Pomanjkanje zobozdravnikov
V Zdravstvenem domu Medvode so pred kratkim vendarle dobili nadomeščanje za eno izmed dveh zaradi porodniškega dopusta odsotnih zobozdravnic. S problematiko v zobozdravstvu je vodstvo ZD seznanilo občinski svet. Bo občina razpisala prvo koncesijo?
Medvode – V Zdravstvenem domu se s problemom kadrovske zasedbe v otroškem in mladinskem zobozdravstvu srečujejo od maja letos. »Zobozdravstveno dejavnost imamo organizirano v štirih ambulantah za odrasle in v dveh za otroke in mladino. Trenutno sta obe otroški zobozdravnici na porodniškem dopustu, nadomeščanja pa je težko dobiti, saj zobozdravnikov manjka, še posebej v ambulantah za otroke in mladino. Razpis imamo stalno objavljen že od maja. Novembra smo v otroškem zobozdravstvu za določen čas zaposlili enega zobozdravnika iz Bosne. Težave se pojavljajo tudi v odraslem zobozdravstvu. En zobozdravnik v tem mesecu nastopi dopust za nego otroka in bo odsoten tri mesece, ena zobozdravnica pa se bo v naslednjem letu predvidoma odselila v tujino,« je pojasnila Vida Šušteršič Bregar, v.d. direktorice ZD Medvode.
Skupaj z Nevenko Plešec, predsednico sveta ZD, sta problematiko občinskim svetnikom pojasnili na zadnji seji, kjer je bilo govora predvsem o podelitvi ene koncesije, ki naj bi delno rešila problem. Svetniki so bili glede tega različnih mnenj. S sklepom so svet ZD obvezali, da do 20. decembra občinski upravi posreduje pisno mnenje o podeljevanju koncesij v zobozdravstvu. Med razpravo je bilo povedano tudi, da so v odraslem zobozdravstvu težave z realizacijo in da nekateri zobozdravniki dosegajo zgolj sedemdeset odstotkov plana, čeprav so pred leti plan z zavarovalnico izpolnjevali in delali še nadstandardne storitve. »Z novimi zobozdravstvenimi stoli smo obnovili vse ambulante in posodobili zobno tehnični laboratorij. Zobozdravniki kljub temu pravijo, da nimajo pogojev za delo. Vsako leto imamo neizkoriščene storitve, ki so zagotovljene iz pogodbe z ZZZS,« je še povedala Bregarjeva.
Vsi so se strinjali, da je v zobozdravstvu v Medvodah nekaj potrebno narediti, a niso prepričani, da je prava pot podelitev koncesije. O tem bo sedaj prvi odločal svet ZD. »Težko rečem, kaj lahko pričakujete od sveta. Že nekaj zadnjih sej smo se pogovarjali o tem, da je podelitev koncesij verjetno res edina možnost, ki nam še ostane, da bi izboljšali zobozdravstvo. Po občutku so tudi zaposleni v ZD na tej strani. Napočil je trenutek, ko bo moral tudi svet zavoda prevzeti odgovornost in predlagati, da se razpiše ena koncesija in da vidimo od odziva, če je to prava smer. Menim, da ne gre več odlašati,« o najverjetnejšem razpletu pravi Nevenka Plešec, na vprašanje, ali bo ena koncesija dovolj, oziroma, kaj če se sploh nihče ne prijavi, pa dodala: »Z razpisom se bo pokazal interes. Ne pričakujem velikega odziva. Razpis ne bo omejeval, največ možnosti pa bodo seveda imeli že zaposleni v ZD. Če pa se ne bo nihče prijavil, ob vseh kritikah, da se v tem sistemu ne da delati, bo to pomenilo, da ti zobozdravniki ves čas niso mislili resno.«
Šušteršič Bregarjeva se zaveda, da ta hip razpis koncesije težav v otroškem zobozdravstvu ne more rešiti: »Obe otroški zobozdravnici sta v rednem delovnem razmerju in na porodniški. Za ta dva mesta koncesije ne moremo razpisati. Najbolj enostavno je, da se koncesija razpiše za prazno mesto.« In kakšne so trenutne razmere? »Pred kratkim smo dobili zobozdravnika za nadomeščanje v otroškem zobozdravstvu. V primeru bolečin je vsak dan na voljo dežurni zobozdravnik. Do konca decembra bo novi zobozdravnik skušal nadomestiti delno zamujeno za paciente dr. Koširjeve, januarja pa bodo določeni dnevi, kdaj bo nadomeščanje tudi za paciente dr. Gluvičeve. Dobili smo še enega zobozdravnika honorarno za nadomeščanje. Starši in otroci naj se obračajo na obe zobni asistentki in se z njimi dogovorijo za pregled ali zdravljenje. Potrebno bo nekoliko triažirati, da bodo dobili oskrbo najprej tisti, ki jo najprej potrebujejo. Redne kontrolne preglede pa se bo nekoliko preložilo,« je za konec pojasnila Šušteršič Bregarjeva.