Danilo Türk s soprogo Barbaro in hčerko Heleno

Danilo Türk predsednik Slovenije

November 2007

Osrednji dogodki v Sloveniji so bili drugi krog volitev predsednika republike, referendum o lastninskem preoblikovanju Zavarovalnice Triglav in glasovanje o zaupnici vladi Janeza Janše v državnem zboru. V drugem krogu predsedniških volitev 11. novembra je zmagal dr. Danilo Türk z 68,03 odstotka glasov, Lojze Peterle pa je dobil 31,97 odstotka glasov. Sedanji predsednik dr. Janez Drnovšek bo novemu predsedniku predal dolžnosti 23. decembra. Za vladni predlog o lastninjenju Zavarovalnice Triglav je glasovalo 28,88 odstotka volivcev, proti pa jih je bilo 71,12 odstotka. Predsednik vlade Janez Janša je oba izida razumel tudi kot poraz vladne politike, razen tega pa je novinarjem, ki so podpisali peticijo o kršenju novinarske svobode v Sloveniji, in predvsem Socialnim demokratom očital blatenje Slovenije v tujini in nagajanje pred predsedovanjem Evropski uniji. Zato je državnemu zboru predlagal glasovanje o zaupnici vladi, ki jo je tudi dobila, saj je zanjo glasovalo 51 poslancev vladajoče koalicije, opozicija pa ni glasovala. Predsednik vlade Janez Janša je obiskal Kitajsko, Evropska unija in njene finančne ustanove pa so Slovenijo ostro opozorile na hitro rastočo inflacijo. V Ljubljani so bile sindikalne demonstracije, ki so bile po mnenju njenih organizatorjev usmerjene predvsem zoper delodajalce in ne proti vladi. Celjski župan Bojan Šrot je bil izvoljen za novega predsednika Slovenske ljudske stranke, dosedanji predsednik Janez Podobnik pa je postal podpredsednik. Državni zbor je med štirimi kandidati le Marto Klampfer izvolil za sodnico Ustavnega sodišča, predlog dopolnjenega šolskega zakona pa je zavrnil in tako preprečil referendum, na katerem bi imel zakon malo možnosti za uspeh. Postojnsko jamo je obiskalo že 32 milijonov ljudi. V Nemčiji so stavkali strojevodje, na Poljskem pa je zmagala stranka Donalda Tuska. Na hrvaških volitvah v sabor je tesno zmagala Hrvaška demokratična skupnost Iva Sanaderja in porazila socialdemokrate, ki bodo verjetno še naprej v opoziciji. Stranki LDS in Zares sta vložili interpelacijo zoper notranjega ministra Dragutina Mateja. Razveselili so nas športniki. Športna plezalka Maja Vidmar je dobila svetovni pokal v športnem plezanju. Tržiški smučar Andrej Jerman je bil v Kanadi na tekmi svetovnega pokala dvanajsti v smuku in četrti v superveleslalomu, Ana Drev pa je bila osma v veleslalomu.

Kranjčani za Tenetiše

Ker so se gorenjski župani odločili, da bo regijsko središče za ravnanje z odpadki v Tenetišah, so nekateri okoliški krajani 2. novembra, ko je odlagališču preteklo uporabno dovoljenje, zaprli cesto in postavili vaške straže. Policija ni posredovala, kranjska občina in Komunala pa sta zaradi vožnje smeti v Kovor in na Malo Mežaklo napovedali podražitev odvoza smeti. Kranjska občina pa je za 11. november razpisala referendum o osrednjem smetišču v Tenetišah, za katerega je glasovalo 85 odstotkov udeležencev referenduma. Ministrstvo za okolje in prostor je kljub pozivom kranjske občine še naprej odlašalo z izdajo okoljevarstvenega dovoljenja. V krajevni skupnosti Brezje so se pritoževali zaradi slabih cest, ki jih uničujejo tudi graditelji avtoceste. Cestno podjetje Kranj je začelo obnavljati Petrovčevo hišo v Cerkljah, v kateri bo prostor predvsem za kulturne dejavnosti. Policija je prijela skupino nasilnežev z Bleda, Radovljice in Jesenic, na območju Cerkelj pa je raziskovala serijo vlomov v stanovanjske hiše. V Železnikih so se pojavila različna mnenja glede gradnje obvoznice. Znani planinec iz Kranja Karel Bajd je bil star 100 let. Na Jesenicah so proslavili 110-letnico gledališke dejavnosti, začeli 20. Čufarjeve dneve in pripravili razstavo o zgodovini hokeja z naslovom Moč jeklenih. Na pokopališču v Spodnjih Dupljah so po 25 letih prizadevanj končno zgradili poslovilne vežice. Cecilija Pristov iz Žirovnice je bila stara 101 leto. Alpinist Tomaž Humar iz Kamnika je kot prvi Slovenec preplezal južno steno Anapurne in dokazal, da je vrhunski alpinist. Nekateri prebivalci Mavčič so obiskali Semič v Beli krajini, kjer je preživljal mladost njihov rojak, pesnik Simon Jenko. Sto let je bil star Volbenk Logar iz Spodnjih Bitenj. V nekdanjem Termu v Škofji Loki, ki se imenuje sedaj Knauf Insulation, so napovedali odpustitev 75 delavcev. Volilna komisija v občini Škofja Loka je sklenila, da bodo županske volitve na voliščih Gosteče, Godešič in Sv. Lenart ponovili 16. decembra. Zavod za usposabljanje invalidne mladine v Kamniku, ki praznuje 60 let delovanja, bo po telovadnici dobil tudi nov bazen. Usoda jeseniške klavnice v stečaju še ni bila znana. Objekti so še naprej propadali.

