Izdelki iz slame po prekmursko
Jani Jakob je v Zbiljah predstavil prekmursko domačo obrt - dožnjek. Gre za izdelke iz slame, ki spominjajo na šege in običaje ob koncu žetve.
Zbilje – Društvo Slovenski center za ustno zgodovino je konec novembra v Zbiljah pripravil delavnico izdelovanja izdelkov iz slame, ki je potekala v dveh večerih. Na prvi delavnici so udeleženci, med njimi je bilo veliko otrok, pletli enostavne izdelke iz slame, na drugi pa že bolj zahtevne. Delavnico je vodil Jani Jakob, ki z družinsko tradicijo nadaljuje tudi v Ljubljani, kjer živi. Ročno izdelane izdelke iz slame (iz rža, ki je zaradi svoje velikosti najbolj primeren), ki so sicer značilnost Prekmurja in spominjajo na šege in običaje ob koncu žetve, izdeluje že od otroštva. Prihaja namreč iz vasi Lipovci v občini Beltinci, kjer pri Jakobovih še vedno ohranjajo to rokodelsko spretnost.
»S pletenjem okrasnih slamnatih obesil se ohranja spomin na žetveni venec, ki so ga ob zaključku žetve svojčas spletli iz klasja zadnjega žitnega snopa in podarili prvemu koscu - žnjecu. Prav z njim se je poimenovanje preneslo na vsa okrasna obesila, ki jih v Prekmurju imenujejo dožnjek, najverjetneje iz dovršnosti glagola do-žeti. V začetku je bil dožnjek le preprosto spleten venec iz klasja in okrašen s poljskim cvetjem,« je pojasnil Jani Jakob.
Udeleženci so prvi večer pletli enostavne okraske, kar je zelo primerno tudi za otroke, zato Jani in Beti Jakob zanje organizirata posebne delavnice. »Iz slame pletem za dušo. To je moj konjiček. Sodelujem na različnih sejmih, srednjeveških prireditvah, razstavah domače obrti, začel pa sem tudi z izobraževanjem v šolah, vrtcih, zavodih, domovih starejših. Ljudi to zelo zanima, še posebej otroke. O ročnem pletenju izdelkov iz slame pripravljam tudi knjigo,« pravi Jakob. S seboj je v Zbilje prinesel številne že narejene izdelke, med katerimi je najbolj navdušil ročno spleteni lestenec. »Za takšen izdelek je potrebno vložiti okoli 80 ur dela. Lahko se uporablja zgolj za okras, lahko pa tudi v pravi funkciji, torej kot svetilo,« pove o tem, ter doda, da se izdelki iz generacije v generacijo malce spreminjajo.