripomoček pri načrtovanju razvoja občinske energetske politike.
V skladu z usmeritvami Resolucije o nacionalnem energetskem programu Slovenije, zahtevami Energetskega zakona ter potrebami po razvojnih projektih se je občina Cerklje na Gorenjskem odločila, da izdela Energetski koncept občine. Za izvajanje projekta je bilo izbrano podjetje Eco Consulting, d. o. o., iz Ljubljane.
Energetski koncept je pomemben pripomoček pri načrtovanju razvoja občinske energetske politike. V njem so poudarjeni načini in ukrepi, s pomočjo katerih občina zagotavlja svojim občanom in podjetjem učinkovite, gospodarne in okolju prijazne energetske rešitve. V okviru energetskega koncepta bo najprej analizirano stanje na področju rabe in oskrbe z energijo v celotni občini Cerklje na Gorenjskem, nato bodo primerjane možne alternative oskrbe z energijo, na koncu pa se podajo ukrepi za učinkovito izboljšanje stanja na področju rabe in oskrbe z energijo.
Poglavitni cilji izdelave in izvedbe Energetskega koncepta občine Cerklje na Gorenjskem so:
- učinkovita raba energije pri vseh porabnikih, predvsem v javnih zavodih in ustanovah, ki lahko služijo kot vzor celotni občini,
- uvajanje lokalnih virov energije (npr: lesna biomasa, sončna energija, bioplin),
- uvedba energetskih pregledov javnih in stanovanjskih objektov, kajti obstajajo možnosti visokih prihrankov že z minimalnimi vlaganji,
- informiranje, svetovanje in izobraževanje javnosti o vlogi in pomenu učinkovite rabe energije,
- zmanjšanje stroškov za energijo v občinskih javnih stavbah in zmanjšanje rabe energije v industriji in široki porabi.
V začetni analizi sedanjega stanja rabe energije v občini Cerklje na Gorenjskem se na podlagi statistične baze podatkov najprej pregleda stanje v gospodinjstvih oziroma ogrevanje stanovanj v občini, ki se ogrevajo individualno. Nato sledi analiza rabe energije v podjetjih, javnih stavbah in v objektih, ki se ogrevajo iz centralnih kotlovnic. Podatki za analizo rabe energije pri teh porabnikih se pridobijo preko različnih oblik neposrednega anketiranja.
Po celotni analizi sedanjega stanja na področju rabe energije se začne drugi del energetskega koncepta. Pregleda se potencial vseh možnih obnovljivih virov energije v občini, oceni se tudi potencial prihrankov pri rabi energije, ki jih lahko dosežemo z učinkovitejšo rabo le-te. Izraba lokalnih virov energije lahko bistveno pripomore k zanesljivosti oskrbe občine tako s toploto kot tudi z električno energijo, učinkovita raba energije pa lahko že z dokaj nizkimi vložki privede do bistvenih prihrankov.
V tretji fazi projekta bodo podani predlogi za izboljšanje stanja na področju energetike, tako na strani rabe kot tudi na strani oskrbe z energijo. Občina si ob poznavanju trenutne energetske situacije in na osnovi pridobljenih podatkov o potencialu obnovljivih virov energije ter možnostih uvajanja ukrepov učinkovite rabe energije, zastavi konkretne cilje na tem področju. Na osnovi zastavljenih ciljev se izdela akcijski načrt, ki vsebuje aktivnosti oz. projekte, ki omogočajo doseganje teh ciljev.
Dejstvo je, da je proces izdelave dobrega energetskega koncepta tesno povezan s sodelovanjem občine, strokovnjakov in predvsem občanov. Uresničevanje ukrepov, ki jih energetski koncept podaja, pomeni izboljšanje delovnih in bivalnih pogojev za vse občane. Hkrati pa pomeni tudi nove razvojne možnosti, poživitev lokalnega gospodarstva in odpiranje novih delovnih mest. Proces izdelave in izvedbe energetskega koncepta je uspešen samo takrat, ko se občani zavedajo, da oskrba in raba energije v občini nista samo stvar občinske uprave, ampak nas vseh, zato vas še posebej pozivamo k sodelovanju. Vsi zainteresirani ste vabljeni, da v zvezi z omenjeno tematiko pošljete svoja mnenja, predloge oziroma pobude na sedež občine (Občina Cerklje na Gorenjskem, Trg Davorina Jenka 13, 4207 Cerklje na Gorenjskem, e-naslov: obcinacerklje@siol.net ) ali izvajalcu energetskega koncepta na elektronski naslov: darja.kunovar@eco-con.si.