 

Iskraemeco Egipčanom

 

Skoraj 98 odstotkov kranjske tovarne Iskraemeco je kupila egiptovska družba El Sewedy za 37,6 milijona evrov. Ta egiptovska družba deluje že 60 let in želi preko kranjske tovarne priti na evropski trg. Nadzorni svet družbe Gorenjski tisk je za predsednika uprave imenoval Aleksandra Troho, dosedanja direktorica Kristina Kobal pa je napovedala odhod v pokoj. Zaradi neurejene telovadnice so otroci v šoli v Lučinah telovadili kar na hodniku. Gorenjski glas je v Cerkljah organiziral dobrodelni koncert za Železnike. Evropski sklad za regionalni razvoj bo pomagal pri gradnji sedežnic na Voglu in pri popravilu Šport hotela na Pokljuki. Faila Pašić Bišić z Jesenic in Janez Galjot iz Lahovč sta bila med dobrotniki leta 2007 po izboru revije Naša Žena. V Kranju so odprli nakupovalno središče Qlandia, v Planici pa novo telovadnico. Blaž Kavčič, Bogomir Vnučec in Toni Dragar so bili na Gorenjskem izvoljeni za nove državne svetnike. Kranjski poklicni gasilci so tarnali zaradi slabih plač, občinski svetniki pa zaradi zastarelega vodovodnega omrežja. Slovenski cariniki so začeli stavkati za boljše plače.

 

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Ciper

Otoška država v Sredozemskem morju, zemljepisno del jugozahodne Azije, zgodovinsko in kulturno del Evrope. Ob predzadnji širitvi leta 2004 je bila sprejeta v Evropsko unijo.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 13. junij 2011 / 07:00

Šepetalnica za veter (51)

9. poglavje Sergej je požiral gostilničarjeve besede, ne nazadnje so bile zanj besede razodetja, in pozabil je na to, da potrebuje njegovo izpove...

GG Plus / ponedeljek, 13. junij 2011 / 07:00

Obiskal domovino svoje matere

Pred 65 leti napisana knjiga o Sloveniji, posvečena Francetu Bevku, je bila šele lani jeseni prevedena v slovenščino. Za avtorjevega sina Davida Hendryja je bila to spodbuda za srečanje s slovenskimi...

Zanimivosti / ponedeljek, 13. junij 2011 / 07:00

Kot ena velika družina

Da je "dobrota zlata veriga, ki povezuje človeštvo", se dobro zavedajo tudi v odbojkarskem klubu UKO Kropa. Že lani so začeli sodelovati z društvom Sožitje, humanitarno aktivni pa so tudi letos.

GG Plus / ponedeljek, 13. junij 2011 / 07:00

Hitrih receptov za prometno varnost ni

"Recepta za hitro in poceni izboljšanje prometne varnosti ni. To bi bilo sicer mogoče narediti z močno povečanim policijskim in siceršnjim nadzorom, vendar bi bila to le kratkoročna rešitev," pravi Lj...

Kronika / ponedeljek, 13. junij 2011 / 07:00

Kriminalist informacije iskal tudi v kriminalnem podzemlju

Tožilstvo je modificiralo obtožbo zoper Jeseničana Boštjana Razingarja in Amirja Bešića: odslej jima očita, da sta decembra 2008 izvedla vnaprej načrtovan rop poštarja.