Spoštovani Luciji Potočnik!
Pod naslovom Spoštovani Janko Fon je bil v Gorenjskem glasu dne 13. novembra 2007 objavljen Vaš članek, ki prikazuje, da so bili partizani roparji in kradljivci in ki so pobijali goloroko ljudstvo, domobranci po povečini pošteni fantje, ki so se bali komunistov in ki so vedeli, kaj se dogaja v Rusiji. Ker imam sam drugačen pogled na medvojna in povojna dogajanja, bom le-to opisal, ne zaradi Vas, pač pa zaradi mlajših generacij, ki tega niso doživljale in bi imele zmotno predstavo, kot jo predstavljate Vi.Katoliška cerkev se je že pred vojno bala komunistov, saj so »stražarji in predvsem bojeviti mladci« začeli izdajati glasilo »Mi mladi borci«. V prvi številki tega glasila namenjenega srednješolcem je bil zapisan bojni citat »Kristus na zemljo ni prinesel miru, temveč meč«, nadalje geslo »Boj proti brezbožnemu komunizmu«. Ko so Italijani, Madžari in Nemci okupirali Slovenijo, se je del Slovencev uprl okupatorju, drugi pa so začeli sodelovati z njim. Tako se je ob prihodu Italijanov v Ljubljano Narodni svet, ki ga je vodil tedanji ban dr. Marko Natlačen, poklonil visokemu fašističnemu komisarju Emiliu Grazioliju in se zahvalil za priključitev k Italiji. Škof Rožman je, čeprav je vedel, kaj se je dogajalo na Primorskem pod fašistično Italijo oz. Mussolinijem (prepoved slovenskega jezika, preganjanje Slovencev in slovenskih duhovnikov), vseeno Mussoliniju poslal spomenico, kjer med drugim piše »Izražam popolno lojalnost in prosim Boga, da blagoslovi vaše in naše prizadevanje za dobrobit našega ljudstva«.
OF pa je pod vodstvom KP organizirala upor proti okupatorju. Res je, da so partizani jemali hrano za svoje preživetje in da so spali po gozdovih, medtem ko so domobranci, ki jim pravite pošteni fantje, sprejeli hrano in orožje od okupatorja ter spali v toplih posteljah, pa so kljub temu kradli in ropali. Partizani so res ubijali izdajalce, toda domobranci niso ubijali le komunistov, kot sedaj radi govorijo, da so se borili »proti komunizmu«, pač pa verne in neverne sodelavce in somišljenike OF. Ker g. Fonu priporočate, da naj prebere vsaj katero knjigo ne?obremenjenega zgodovinarja Jožeta Dežmana, Vam jaz priporočam, da tudi Vi preberete kakšno knjigo Jožeta Vidica, n. pr. »Po sledovih črne roke« in druge, kot so Sejem v Bistrici in Sedem krst za Ronkarjevo družino.
Povojni čas je terjal obvezno oddajo in res je bilo hudo, vendar je treba razumeti, da je bilo takrat pomanjkanje hrane in da je bilo treba nahraniti ljudi, ki niso imeli ničesar. Večina jih je to razumela, nekateri pač ne. Nadalje pišete: Kar se tiče lepega življenja v »Jugi«, pa tole: na »puf« se je kar dobro živelo, a to ni moglo dolgo in večno trajati. Če Vaše ugotovitve prenesem na sedanji čas, oz. sedanjo vlado pod vodstvom J. Janše in ministra za finance Bajuka, potem lahko rečem, da se je »puf« še povečal, kljub temu da se hvalita z gospodarsko rastjo. Tudi to ne bo moglo večno trajati.
Štefan Langus, Škofja Loka